• جمعه 7 مهر 1402
  • الْجُمْعَة 14 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 29
شنبه 28 آبان 1401
کد مطلب : 177426
+
-

رهبرمعظم انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران برگزاری کنگره شهدای قم:

شهیدِ امنیت، جان خود را برای امنیت مردم فدا می‌کند

رهبری
شهیدِ امنیت، جان خود را برای امنیت مردم فدا می‌کند

بیانات رهبرمعظم‌ انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران برگزاری کنگره شهدای قم که در تاریخ ۸آبان‌ماه۱۴۰۱ برگزار شده بود، صبح پنجشنبه در محل برگزاری این همایش در قم منتشر شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام‌معظم‌رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با تأکید بر لزوم زنده نگه‌داشتن یاد شهیدان و شنیدن پیام آنها، قم را شهر «قیام و اقامه» خواندند و گفتند: قم هم قیام کرد، هم ایران را به قیام واداشت که این از برکات حرم حضرت فاطمه معصومه(س) و حوزه علمیه و همچنین مردم خوب آن بود که شهدای زیادی در راه مبارزه تقدیم کردند، البته شهیدانی همچون مطهری، بهشتی و باهنر نیز که پرورش‌یافتگان قم هستند و بلکه همه شهدای ایران، شهیدِ قم محسوب می‌شوند، چراکه قم بود که با پاسخ به ندای امام بزرگوار، نهضت را آغاز کرد.
ایشان با اشاره به نقش درخشان مردم قم در پیروزی انقلاب و دفاع‌مقدس و امتحان‌های پی‌درپی تا امروز، بر نشان دادن ویژگی‌های برجسته شهدا با زبان هنر تأکید و خاطرنشان کردند: هریک از حوادث درخشان قبل و بعد از انقلاب مانند ستاره و نقطه درخشان تاریخی است و حادثه اخیر شاهچراغ نیز یکی از این ستاره‌هاست که اگرچه عده‌ای را داغدار و دل‌های همه را سرشار از غم و اندوه کرد، اما در تاریخ کشور ماندگار می‌شود و نشانه زنده بودن ملت و مایه افتخار و سربلندی است.

شهادت، مظهر فداکاری و شجاعت
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، شهید و شهادت را دربردارنده مجموعه‌ای از ارزش‌های ملی، دینی، انسانی و اخلاقی برشمردند و افزودند: شهید مظهر «ایمان‌صادق» و «عمل‌صالح» و «جهاد در راه خدا» است و هویت ملی را ارتقا می‌دهد؛ همچنان‌که امروز فداکاری‌های شهیدان و پدران و مادران آنها موجب عظمت ملت ایران شده‌است. ایشان همچنین شهادت را مظهر فداکاری و شجاعت خواندند و افزودند: شهیدِ دفاع‌مقدس جان خود را داد تا دشمن خبیث و ظالم نتواند وعده خود یعنی رسیدن به تهران و به ذلت کشیدن ملت را عملی کند و شهیدِ امنیت نیز جان خود را برای امنیت و آسایش مردم فدا می‌کند که این فداکاری‌ها تجسم همه معارف اخلاقی نهفته در شهید و شهادت است. رهبرمعظم انقلاب، شهادت را معامله با خدا و تأمین‌کننده مصالح ملی دانستند و گفتند: شهادت مایه همدلی، و همچون نخ تسبیحی است که مجموعه‌ای از قومیت‌ها و زبان‌های مختلف را در میهن به‌هم پیوند زده و در هر شهر نام شهیدانی برجسته‌است که با یک هدف و در یک صف با دیگر هموطنان خود برای عزت اسلام و عظمت جمهوری‌اسلامی و تقویت ایران به شهادت رسیده‌اند. ایشان، انتقال جزئیات دفاع‌مقدس و شرح احوال شهیدان و پدران و مادران آنها را ضروری خواندند و گفتند: این کار نیازمند زبان هنر و تولیدات هنری همچون فیلم و سریال، مستند و شعر است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنان‌شان ابراز امیدواری کردند همه کسانی که دل در گروی اسلام و انقلاب و ملت دارند برای کودکان و نسل‌های نو و برای ایران عزیز همه توان و ظرفیت خود را به‌کار گیرند تا یاد و پیام شهیدان استمرار یابد و منتقل شود.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید