• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
چهار شنبه 7 آذر 1397
کد مطلب : 39055
+
-

باران به داد تالاب‌های خوزستان رسید

مدیرکل محیط‌زیست خوزستان: بارش‌ها تالاب‌ها را احیا و سدها را پر کرد، کانون‌های گردوغبار نیز به‌طور موقت تثبیت شد

آب
باران به داد تالاب‌های خوزستان رسید

الهام مصدقی‌راد/خبرنگار

دوره خشکسالی حدود 20سال است در ایران آغاز شده و در سال‌های اخیر تأثیرات عینی‌تری از خود نشان می‌دهد. خوزستان ازجمله استان‌هایی است که پدیده گردوغبار آن چند سالی است به بحران تبدیل شده و هر روز جدی‌تر می‌شود اما بارش قابل توجه باران در 2ماه مهر و آبان سال‌جاری، اثرات مثبتی در این استان برجای گذاشته و فعلا از گردوغبار آزاردهنده‌ای که تا 2‌ماه قبل شهرها را به تعطیلی می‌کشاند، خبری نیست. هرچند به‌دلیل نبود زیرساخت‌های لازم شهری، رواناب‌های جاری شده در سطح معابر بعضی شهرهای خوزستان، مشکلاتی را ایجاد کرد که باید به فکر چاره بود اما زمینگیر شدن گردوغبار و همچنین جاری شدن آب در تالاب‌های خشکیده استان، اتفاق شیرین و ارزشمندی است که از تلخی معابر آب‌گرفته می‌کاهد. استان خوزستان طی 2دهه اخیر تنها در 3،2 سال با بارندگی‌های طبیعی و کمی بالاتر از حد طبیعی مواجه بوده؛ بااین وجود برنامه‌ریزی‌های انجام شده هیچ سنخیتی با نوع بارش و کاهش میزان بارندگی‌ها نداشته و کشاورزی و به‌خصوص کشاورزی سنتی، صنایع آب‌بر، ‌سد‌سازی‌ و... همچنان توسعه پیدا کرده است؛ ‌همان مشکلی که همه مناطق کشور را گرفتار کرده که نتیجه آن در این استان جنوبی کشور، ایجاد و گسترش کانون‌های داخلی گردوغبار طی 5سال اخیر بوده است. آنگونه که مطالعات انجام شده در تابستان سال‌جاری (توسط ستاد ملی مقابله با گردوغبار و پژوهشکده هواشناسی) نشان می‌دهد هم‌اکنون در این استان، 350هزار هکتار کانون گردوغبار با منشا رسی و 220هزار هکتار با منشا شن و ماسه وجود دارد اما مهم‌ترین قسمت این مطالعه که بسیار هشداردهنده است نشان می‌دهد که 10 سال قبل 700 تا 800هزار هکتار از اراضی خوزستان مستعد تبدیل شدن به بیابان بودند اما این میزان هم‌اکنون به یک‌میلیون و 700هزار هکتار افزایش یافته است. بر این اساس، اگر شرایط مانند قبل ادامه یابد، این عرصه‌ها می‌تواند به کانون‌های گردوغبار تبدیل شود.

بارش‌های پاییزی برابر کل بارش یکساله خوزستان بود
اما بارش‌های قابل توجه 2ماه اخیر تا حدودی شرایط ناگوار استان خوزستان را بهبود بخشیده است. احمد‌رضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل محیط‌زیست خوزستان به همشهری می‌گوید: «‌بارش‌های 2‌ماه اول پاییز، معادل کل بارش نرمال یکساله خوزستان بوده است و در بعضی شهرهای استان، ‌میزان بی‌سابقه‌ای از بارش‌ها ثبت شده است.» به گفته او براساس اطلاعات ثبت شده تا سوم آذرماه، در شمال استان و در شهر حسینیه که در شمال اندیمشک قرار دارد 320میلی‌متر بارش ثبت شده که میانگین بلندمدت آن تا همین تاریخ 53.7 میلی‌متر است؛ یعنی 6برابر میانگین در دوره مشابه. در شهر اهواز نیز 185میلی‌متر باران ثبت شده که مشابه این عدد در سال گذشته 2میلی‌متر و میانگین بلندمدت آن تا این تاریخ 29میلی‌متر بوده و مشابه این شرایط در دیگر شهرهای استان هم حاکم بوده است.

تالاب‌ها جان گرفتند
 مدیرکل محیط‌زیست خوزستان از پرآب شدن رودخانه‌ها و سد‌ها نیز خبر داده و می‌گوید:‌ «رودخانه مارون و سد مارون که سال‌های طولانی است از خشکسالی رنج می‌برد، پرآب شده و حقابه تالاب شادگان را تامین خواهد کرد. بارش‌های هفته اول آذر و سیلاب‌های یک‌ماهه اخیر نیز وارد تالاب شادگان شده است. در تالاب هورالعظیم نیز خوشبختانه با توجه به بارش‌های اخیر، از 3روز قبل سرریز حوضچه شماره یک و دو وارد حوضچه سوم شده که بسیار نویدبخش است. در سال آبی گذشته خشکسالی شدید داشتیم و رود کرخه از شهریور‌ماه به بعد نتوانست آبی را وارد تالاب کند اما هم‌اکنون آب با حجم بالایی وارد هورالعظیم شده است که اگر این روند بارشی تا نوروز ادامه یابد هم ذخیره خوبی در پشت سد کرخه ایجاد خواهد شد، هم حقابه تالاب در درازمدت تامین می‌شود و هم می‌توان مازاد آن را از طریق سرریز به بخش عراقی هورالعظیم انتقال داد.»  مدیرکل محیط‌زیست خوزستان، مشکل اصلی عدم‌تامین و جاری نشدن حقابه‌های تالاب‌ها را نه سدها بلکه میزان اراضی کشاورزی در پایین‌دست سدها عنوان کرده و می‌گوید: «این اراضی اجازه رسیدن آب به تالاب‌ها را نمی‌دهند، ‌طرح‌های بسیاری توسط جهادکشاورزی برای توسعه روش‌های نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت آغاز شده که باید سرعت بیشتری بگیرد و گرنه با این روند تا 15سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.»

   ریزگردها فعلازمینگیر شده‌اند 
کانون‌های گردوغبار خوزستان درصورت عدم‌بارش باران در پاییز، فعال می‌شوند. به گفته لاهیجان‌زاده، از کانون‌هایی که با وزش باد با سرعت 5متر بر ثانیه فعال شده و با باد 10متر بر ثانیه، طوفان خاک ایجاد می‌کردند، هم‌اکنون و بعد از بارش‌های مهر و آبان، حتی با سرعت 13متر بر ثانیه هم خاکی بلند نشده و بحرانی‌ترین کانون‌های گردوغبار هم‌اکنون کاملا زیر آب رفته‌اند. از دیگر سو، این میزان بارندگی رطوبت خاک را افزایش داده و موجب رشد گیاهان علفی در این کانون‌ها شده و همین اتفاق موجب تثبیت خاک شده است. مدیرکل محیط‌زیست خوزستان به همشهری می‌گوید: «پیش‌بینی می‌شود با این روند، مشکل کانون‌های داخلی تا نوروز 98به حداقل برسد و اگر اتفاقی رخ دهد از جانب کانون‌های خارجی باشد. هرچند گزارش‌ها نشان می‌دهد صحرای عربستان و بخش‌هایی از عراق، ‌اردن و سوریه نیز در یک‌ ماه اخیر بارندگی‌های خوبی داشته‌اند.» مسئله گردوغبار خوزستان فعلا و به واسطه بارش‌ها برطرف شده اما نمی‌توان همه‌‌چیز را به‌دست باران سپرد و به آن اکتفا کرد و لازم است تمام طرح‌های کاهش گردوغبار به‌درستی اجرا شود.


 

این خبر را به اشتراک بگذارید