• چهار شنبه 19 مرداد 1401
  • الأرْبِعَاء 12 محرم 1444
  • 2022 Aug 10
شنبه 18 اسفند 1397
کد مطلب : 50198
+
-

توصیه‌های 8گانه رهبر معظم انقلاب به حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی

تحول دستگاه عدالت در گام دوم انقلاب

رهبری
تحول دستگاه عدالت در گام دوم انقلاب


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیدابراهیم رئیسی را به ریاست قوه‌ قضاییه منصوب کردند. رهبر انقلاب اسلامی در این حکم با تأکید بر لزوم تحول در قوه قضاییه و آغاز پرقدرت دوران جدیدی که زیبنده گام دوم انقلاب باشد، از فقاهت، دانش، تجربه، سلامت، امانت و کارآمدی حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در مقاطع گوناگون خدمت و سوابق طولانی ایشان در قوه قضاییه و آشنایی کامل با همه زوایای آن، به‌عنوان دلایل این انتخاب یاد کرده و در ادامه 8توصیه مهم خطاب به رئیس جدید قوه قضاییه بیان کردند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج‌ سید ابراهیم رئیسی به این شرح است:

آغاز دهه‌ پنجم انقلاب و گذشت 40سال از تشکیل دادگستری مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی، ایجاب می‌کند که با تکیه بر تجربه‌ها و دستاوردها و رهنمودهای انباشته در این نصاب زمانی، تحولی متناسب با نیازها و پیشرفت‌ها و تنگناها در قوه قضاییه صورت گیرد و دستگاه عدالت با نفسی تازه و انگیزه‌ای مضاعف و نظم و تدبیری حکمت‌آمیز، دوران جدیدی را که زیبنده‌ گام دوم انقلاب است، با قدرت و جدیت آغاز کند. اینجانب برای تحقق این مقصود حیاتی، جنابعالی را برگزیده‌ام که دارای سوابق طولانی در سطوح مختلف قوه‌ قضاییه و آشنا با همه‌ زوایای آن می‌باشید و از طرفی در کنار فقاهت از تحصیلات حقوقی و دانش و تجربه در این عرصه مهم برخوردارید و سلامت و امانت و کارآمدی خود را در مقاطع گوناگون خدمت نشان داده‌اید.

سند تحول قضایی پیشنهادی جنابعالی را ملاحظه کردم. براساس مشورت‌ها و نظرات کارشناسی، آن‌را مفید و کارساز می‌دانم. با این حال چند نکته را مؤکدا به جنابعالی سفارش می‌کنم.
نخست آنکه برای همه‌ فصول این سند و بندهای ذیل آنها، زمان تعیین کنید و خود و همکارانتان را بر پایبندی به سرآمد برنامه الزام نمایید. در زمان‌بندی‌ها نه عجله و نه مماطله نباید راه داده شود.

دوم آنکه در همه‌ فصول تحول، مردمی‌بودن و انقلابی‌بودن و ضد‌فساد‌بودن را رعایت کنید.

سوم آنکه عنصر نیروی انسانی صالح را در رأس عوامل تحول و پیشرفت قوه بدانید. سلامت قضات و پاکی دامن آنان از هرگونه فساد، شرط لازم و اول برای همه توفیقات شما است. در ریشه‌کنی فساد از درون قوه که مایه‌ مباهات شما و سرافرازی اکثریت قضات دادگاه‌ها و دادسراهاست، هیچ تردید و درنگ نکنید.

چهارم آنکه گسترش عدل و احیای حقوق عامه و آزادی‌های مشروع و نظارت بر اِعمال قانون را که در شمار هدف‌های قوه قضاییه در قانون اساسی است، در رأس برنامه‌ها قرار دهید. این، موجب اعتماد مردم و دلگرمی آنان به قوه قضاییه در حوادث و منازعات خواهد شد.

پنجم آنکه در برخورد قضایی ملاحظه‌ این و آن را نکنید.

ششم آنکه از جوانان صالح و انقلابی و فاضل در مسئولیت‌های قوه استفاده کنید.

هفتم آنکه قاضی و دادگاه را عزیز بدارید. احساس عزت و شرافت در قاضی، سد محکمی در برابر انگیزه‌ها و عوامل نفوذ و انحراف است.

هشتم آنکه همکاری با قوای مجریه و مقننه و هم‌افزایی با آنان را که سفارش همیشگی اینجانب است، درنظر داشته باشید. آنان نیز موظف به همراهی و همکاری با شمایند. در پایان لازم می‌دانم از آیت‌الله آملی به‌خاطر تلاش‌های ارزشمندشان تشکر و قدردانی کنم و برای توفیق کامل جنابعالی و همکارانتان دست دعا و توسل به درگاه ربوبی بلند کنم و توجهات و دعای حضرت بقیه‌الله ارواحنا فداه را مسألت نمایم.

این خبر را به اشتراک بگذارید