• دو شنبه 20 آذر 1402
  • الإثْنَيْن 28 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 11
سه شنبه 4 مهر 1402
کد مطلب : 203905
+
-

بازگشت دشمنان به تجربه‌های شکست‌خورده دهه60

یادداشت
بازگشت دشمنان به تجربه‌های شکست‌خورده دهه60

محمدحسن آصفری؛ نایب‌رئیس کمیسیون امور داخلی کشور

موفقیت روزهای اخیر دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کشور در خنثی‌سازی 30 انفجار همزمان در پرجمعیت‌ترین نقاط شهر تهران که با دستگیری 28تروریست نیز همراه بود، یک نکته محوری دارد؛ اینکه دشمنان این مرز و بوم درحال آزمودن دوباره طراحی‌‌های ترور محوری هستند که پیش‌از این در نخستین سال‌های پیروزی انقلاب ‌اسلامی نیز ازسوی آنان و مزدوران داخلی‌شان آزموده شده بود، اما دستاوردی  به همراه  نداشت.
براساس آنچه مقام‌های امنیتی کشور اعلام کرده‌اند، الگوی رفتاری تروریست‌هایی که دستگیر شده‌اند، انطباق معناداری با شیوه‌ها و سازوکارهای شناخته شده‌ رژیم‌صهیونیستی دارد؛ موضوعی که بار دیگر آشکارکننده دست‌ پلید اشغالگران قدس در تروریست‌پروری است. در این میان اما انتشار اخبار دستگیری تروریست‌ها و ناکام ماندن نقشه‌های آنان، طی ماه‌های گذشته و به‌ویژه پس‌از آغاز اغتشاشات در پاییز1401 افزایش معناداری داشته‌است. این موضوع نشان می‌دهد دشمنان و معاندان این مرز و بوم و در رأس آنان، رژیم صهیونیستی با بهره‌گیری از مزدوران داخلی و برخی عوامل نفوذی، سرمایه‌گذاری ویژه‌ای برای بی‌ثبات‌سازی کشور انجام داده‌اند که دستگیری‌های یک سال‌گذشته در این زمینه نمودی از این واقعیت به‌حساب می‌آید.
واقعیت این است که دشمنان هر زمان که اعتراضی در کشور شکل می‌گیرد، با هماهنگی مزدوران داخلی‌شان، تلاش می‌کنند بر موج اعتراض‌های مردم سوار شوند و آن را به مسیر دلخواه خویش هدایت کنند؛ برهمین اساس هم هست که طی یک سال‌گذشته شاهد بودیم جریان تکفیری - صهیونیستی با هماهنگی سرپل‌ها و مزدوران داخلی‌شان تلاش کرده‌اند با ورود موج فزاینده‌ای از سلاح، مواد منفجره، تجهیزات تروریستی و... به داخل ایران، به نا‌آرامی‌ها دامن بزنند و کشور را به مسیر بی‌ثباتی هدایت کنند.
بررسی‌های امنیتی نشان می‌دهد دشمنان برای بی‌ثبات نشان دادن کشور، استفاده از راهبردهای چندوجهی را در دستورکار خود قرار داده‌اند؛ آنان از یک‌سو به‌دنبال برهم‌زدن امنیت کشور با انجام اقدام‌های تروریستی و خرابکارانه هستند و ازسوی دیگر تلاش دارند با بهره‌گیری از بستر پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی خارجی، بستری مناسب برای برهم‌زدن امنیت روانی جامعه فراهم کنند. همه شواهد موجود ثابت می‌کنند دشمنان و معاندان این مرز و بوم، پس‌از ناامیدی از آشوب‌هایی که در پاییز1401 و به‌دنبال فوت خانم مهسا امینی در کشور به‌راه افتاد، افزایش فعالیت‌های تروریستی در داخل ایران را در دستورکار خود قرار دادند و در این مسیر، تلاش کردند مقادیر قابل‌توجهی سلاح و مهمات وارد کشور کنند تا بتوانند نقشه‌های شوم‌شان را محقق کنند؛ راهبردی که تاکنون با هوشیاری دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کشور با شکست سنگینی مواجه شده‌است. بررسی پشت‌پرده‌های اتخاذ چنین رویکردی نشان می‌دهد «کشته‌سازی»، یکی از محوری‌ترین طراحی‌های ضدامنیتی در این حوزه بوده‌است. آنها درواقع تلاش می‌کردند با انجام فعالیت‌های تروریستی، فضای‌ روانی مناسبی را برای کشته‌سازی و به‌تبع آن، دامن زدن به جو آشوب و ناآرامی ایجاد کنند. دراین میان اما هماهنگی مطلوب موجود میان دستگاه‌های امنیتی کشور، اعم از وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه‌پاسداران و نیروی‌انتظامی طراحی‌های ضدامنیتی دشمنان را ناکام گذاشته‌است. تحقیقات انجام شده از تروریست‌های
دستگیر شده نشان می‌دهد برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای آنان بر این مبنا استوار بوده‌است که با بمبگذاری و اقدام تروریستی در مراسم مذهبی مختلف و به‌ویژه در ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان، امام‌حسین‌(ع) به فضای ناامنی در کشور دامن بزنند.
در این میان اما تحلیل پشت‌پرده افزایش تلاش‌ها و اقدام‌های تروریستی و ضدامنیتی دشمنان و معاندان ایران اسلامی نشان می‌دهد آنها پس از چشیدن طعم تلخ شکست در طراحی‌های جنگ‌ نرم خود علیه جمهوری‌اسلامی، به پروژه‌های شکست‌خورده دهه60روی آورده‌اند و می‌کوشند با ترور و ارعاب، کشور را به‌سوی بی‌ثباتی و ناامنی سوق دهند، اما نکته اینجاست که هوشیاری و ابتکار عمل دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کشور، دشمنان را در رسیدن به اهداف‌شان ناکام گذاشته ‌است.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید