• جمعه 31 شهریور 1402
  • الْجُمْعَة 7 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 22
شنبه 10 دی 1401
کد مطلب : 181386
+
-

ثبت جهانی قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد؛ به‌زودی

با اقدامات صورت گرفته برای آزادسازی حریم، شرایط ثبت جهانی این قلعه تاریخی فراهم خواهد شد

میراث
ثبت جهانی قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد؛ به‌زودی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه گفت‌و‌گوهای لازم برای آزادسازی اطراف قلعه فلک‌الافلاک انجام شده است، گفت: در آینده‌ای نزدیک تحولی جدی در این اثر مهم میراث فرهنگی صورت می‌گیرد و شرایط ثبت جهانی آن فراهم می‌شود.
به گزارش ایرنا، سیدعزت‌الله ضرغامی در سفر به لرستان گفت: ثبت جهانی یک اثر تاریخی به لحاظ دارا بودن شاخص‌های مورد نظر یونسکو باید از استانداردهایی برخوردار باشد که در مورد قلعه فلک‌الافلاک نیز باید این استانداردها فراهم شود تا این قلعه با آزادسازی حریم اطراف آن همچون نگینی به درستی از زوایای مختلف دیده شود.
وی افزود: اقداماتی طی سال‌های اخیر در راستای آزادسازی اطراف این بنای تاریخی ارزشمند انجام شده که یکی از موانع مهم بخش‌هایی است که در اختیار نیروهای مسلح وجود دارد که پیگیری‌های لازم برای انتقال تجهیزات و امکانات آنها صورت گرفته و در سفر رئیس‌جمهوری به لرستان این موضوع قطعی است و اعتبار خوبی هم برای آن درنظر گرفته شده است.
ضرغامی ادامه داد: طرحی بسیار خوب که شایسته لرستان و خرم‌آباد و قلعه فلک‌الافلاک است با نگاه کاملی از حیث زیبایی شناسی، محیط‌زیستی و تاریخی آماده شده که در آینده نه چندان دور بعد از انتقال تجهیزات نیروهای مسلح و در اختیار قرار گرفتن محوطه‌ها در اختیار میراث فرهنگی، شرایط ثبت جهانی این قلعه تاریخی فراهم خواهد شد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره پادگان ۰۷ خرم آباد گفت: از لحاظ قانونی همه دستگاه‌های دولتی، عمومی و خصوصی موظفند اگر ابنیه تاریخی در اختیار دارند از اعتبار آن دستگاه استفاده کنند تا آثار بنای تاریخی احیا شود و امکان بازدید مردمی از آن فراهم شود، زیرا آن آثار با ارزش فرهنگی و تاریخی متعلق به مردم و در شمار داشته‌های مردم قرار دارد.
وی گفت: دبیرخانه‌ای تاسیس شده است که با جدیت موضوع خانه و ابنیه‌ تاریخی که در اختیار برخی دستگاه‌ها قرار دارد و یا اینکه استفاده اداری از آنها دارند مورد پیگیری قرار دارد که شرایط استفاده مردم به‌صورت بازدید از آن بناهای تاریخی فراهم شود.
ضرغامی گفت: بناهای تاریخی متعلق به مردم هستند و باید این فرهنگ با همکاری دستگاه‌های مختلف شرایطی ایجاد تا امکان بازدید از آنها فراهم شود.


 

این خبر را به اشتراک بگذارید