• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
سه شنبه 19 مهر 1401
کد مطلب : 173563
+
-

شاهکار پرهام

پرهام مقصودلو با تساوی مقابل کارلسن و واشیه لاگرا در میز یک لیگ شطرنج اروپا، برای تیم فرانسوی‌اش مدال برنز گرفت

شاهکار پرهام

اتفاق مهم برای شطرنج ایران؛ پرهام مقصودلو در میز یک لیگ اروپا مدال برنز گرفت و برای رسیدن به این مدال 2چهره بزرگ شطرنج جهان را متوقف کرد. او بعد از اینکه مقابل ماکسیم واشیه لاگرا مساوی کرد، اجازه پیروزی به مگنوس کارلسن، بهترین بازیکن تاریخ شطرنج را هم نداد تا با 2تساوی، یکی از چهره‌های مطرح لیگ اروپا باشد.
مقصودلو با ریتینگ 2721 و رنکینگ 36 جهان، برای تیم کلیچی فرانسه بازی می‌کند. او در دور پنجم با تساوی مقابل واشیه لاگرا خبرساز شد. واشیه لاگرا با ریتینگ 2747، رنک 6 جهان است و کمتر کسی انتظار داشت مقصودلو بتواند در بازی با این شطرنج‌باز نتیجه بگیرد. بازیکن ایران تا قبل از دور پنجم، فقط یک‌شکست در مقابل شطرنج‌باز ترکیه‌ای داشت و در دور ششم با محمدامین طباطبایی بازی کرد، دیگر شطرنج‌باز ایرانی که در لیگ اروپا بازیکن بایرن‌مونیخ است. بازی این دو دوست با تساوی به پایان رسید، اما مهم‌ترین اتفاق در دور هفتم رخ داد؛ جایی که کارلسن با ریتینگ 2882، بالاترین ریتینگی که یک‌نفر در تاریخ شطرنج داشته، منتظر پرهام بود. کارلسن سال 2020مقابل علیرضا فیروزجا تن به شکست داد و 3بازی آنها هم به تساوی رسیده بود، اما فاصله نزدیک فیروزجا به کارلسن این تساوی‌ها و شکست را توجیه می‌کرد. پرهام در 39‌حرکت کارلسن را متوقف کرد و به‌گفته کاظم مرتضوی، کارشناس شطرنج، او در بعضی از حرکت‌ها از حریف پرآوازه‌اش برتر هم بود:‌ «پرهام عالی کار کرد. می‌توانم بگویم کارش شاهکار بود.» از نظر مرتضوی پرهام در 2ماه گذشته در بهترین شرایط قرار داشته است: «او در مسابقات شوشای آذربایجان هم خیلی خوب بازی کرد. در لیگ اسپانیا هم خیلی خوب بود. در همین مسابقات واشیه لاگرا را متوقف کرد. تساوی با کارلسن هم که بهترین اتفاق بود. در این بازی پرهام هیچ فرصت بردی را به کارلسن نداد. او خیلی خوب بازی کرد.‌» پرهام در حالی به این نتایج رسیده که نه اسپانسری دارد و نه مربی. مرتضوی می‌گوید: «اگر شرایط بهتری برای پرهام فراهم شود، او می‌تواند یک فیروزجای دیگر باشد. فیروزجا در فرانسه یک تیم مربیگری دارد و حتی نام مربیان او را هم مخفی کرده‌اند، ولی پرهام در ایران حتی یک مربی ثابت هم ندارد و همه کارهایش را هم خودش انجام می‌دهد. در این شرایط می‌توانم بگویم پرهام بهترین نتیجه را در جهان شطرنج گرفته و باید هزار بار به او تبریک گفت.»
نتایج مقصودلو به مدال برنز او در میز یک منجر شد. در این میز کارلسن طلا گرفت و واشیه لاگرا نقره. مرتضوی می‌گوید: «بدون اغراق می‌گویم گرفتن مدال برنز در میز یک لیگ اروپا اتفاق خیلی مهمی است.» تیم او هم در این لیگ دوم شد.
لیگ اروپا 3بازیکن ایرانی دیگر هم داشت. پویا ایدنی، محمدامین طباطبایی و مبینا علی‌نسب. بعد از مقصودلو، ایدنی بهترین بازیکن ایرانی بود. او که برای تیم سیلا والنسیا بازی می‌‌کرد، در میز 3به مدال برنز رسید. طباطبایی بازیکن بایرن‌مونیخ بود و علی‌نسب هم برای تیم دنیزو بازی کرد.

فدراسیون بی‌خبر
در حالی مقصودلو در لیگ اروپا نتایج درخشانی گرفته است که به‌نظر می‌رسد فدراسیون شطرنج خیلی از اتفاقات این لیگ باخبر نیست. 7دور مسابقه‌ در لیگ اروپا برگزار شده و 4بازیکن ایرانی رقابت کرده‌اند ولی روی سایت فدراسیون فقط خبر پیروزی مقصودلو در دور هفتم و مقابل کارلسن دیده می‌شود. فدراسیون حتی خبری از مدال برنز مقصودلو هم ندارد. این فدراسیون یا به اخبار دسترسی نداشته یا اینکه علاقه‌ای به انتشار اخبار ندارد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید