• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
دو شنبه 23 آبان 1401
کد مطلب : 176966
+
-

اصلاح حقوق ایثارگران در قانون ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان۱

 مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 8آبان‌1401، قانون اصلاح قانون بودجه سال۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری را به تصویب رساند‌. برابر ماده‌واحده این قانون علاوه‌بر افزایش‌های حقوق و دستمزد ناشی از تبصره۱۲ ماده‌واحده قانون بودجه سال۱۴۰۱، احکام زیر برای اشخاص مشمول این قانون از تاریخ اول مهر1401  اعمال می‌شود:
 1- 3‌هزار امتیاز برای کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و معادل ریالی امتیاز برای کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب ۱۳شهریور۱۳۷۰ و سایر مشمولان جزء۱ بند‌الف تبصره۱۲ قانون بودجه سال۱۴۰۱ کل کشور و معادل ریالی ۲۱۰امتیاز برای اعضای هیأت‌علمی و قضات با عنوان ترمیم حقوق به‌صورت ثابت در احکام کارگزینی و قراردادهای آنان درج می‌شود‌. اجرای این بند درخصوص نیروهای مسلح با اعمال تبصره۳ ماده۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری پرداخت می‌شود‌. این بدان معناست که اعمال این بند درخصوص نیروهای مسلح پس از اعمال ضریب(۱/۲) یعنی افزایش ۲۰درصد حقوق خواهد بود.
 2- حقوق مشمولان جزء۲ بندالف تبصره۱۲ قانون بودجه سال۱۴۰۱ کل کشور شامل بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مستمری‌بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی مبلغ ۹میلیون ریال افزایش می‌یابد‌. افرادی که پس از اجرای این قانون بازنشسته می‌شوند در صورتی که در محاسبه حقوق بازنشستگی آنان تأثیر میزان ریالی افزایش مذکور در بند1 ماده‌واحده قانون، کمتر از افزایش ناشی از این جزء، برای بازنشسته هم‌طبقه و دستگاه مشابه به علاوه افزایش سنواتی گردد، تا سقف مذکور مبلغ ترمیم را دریافت می‌نمایند.
 3- علاوه‌بر افزایش فوق، حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مستمری‌بگیران صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی ۵درصد نسبت به حکم حقوقی شهریور سال۱۴۰۱ افزایش می‌یابد.
  4-در اجرای ماده۱۶ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب ۲۴مهر۱۴۰۰ حق عائله‌مندی و کمک‌هزینه اولاد تمام گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر در دستگاه‌های مذکور در ماده۲۹ قانون برنامه 5ساله ششم و همچنین نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی ایران، کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیأت‌علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش‌عالی و پژوهشی، قضات، بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مستمری‌بگیران صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی و وابسته به دستگاه اجرایی به‌ترتیب میزان ۵۰درصد و 100درصد افزایش می‌یابد‌. مبلغ ریالی حقوق عائله‌مندی و کمک‌هزینه اولاد مشمولان قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت همسان با مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری افزایش می‌یابد.
کمک معیشت جانبازان ۲۵درصد و بالاتر فاقد شغل و درآمد به 56میلیون ریال و کمک معیشت جانبازان زیر ۲۵درصد و رزمندگان معسر فاقد شغل و درآمد به 45میلیون ریال افزایش می‌یابد.
کسورات بیمه بازنشستگی ایثارگران و معافیت مالیاتی موضوع مواد ۳۷ و ۵۶ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مشمول سقف مقرر در جزء۸ بندالف تبصره۱۲ قانون بودجه سال۱۴۰۱ کل کشور نیست.
 در بند۷ این قانون نکته قابل تاملی وجود دارد‌. در این بند آمده است: کمک معیشت به مشمولان ماده۳۸ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مصوب ۳تیر۱۳۸۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن تعلق می‌گیرد. با عنایت به اینکه کمک معیشت به ایثارگران فاقد شغل و درآمد پرداخت می‌شود و مشمولین ماده۳۸ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران از حقوق حالت اشتغال برخوردارند، آیا مقنن به‌دنبال برقراری کمک معیشت در حقوق آنان به‌عنوان اصلاح وضعیت معیشتی آنان است یا اشتباهی در تصویب این قانون صورت گرفته که ناشی از بی‌دقتی در تصویب آن است؟ در هر صورت اگر مجلس آن را اشتباه نمی‌داند و به‌دنبال اصلاح آن نیست، مشمولین ماده۳۸ قانون جامع می‌توانند علاوه‌بر دریافت حقوق حالت اشتغال، همزمان از کمک معیشت نیز استفاده کنند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید