• پنج شنبه 3 اسفند 1402
  • الْخَمِيس 12 شعبان 1445
  • 2024 Feb 22
سه شنبه 1 مرداد 1398
کد مطلب : 67716
+
-

مشکل گرانی دارو پیش‌پای بیماران پیوند کلیه

درمان
مشکل گرانی دارو پیش‌پای بیماران پیوند کلیه

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان همدان گفت: گرانی دارو مشکلی جدی برای بیماران پیوند کلیه است. ابوالفتح میرزایی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: بیماران کلیوی پس از انجام پیوند به شدت وابسته به دریافت دارو هستند تا جایی که هرگونه تاخیر در دریافت دارو سلامت آنها را تهدید می‌کند. 

وی ادامه داد: خوشبختانه این بیماران با کمبود و یا نبود دارو مواجه نیستند، اما هزینه سنگین خرید داروهای بیماران پیوند کلیه به عنوان یک رنج دائمی با آنها همراه است. رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان همدان با بیان این‌که 1500 بیمار دیالیزی و نیازمند پیوند در سیستم انجمن ثبت شده‌اند، افزود: درصد زیادی از بیماران توانایی مالی ضعیفی دارند و برای دریافت دارو و خدمات درمانی نیازمند کمک خیران هستند. 

میرزایی از افزایش قیمت 30 تا 40 درصدی هزینه داروهای بیماران کلیوی نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: بیماران با مراجعه به معاونت غذا و دارو می‌توانند از تخفیفات دارویی بهره‌‌مند شوند، اما میزان این تخفیف بسیار ناچیز است و دردی از بیماران دوا نمی‌کند. 

وی با بیان این‌که پرونده 50 بیمار کلیوی برای انجام پیوند تکمیل شده است، خاطرنشان کرد: میانگین سنی این بیماران بین 20 تا 55 سال است. در صورتی که کلیه اهدایی با شرایط بیمار هماهنگ باشد این پیوند در بیمارستان مورد نظر بیمار انجام می‌شود. 

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان همدان با بیان این‌که 100 دستگاه دیالیز در مجموع بیمارستان‌های استان وجود دارد، توضیح داد: در حال حاضر مشکل کمبود تخت دیالیز نداریم اما به سختی بیماران را پوشش می‌دهیم. 

میرزایی با بیان این‌که براساس استاندارد بیماران باید در شیفت روز دیالیز شوند، گفت: اما به دلیل کمبود دستگاه بیماران روزانه در 3 شیفت صبح، عصر و شب دیالیز می‌شوند. وی در بخش دیگری از گفت‌وگو از نبود بخش دیالیز در شهرستان‎های بهار و فامنین خبر داد و افزود: متاسفانه این بیماران برای هر نوبت دیالیز مجبورند به بیمارستان‌های شهر همدان بیایند. 

میرزایی با بیان این‌که به کمک خیران سلامت و کمک‌های مردمی می‌توانیم بخشی از هزینه‌های انجام آزمایش‌، سونوگرافی، خدمات پزشکی و دارویی بیماران بی‌بضاعت کلیوی را تامین کنیم، یادآور شد: مردم می‌توانند برای کمک به این بیماران بی‌بضاعت مبالغ در حد وسع خود را به شماره حساب 0203759190008 نزد بانک ملی خیابان پاسداران و یا شماره حساب 1515 بانک قرض‌الحسنه رسالت واریز کنند. 
 

این خبر را به اشتراک بگذارید