• سه شنبه 12 مهر 1401
  • الثُّلاثَاء 8 ربیع الاول 1444
  • 2022 Oct 04
شنبه 14 مهر 1397
کد مطلب : 32943
+
-

رنگ معروف پاییز چه تأثیری بر روان آدم‌ها دارد؟

یک دیوار نارنجی تجویز می‌شود

آداب استفاده از رنگ نارنجی در چیدمان داخلی

یک دیوار نارنجی تجویز می‌شود

شیما کامیابی

 رنگ نارنجی آدم را یاد تاکسی می‌اندازد. این البته تأثیر قابل‌توجه رنگ نارنجی در جلب‌توجه را نشان می‌دهد. هر تکه نارنجی در محیط اطراف می‌تواند نگاه‌ها را به سوی خود بکشاند؛ یک تی‌شرت نارنجی، یک بیلبورد تبلیغاتی در بزرگراه با زمینه‌ای به رنگ نارنجی، یک تاکسی در ترافیک و همینطور دیواری نارنجی در اتاق شخصی. این رنگ را روی دیوارهایی استفاده کنید که قرار است حسابی جلب توجه کنند. نارنجی از ترکیب رنگ‌های زرد و قرمز به‌وجود می‌آید. ترکیب دو رنگ گرم، نتیجه‌ای جز شور و هیجان ندارد. روانشناسان‌استفاده از رنگ نارنجی را به آدم‌های افسرده توصیه می‌کنند. این رنگ آدم‌های فعال و پرانرژی است. نارنجی با 2رنگی که از آنها به‌وجود آمده، هماهنگی چشم‌نوازی دارد، مثلا قراردادن یک صندلی با روکش نارنجی برابر دیواری به رنگ زرد، تصویر را پر از انرژی می‌کند. نارنجی با درصد بیشتری از رنگ زرد نسبت به قرمز، ترکیبی فوق‌العاده با رنگ قرمز می‌سازد؛ مثلا قرار‌گرفتن قاب عکس‌های چوبی به رنگ قرمز، روی دیواری به رنگ نارنجی کم‌رنگ.

شعله آتش یکی از زیباترین ترکیب‌های رنگی را معرفی می‌کند؛ آبی پررنگ (نزدیک به سرمه‌ای) در ترکیب با نارنجی پررنگ. این ترکیبی شگفت‌انگیز است نگاه‌ها را خیره می‌کند. اتاقی را تصور کنید که دیوارهایی به رنگ آبی پررنگ دارد و پرده اتاق به رنگ نارنجی انتخاب شده است. در این اتاق اگر از رنگ نارنجی در چند شیء تزئینی دیگر هم استفاده شود، فضایی منحصر به فرد برابر نگاه‌ها قرار می‌گیرد. ایده دیگر برای چیدمان داخلی اتاقی با دیوار آبی پررنگ استفاده از تصاویری است که زمینه‌ای به رنگ نارنجی دارند؛ مثلا پاییز که با شنیدن نامش اغلب رنگ نارنجی را به‌خاطر می‌آورند.

گروه‌بندی رنگ‌ها براساس تم‌هایی مثل جدی یا فانتزی بیشتر حاصل سلیقه شخصی و باورهای عمومی است. با این حال بیشتر مردم اینطور فکر می‌کنند که نارنجی  در طیف رنگ‌های فانتزی قرار می‌گیرد. به این ترتیب این رنگ پرانرژی بیشتر در مکان‌هایی تخصصی مثل گالری‌ها و آتلیه‌ها و همینطور مکان‌هایی عمومی با رویکرد فانتزی (مثل کافه‌ها و رستوران‌ها) مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته رنگ نارنجی در زمره رنگ‌های اشتهابرانگیز هم قرار می‌گیرد. بنابراین انتخابی ایده‌آل برای محیط‌های مرتبط با غذا محسوب می‌شود. استفاده از رنگ نارنجی، به هیچ عنوان در اتاق خواب‌ها توصیه نمی‌شود.

این رنگ ممکن است افراد را عصبی کند. نارنجی اشتها را افزایش می‌دهد و ممکن است نیمه‌شب احساس گرسنگی به شما دست دهد. در اتاق خواب می‌توانید از رنگ نارنجی به‌عنوان رنگ کمکی استفاده کنید؛ مثلا می‌توانید در رنگ آباژور اتاق خواب، بالش، روتختی و لوازم موجود در ویترین از آن استفاده کنید.  نارنجی، رنگ گرم است و زندگی بلندمدت در اتاقی به رنگ نارنجی ممکن است مشکلات عصبی به همراه بیاورد. بااین حال نارنجی انتخابی مناسب برای اتاق‌هایی است که رو به جنوب نیستند. به‌دلیل اینکه چنین اتاق‌هایی معمولا نورگیر نیستند، یک دیوار به رنگ نارنجی می‌تواند انرژی گرم و آرام‌بخشی را به اتاق بیاورد. نارنجی با رنگ‌های خنثی ترکیبی کم‌نظیر می‌سازد. برای مثال نارنجی در ترکیب با خاکستری فوق‌العاده است. چنین ترکیبی هرگز تکراری و خسته‌کننده به‌نظر نمی‌رسد. حتی ترکیب گرمای نارنجی با خنثی‌بودن خاکستری چنین اتاقی را تبدیل به فضایی برای دستیابی به آرامش می‌کند. 

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :