• شنبه 2 مهر 1401
  • السَّبْت 27 صفر 1444
  • 2022 Sep 24
چهار شنبه 25 مهر 1397
کد مطلب : 34368
+
-

شغل برای روستاییان زنجان

900 طرح روستایی در قالب 3 بخش اقتصادی، صنعتی و کشاورزی اجرا شد

زهرا هادیلو | زنجان - خبرنگار :


در حال حاضر تعداد روستاهای دارای سکنه در استان زنجان 926 روستاست، آماری که در نوع خود قابل توجه است. باید به این بخش که بار اقتصادی استان از نظر کشاورزی و دامداری را می‌کشد، توجه ویژه ای کرد. گرچه هنوز روستاهای محروم در استان وجود دارد اما باید به این نکته دقت کرد که بیشتر اهالی این مناطق از زیر ساخت‌هایی مانند آب، برق و گاز بهره مند هستند و اکنون دغدغه‌های دیگری را دنبال می‌کنند. 

در سال‌های اخیر، تامین معیشت روستاییان تبدیل به موضوعی اساسی شده است و دولت سعی دارد براساس سند توسعه روستاها نقشه راه تعیین کرده و برنامه‌های خود را بر آن اساس پیش ببرد.


 دغدغه تامین معیشت

روزگاری روستاییان دلخوش به زمین زراعی و دام هایشان بودند و این تنها راه تامین معیشتشان بود، اما اکنون اوضاع کمی تغییر یافته است. با ورود به عصر تکنولوژی و کاهش منابع تامین آب، دیگر کشاورزی به روش سنتی مقرون به صرفه نیست. همین مساله باعث شده است که مهاجرت به شهرها هنوز ادامه داشته باشد.
مدیر کل امور روستایی استانداری زنجان در گفت‌و‌گو با همشهری با تایید این نکته که تامین معیشت فقط مختص روستاییان نیست و شهرنشین‌ها نیز در اوضاع اقتصادی کنونی با مشکلات عدیده ای روبه رو هستند، اظهار می‌کند: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در روستاها تغییرات زیادی از نظر زیرساختی به وجود آمده است. زمانی اغلب راه‌های روستایی خاکی بود اما اکنون بسیاری از راه‌ها آسفالت شده و در سال جاری 280 کیلومتر راه به همت اداره راه و شهرسازی در روستاهای بالای 20 خانوار آسفالت می‌شود. 

«فیضعلی محمودی» می‌گوید: در حال حاضر همه روستاها از برق برخوردارند، همچنین لوله کشی آب در 67 درصد روستاهای استان صورت گرفته است. چنین امکاناتی نشان دهنده کارهای زیرساختی برای زندگی روستاییان است. وی با اعلام این نکته که اکنون موضوع ارتقای سطح درآمد روستاییان در دستور کار است، ادامه می‌دهد: قانون حمایت از اشتغال روستاییان چندی است که به مرحله اجرا رسیده و سهم استان از 12 هزار میلیارد، 280 میلیارد تومان تخمین زده شده است.

وی می‌افزاید: 200 میلیارد تومان از این سهم به صورت استانی و بقیه از منابع ملی تامین می‌شود.محمودی با اشاره به این نکته که تاکنون 100 میلیارد تومان از این میزان اختصاص یافته است، ادامه می‌دهد: 4 بانک عامل کار قرارداد و پرداخت به اشتغال روستایی را انجام می‌دهند که تا به امروز 64 میلیارد تومان به درخواست کنندگان پرداخت شده است.
 

900 طرح روستایی

وی در مورد طرح‌های روستایی که توسط روستاییان برای اشتغال مطرح می‌شود اشاره می‌کند و می‌گوید: تاکنون 900 طرح روستایی در قالب 3 بخش اقتصادی، صنعتی و کشاورزی اجرا شده است.


مهاجرت هست، اما کم

محمودی در پاسخ به این سوال که با وجود آمارهای ارائه شده برای توسعه روستاها و ایجاد اشتغال در این مناطق همچنان شاهد مهاجرت روستاییان به شهرها هستیم، اظهار می‌کند: در سال 1335جمعیت روستایی 240 هزار نفر بوده است که در سال 65 به 429 هزار نفر و در سال 95 به 346 هزار نفر رسید. این آمارها نشان می‌دهد که مهاجرت به شهرها چشمگیر نبوده است و از نظر ما این آمار نگران کننده نیست. ضمن این‌که برخی از روستاها در حال حاضر در کسوت شهر درآمده‌اند و حتی می‌توانیم ادعا کنیم که آمار مهاجرت معکوس نیز در سال‌های اخیر رو به فزونی بوده است.
وی در جواب این پرسش که کمبود آب یکی از دلایل مهم مهاجرت روستاییان به شهرهاست، اظهار می‌کند: در حال حاضر 554 روستا تحت پوشش آب و فاضلاب هستند. 
محمودی ادامه می‌دهد: برای حل مشکل کم آبی با دستور استاندار در جلسه شورای برنامه ریزی و در ستاد اقتصاد مقاومتی قرار شد که بخشی از اعتبارات دهیاری‌ها برای تامین آب شرب تخصیص یابد تا چنین مشکلاتی در روستاها به حداقل برسد و اکنون 4و نیم میلیارد تومان از اعتبارات این بخش به تامین آب آشامیدنی اختصاص یافته است.


   تبدیل روستاها به شهر

از نکات مهمی که مدیرکل امور روستایی استان درباره آن توضیح می‌دهد، موضوع روستاهایی است که به شهر تبدیل می‌شوند، بدون آن که زیرساخت‌های لازم را داشته باشند. «فیضعلی محمودی» در این خصوص می‌گوید: مقوله شهرنشینی با روستا نشینی کاملا متفاوت است و روستاها نباید به راحتی و بدون در نظر گرفتن امکانات به شهر تبدیل شوند.

محمودی می‌افزاید: بسیاری از روستاییان هنوز به شغل دامداری مشغولند و برای نگهداری دام‌هایشان و فراوری محصولات خود به مشکل بر می‌خورند. نمی‌توان روستایی با جمعیت کم را تبدیل به شهر کرد و مردمی که خود تولید کننده هستند را در قالب مصرف کننده در آورد. ما هم اکنون 147 دهیاری داریم که مسئول انجام کارهای فرهنگ‌سازی در روستاها هستند و به اعتقاد من نیازی نیست که روستاها را تبدیل به شهر کنیم.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید