• جمعه 31 شهریور 1402
  • الْجُمْعَة 7 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 22
پنج شنبه 31 فروردین 1402
کد مطلب : 189757
+
-

کارگردان زن فرانسوی از کن حذف شد

فیلم کاترین کورسینی، کارگردان فرانسوی پس از شکایت از وی از مسابقه کن حذف شد.به گزارش مهر به نقل از ورایتی، کاترین کورسینی کارگردان فرانسوی قرار بود با فیلم «بازگشت» هفتمین کارگردان زن حاضر در بخش مسابقه هفتادودومین دوره جشنواره کن باشد اما انتشار اخباری مبنی بر وقوع چند مورد نامناسب حین فیلمبرداری این فیلم، موجب شد اعلام نام وی در بخش مسابقه پیش از اعلام نام حاضران این دوره منتفی شود.تیری فرمو مدیر جشنواره کن شب پیش از کنفرانس مطبوعاتی به کارگردان خبر داده بود که وی از حاضران بخش مسابقه امسال است اما اندکی پیش از شروع کنفرانس تصمیم گرفت از ذکر نام این فیلم در بخش مسابقه خودداری کند.
گفته شده اعضای هیأت مدیره کن متوجه شدند کورسینی توسط چند تن از اعضای گروه ساخت فیلم به رفتار نامناسب متهم شده و برخی از اعضای ساخت هم به رفتار نامناسب علیه ۲بازیگر زن فیلم متهم شده‌اند به همین دلیل هیأت مدیره در نهایت تصمیم گرفت تا روشن شدن وضعیت این اخبار از ذکر نام فیلم خودداری کند.
از سوی دیگر الیزابت پرز تهیه‌کننده فیلم این اتهامات را شایعات بدخواهانه نامیده و گفته این اتهام‌ها نباید به مرگ یا زندگی یک فیلم منجر و نباید حق انتخاب در کن به این دلایل گرفته شود.
این در حالی است که یک سازمان سینمایی فرانسوی که وظیفه آن نظارت بر جلوگیری از خشونت، آزار و تبعیض جنسی در سینماست شکایت‌هایی از این فیلم دریافت کرده و به دادستان اطلاع داده است.
به‌گفته مرکز ملی فیلم یک مورد دیگر درباره تولید این فیلم آنجا بود که صحنه‌ای با ماهیت جنسی که بازیگر ۱۵ساله در آن نقش‌آفرینی کرده بدون اطلاع به کمیسیون کودکان فیلمبرداری شده است. همه اینها جزو مواردی بود که موجب شد مرکز ملی فیلم به‌دلیل رعایت نکردن تعهدات اجتماعی تولید، بخشی از یارانه خود به این فیلم را پس بگیرد.
 مبلغ کامل یارانه این فیلم ۵۸۰ هزار یورو بود که مرکز ملی فیلم برای اینکه همه افراد و خدمه تولید از حقوق خود محروم نشوند بخشی از آن را کم کرد.داستان فیلم «بازگشت» درباره زنی به نام خدیجه است که یک تابستان از فرزندان خانواده‌ای ثروتمند در ییلاق مراقبت می‌کند و این شغل به او اجازه می‌دهد تا پس از ۱۵سال بتواند دخترانش را در کنار خود داشته باشد.
این فیلم ادامه‌ای بر «تقسیم» اوست که سال۲۰۲۱ در کن در بخش رقابتی حضور داشت و موفق شد جایزه سزار را برای بازیگر نقش مکمل دریافت کند.کن امسال رکورد خود را از نظر حضور کارگردان‌های زن شکست. ۶فیلم از فیلم‌های بخش رقابتی را کارگردان‌های زن ساخته‌اند. با همه اینها این جشنواره که نخستین رویداد بین‌المللی سینمایی بود که از سال۲۰۱۸ به برابری جنسیتی تعهد دارد، در سال‌های اخیر به‌دلیل کوتاهی در این زمینه با انتقادهایی روبه‌رو شده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید