• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
چهار شنبه 14 آذر 1397
کد مطلب : 39915
+
-

لیگ فرمانده‌ها

لیگ فرمانده‌ها

شاید جملات افشین قطبی در مورد قهرمانی آسیا با فولاد خوزستان و تبدیل شدن این باشگاه به تیم محبوب همه اهالی فوتبال در ایران، بیش از حد اغراق‌آمیز باشند اما تردیدی وجود ندارد که انگیزه‌های همیشگی او برای برنده‌شدن و نفرت این مربی از شکست،‌رقابت‌های لیگ برتر را جذاب‌تر از گذشته خواهند کرد. 
همواره کمی شعار، با عبارات فوتبالی امپراتور مخلوط می‌شود اما هیچ‌کس نمی‌تواند جاه‌طلبی این سرمربی را نادیده بگیرد. رویارویی افشین با بسیاری از تیم‌ها و مربیان فوتبال ایران، دوئل‌های دلچسبی برای لیگ‌برتر خواهد ساخت و حالا فولاد خوزستان نیز به‌مراتب بیشتر از گذشته در صفحه اول اخبار و تیترهای درشت، مورد توجه خواهد بود. قطبی تنها یکی از مربیان هیجان‌انگیز لیگی است که نیمکت‌هایش به دست‌هایی مطمئن سپرده شده‌اند؛ لیگی که با هجوم ذهن‌های خلاق مواجه شده و تا آخرین هفته، غافلگیری‌های زیادی در آستین خواهد داشت. به‌نظر می‌رسد حالا مدیران باشگاه‌های مختلف، به اهمیت انتخاب یک مربی خوب پی‌برده‌اند و به همین‌خاطر، یک ترکیب کهکشانی روی نیمکت‌های لیگ در حال شکل‌گرفتن است. 
پیش از آنکه نیمکت تیم ملی به کارلوس کی‌روش سپرده شود، افشین قطبی سرمربی تیم ملی بود. او حالا در شرایطی به لیگ برتر برگشته که عبارت «سرمربی سابق تیم ملی» حداقل برای 2مربی دیگر نیز صدق می‌کند. علی دایی که پیش از قطبی مرد اول نیمکت ایران بود،‌حالا هدایت سایپا را برعهده دارد و امیر قلعه‌نویی که پیش از شهریار به نیمکت تیم ملی تکیه داشت، این روزها با سپاهان در صدر جدول رده‌بندی لیگ برتر دیده می‌شود. آرزوی مشترک این چند نفر نیز،‌بدون تردید بازگشت به نیمکت تیم ملی است. یحیی و علیمنصور، همچنان با نقشه‌های تاکتیکی و تصمیم‌های جسورانه، در لیگ برتر مشغول به‌کار هستند و برانکو ایوانکوویچ و وینفرد شفر، توانایی‌هایشان را به هواداران پرسپولیس و استقلال ثابت کرده‌اند. نسل تازه‌ای از مربیگری با جواد نکونام و علی کریمی شروع شده و محمد تقوی نیز پس از سال‌ها دوری از ایران، حالا دانسته‌های فراوانی برای انتقال به مهره‌های تراکتورسازی دارد. تجمع این نام‌های بزرگ در کنار هم، شاید یکی از جذاب‌ترین فصل‌های تاریخ لیگ برتر را رقم بزند و رقابت هفتگی این مربی‌ها، حساسیت‌های فراوانی به همراه خواهد داشت.  لیگ برتر در دو فصل گذشته، کاملا قابل پیش‌بینی بوده است. در هر 2 فصل، پرسپولیس با اختلاف بهترین تیم لیگ بود و برای تصاحب قهرمانی، نیاز به تجربه یک چالش بزرگ نداشت. حالا اما اوضاع کاملا متفاوت شده است. پدیده با یحیی اوج گرفته، سپاهان در همین هفته‌ها با امیر قلعه‌نویی به اندازه همه دیدارهای فصل گذشته امتیاز به‌دست آورده و استقلال و تراکتور همچنان در کمین صدرنشین‌‌ها هستند. وقتی افشین قطبی به شرایط کار در فولاد خوزستان خو بگیرد و پرسپولیسی‌ها نیز با خریدهای تازه به مصاف رقبا بروند، لیگ در جذاب‌ترین وضعیت ممکن قرار خواهد گرفت. بدون تردید جذاب‌ترین ستاره‌های این فصل، روی نیمکت‌ها نشسته‌اند؛ مربیانی که با هر تصمیم و هر تعویض، حرارت لیگ را به اوج می‌رسانند.

این خبر را به اشتراک بگذارید