• پنج شنبه 25 دی 1399
  • الْخَمِيس 30 جمادی الاول 1442
  • 2021 Jan 14
شنبه 14 تیر 1399
کد مطلب : 103970
+
-

راز 38ساله حاج‌احمد

38سال پس از ربایش 4فرمانده و دیپلمات و عکاس ایرانی، خبر شهادت آنان منتشر شده است

دفاع مقدس
راز 38ساله حاج‌احمد

سی‌وهشتمین سالگرد ربوده‌شدن 4عضو هیأت اعزامی ایران به لبنان همچنان گمانه‌زنی‌های متعددی درباره سرنوشت آنها به‌دنبال دارد. این‌بار مسئول سازمان هنری اوج در یادداشتی گزارش داد: «پس از ۳۸سال از واقعه تلخ ربوده‌شدن 4دیپلمات ایرانی، به‌جای تجسم و تصور و تخیل، خبر آورده‌اند که فاتح راستین خونین‌شهر، حاج‌احمد متوسلیان و 3همرزم او سیدمحسن موسوی، تقی رستگار‌مقدم و کاظم اخوان پس از ربوده‌شدن و سپری‌کردن ایام کوتاهی در اسارت نیروهای مزدور شبه‌نظامی فالانژ وابسته به رژیم صهیونیستی، در ساحل مدیترانه تیرباران شده‌اند و محل دفن ایشان هم مشخص است.» سال گذشته کتاب سی‌و‌هفت‌سال نوشته حمید داوودآبادی منتشر شد، این نویسنده و تاریخ‌نگار جنگ تحمیلی در کتابش نوشت حاج‌احمد متوسلیان در روز اسارتش در لبنان به شهادت رسیده و مسئولان کشور از بیان صریح این مسئله شانه خالی می‌کنند. خانواده این 4دیپلمات نیز در گفت‌وگوهای متعدد رسانه‌ای خود تنها خواهان ارائه شواهد معتبری دال بر تعیین سرنوشت آنها شده بودند، ازجمله فریده متوسلیان، خواهر حاج‌احمد متوسلیان که گفته بود: «ما می‌گوییم اگر شهید شده‌اند، سند بیاورید.»

هنوز چند روزی از عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خونین‌شهر در 3خرداد61 نگذشته بود‌ که حاج‌احمد متوسلیان، فرمانده تیپ27 محمد رسول‌الله با تصویب شورای‌عالی دفاع عازم لبنان می‌شود تا به یاری برادران لبنانی در جنگ با رژیم صهیونیستی بپردازد. محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه در آن زمان مسئولیت این اعزام را برعهده داشت. او سال93 در یک برنامه تلویزیونی درباره اقدام به چنین تصمیمی گفت: «قبل از اینکه ما به خاک عراق ورود کنیم، اسرائیل به جنوب لبنان حمله کرد. ما فرصت پیدا کردیم که یک تیپ خود را به آنجا (لبنان) بفرستیم که اولا موضعمان را نسبت به اسرائیل مشخص کنیم، ثانیا از یک کشور اسلامی دفاع کنیم و در آینده هم از این فرصت به‌عنوان جای پایی برای جمهوری اسلامی بهره ببریم؛ لذا نیرو به آنجا فرستادیم تا جلوی این جوسازی را بگیریم و موضعمان را نسبت به اقدامات اسرائیل نشان دهیم.» 
در فیلم ایستاده در غبار به کارگردانی محمد‌حسین مهدویان که به ماجرای ربوده‌شدن حاج‌احمد متوسلیان می‌پردازد، بخشی از صدای محسن رضایی پخش می‌شود که می‌گوید: امام‌خمینی(ره) وقتی از موضوع مطلع شدند، ابراز نارضایتی کردند؛ بنابراین دستور بازگشت به نیروهای اعزامی داده شد.
متوسلیان به همراه هیأتی رسمی از مسئولان سیاسی نظامی ایران با همین مأموریت راهی سوریه شد تا رویارویی ایران با رژیم صهیونیستی در لبنان را بررسی کنند. چهاردهم تیر61، اتومبیل هیأت نمایندگی دیپلماتیک کشور حین ورود به شهر بیروت و در هنگام عبور از پست ایست و بازرسی توسط حزب فالانژ لبنان متوقف شد و 4سرنشین خودروی مزبور به‌رغم مصونیت دیپلماتیک، توسط ربایندگان به گروگان گرفته شدند. در این آدم‌ربایی سردار احمد متوسلیان وابسته نظامی سفارت ایران در بیروت، سیدمحسن موسوی کاردار سفارت ایران در بیروت، تقی رستگار‌مقدم کارمند سفارت ایران و کاظم اخوان عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی به اسارت درآمدند و طی اخباری رسمی و غیررسمی بعدا تحویل رژیم صهیونیستی داده شدند.
خردادماه سال95 سردار حسین دهقان، وزیر وقت دفاع خبر داد که 4دیپلمات ربوده‌شده ایرانی در اسارت رژیم صهیونیستی بوده و زنده هستند. با این حال، در پایان همان سال محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که اعلام کرده بود اخبار خوبی درباره حاج‌احمد متوسلیان اعلام خواهد کرد، به دیدار مادر حاج‌احمد رفت و در این دیدار یک جلد قرآن به او هدیه داد که بر صفحه اول آن نوشته بود «تقدیم به مادر گرامی شهید بزرگوار سردار سپاه اسلام احمد متوسلیان». شهید خطاب‌کردن حاج‌احمد متوسلیان احتمالا پایانی بر ماجرای چندساله این ربایش بود که امضای محسن رضایی به تاریخ 12دی95 را پای خود داشت. سرلشکر رحیم صفوی، فرمانده پیشین سپاه نیز 14تیرماه سال96 در همایش سالگرد این ربایش درباره سرنوشت احمد متوسلیان، گفت: بعید می‌دانم اکنون در قید حیات باشد.
احسان محمدحسنی، رئیس سازمان اوج در بخشی از یادداشت خود تصریح کرده: «اگر منافعی در «زنده‌نمایی» و نیامدن این پیکرهای دور‌افتاده از وطن برای عده‌ای خاص نباشد، حتما آن جریان مصلحت‌اندیش و منفعت‌طلب هم در برابر مطالبه عمومی مردم و اصحاب رسانه، مقاومت نخواهند کرد و تسلیم اراده و پیگیری منسجم و یکپارچه خواهند شد.» حمید داوودآبادی در جریان نگارش کتاب راز احمد از یک دیدار غیررسمی خود با سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده شهید سپاه قدس نقل قول می‌کند که سردار سلیمانی به‌صورت قاطع شهادت این عزیزان را تأیید می‌کند.

      دیپلمات‌ها، دربند زندان رژیم صهیونیستی

وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای به‌مناسبت 14تیرماه سالروز ربایش 4دیپلمات ایرانی به‌دست مزدوران رژیم صهیونیستی، تلویحا گزارش اخیر منتشر شده درباره شهادت حاج احمد متوسلیان، محسن موسوی، کاظم اخوان و تقی رستگارمقدم را تکذیب کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: «همانطور که طی این سال‌ها اعلام شده، شواهد و قرائن گویای آن است که دیپلمات‌های ربوده شده در لبنان، به نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی تحویل داده شده و متعاقبا به سرزمین‌های اشغالی منتقل شده‌اند و اکنون در زندان‌های این رژیم نامشروع به‌سر می‌برند. بر همین اساس و با توجه به اشغال لبنان در آن زمان توسط رژیم صهیونیستی که با حمایت کامل آمریکا صورت می‌گرفت، جمهوری اسلامی ایران مسئولیت سیاسی و حقوقی ربایش و این اقدام تروریستی را متوجه رژیم صهیونیستی و حامیان آن می‌داند.» این بیانیه در پایان‌بندی خود آورده است: «وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با گرامیداشت یاد و خاطره دیپلمات‌های ربوده شده و تأکید بر ادامه تلاش‌های خود برای تعیین تکلیف سرنوشت این عزیزان، مراتب همدردی خود را با خانواده آنها که سختی‌های زیادی را در طول این سال‌ها متحمل شده و همواره چشم به راه بازگشت آنان به میهن اسلامی بوده‌اند، اعلام می‌کند و امیدوار است که همه اسرا و زندانیان در بند رژیم صهیونیستی به‌ویژه 4 دیپلمات عزیز کشورمان به‌زودی آزاد شوند.»

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :
احمد حرب
راز احمد
احمد خضرویه
احمد خضرویه