• جمعه 10 آذر 1402
  • الْجُمْعَة 18 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 01
دو شنبه 9 مرداد 1402
کد مطلب : 198589
+
-

سند حکمرانی هوش مصنوعی در مرحله نظرخواهی

هوش مصنوعی
سند حکمرانی هوش مصنوعی در مرحله نظرخواهی

سند حکمرانی هوش مصنوعی فعلاً در مرحله نظرخواهی و جمع‌آوری نظرات نخبگان و خبرگان این حوزه است.
رضا تقی‌پور، رئیس فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده‌های مجلس با بیان این مطلب ادامه داد: این به این معنی است که هنوز سند جامعی تدوین نشده و در مراحل آغازین این کار هستیم. نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی علاوه بر نظرخواهی‌ها و نشست‌هایی که برگزار می‌شود به انجام مطالعات تطبیقی مربوط به سایر کشورها اشاره کرد و گفت: همچنین ارتباطاتی با دانشگاه‌های مختلف، مراکز تحقیقاتی و مراکز علمی و شرکت‌های دانش‌بنیان داشتیم.
به‌گفته تقی‌پور، از دانشگاه تهران و دانشگاه علم و صنعت و برخی دیگر از دانشگاه‌ها، اندیشکده مربوط به حوزه علمیه قم هم در نشست‌ها حضور داشتند و فعالیت‌هایی را که تا الان در حوزه تدوین چارچوب‌ها و نظریه حکمرانی داشتند، ارائه کردند.
به گزارش مهر، او همچنین درباره هدف تشکیل فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده گفت: «طی سال‌های اخیر یکی از فناوری‌های نوین که معمولاً از آنها به‌عنوان فناوری‌های تحول‌آفرین نام برده می‌شود موضوع هوش مصنوعی است و سال‌هاست که در کشورهای مختلف روی موضوعات علمی و سرمایه‌گذاری آن کار می‌شود. رئیس فراکسیون هوش مصنوعی ادامه داد: همچنین طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در مراسم سالگرد امام(ره) در مورد هوش مصنوعی و به این منظور که در عصر فناوری‌های نو نمی‌توان با ابزارهای سنتی خیلی از مسائل را مدیریت کرد، این فراکسیون تشکیل شد.
تقی‌پور با اشاره به اینکه تاریخ تشکیل این فراکسیون قبل از فرمایشات رهبری است، ادامه داد: ما به هر صورت به همراه بعضی از همکاران در مجلس این بحث را از مدت‌ها پیش داشتیم که کشور باید زمینه‌سازی‌ و برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت و بلندمدت در مورد تربیت نیروی انسانی و سرمایه‌گذاری‌های لازم را داشته باشد. بر همین اساس این فراکسیون با امضا و درخواست بیش از ۵۰ نفر از نمایندگان تشکیل شد و بنا بر روال فراکسیون‌ها اکنون حدود ۶‌ماه است که فعالیتش را شروع کرده است.
او درباره فعالیت‌های فراکسیون هم گفت: فعالیت‌های ما شامل برگزاری نشست‌های مختلف در مجلس، همینطور اطلاع‌رسانی و اخیراً هم برگزاری نشست‌های علمی با حضور نخبگان کشور و خبرگان این حوزه از سازمان‌های مختلف اتحادیه، سندیکای فعالان، دانشگاه‌های مختلف و مراکز علمی می‌شود.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید