• دو شنبه 11 مهر 1401
  • الإثْنَيْن 7 ربیع الاول 1444
  • 2022 Oct 03
پنج شنبه 31 شهریور 1401
کد مطلب : 172299
+
-

رهبرمعظم‌انقلاب در دیدار پیشکسوتان دفاع‌مقدس:

پیشرفت با مقاومت به دست می‌آید، نه تسلیم

رهبری
پیشرفت با مقاومت به دست می‌آید، نه تسلیم

رهبرمعظم انقلاب صبح دیروز (چهارشنبه) در آیین تجلیل از پیشکسوتان دفاع‌مقدس، جنگ تحمیلی را، نتیجه سیاست راهبردی امپراتوری نظام سلطه در دشمنی با جمهوری‌اسلامی و ملت ایران خواندند و افزودند: با وجود حمایت همه‌جانبه قدرت‌های جهانی از صدام جاه‌طلب و دیوانه‌ قدرت، جنگ در پرتو 3عنصر «قدرت جوشان انقلاب، رهبری بسیار مؤثر امام و خصوصیات فاخر و برجسته ملت ایران» از یک «تهدید قطعی و بزرگ»، به یک «فرصت بزرگ» تبدیل شد که روایت صحیح و دقیق این فصل شورانگیز و هیجان‌آور از تاریخ ایران به نسل جوان و نوجوان، استمرار موفقیت‌های انقلاب را تضمین خواهد کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام‌معظم‌رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دفاع‌مقدس را حادثه‌ای پرهیجان، پرمعنا و پرفایده برای امروز و فردای کشور خواندند و با عرض مراتب احترام و ارادت به پیشکسوتان دفاع‌مقدس، افزودند: پیشکسوتان زودتر از دیگران نیاز حیاتی آن مقطع را شناختند و برای تأمین این نیاز به میدان پرحادثه جنگ و جهاد و ایثار شتافتند، بنابراین تمجید و احترام به آنها وظیفه‌ای قطعی و همگانی است.
ایشان با اشاره به اینکه با گذشت زمان، ابعاد و حقایق حوادثی نظیر دفاع‌مقدس، بیشتر و بهتر قابل درک می‌شود، افزودند: باید به‌گونه‌ای عمل کرد که معرفت و آگاهی به «حقایق دفاع‌مقدس به‌عنوان برهه‌ای درخشان و تأثیرگذار»، به‌طور مستمر افزایش یابد و نسل کنونی از واقعیات و حقایق آن دوران آگاه شود که تلاش در این زمینه توقعی جدی از پیشکسوتان دفاع‌مقدس و متولیان اینگونه مسائل است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اسناد و مدارک منتشر‌شده از جنگ تحمیلی از سوی غرب، افزودند: این اعترافات، حقانیت حرف‌های ما را که زمانی ادعا و تصور می‌شد، ثابت می‌کند.

واکنش طبیعی سلطه‌گران به پیروزی انقلاب اسلامی
فرمانده کل قوا، تحمیل جنگ به ایران را واکنش طبیعی سلطه‌گران جهانی به پیروزی انقلاب اسلامی خواندند و گفتند: انقلاب ملت ایران، صرفا شکست یک نظام وابسته و فاسد و یک ضربه مقطعی به آمریکا و استکبار نبود، بلکه تهدید امپراتوری نظام سلطه بود و مستکبران غرب و شرق با درک عمق این تهدید، جنگ را با تشویق و تحریک صدام بر ملت ایران تحمیل کردند.
ایشان هدف از جنگ تحمیلی را جلوگیری از انتقال پیام و حرف‌های نو ملت ایران به دیگر ملت‌ها، ازجمله نهراسیدن از آمریکا و ایستادگی و مقاومت درمقابل ظلم و تبعیض جهانی دانستند و افزودند: ظهور نظام سیاسی مستقل و الهام‌بخش، آن‌هم در کشوری که نقطه‌ امید، اتکا‌ و طمع‌‌ورزی آمریکا به‌شمار می‌رفت برای آمریکا و سلطه‌گران، اصلا قابل‌تحمل نبود، بنابراین بعد از تحرکات ناکامی همچون کودتا، حمله به طبس و تحریک قومیت‌ها، جنگی تمام‌عیار را به ملت ایران تحمیل کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: این حمله‌ سراسری البته در ذهن انقلابیون، پیش‌‌بینی نمی‌شد، اما برای عناصری از نیروهای مسلح که مجرب بودند و برای شخصیت‌های برجسته و مستقل جهان غیرمنتظره نبود.
رهبرمعظم انقلاب در همین زمینه به سخنان احمد سکوتره، رئیس‌جمهور فقید گینه در دیداری خصوصی با ایشان اشاره کردند و گفتند: آقای سکوتره معتقد بود وقوع جنگ تحمیلی ناگزیر بوده‌است، چون امپریالیسم اگر نتواند انقلابی را تضعیف یا مهار کند، حتما جنگی سنگین را به آن تحمیل خواهد کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از سخنان کسانی که غیرمسئولانه ایران را مسئول جنگ تحمیلی می‌دانند و می‌گویند دفاع‌مقدس باید بعد از آزادسازی خرمشهر پایان می‌یافت، گفتند: حادثه‌ پایان جنگ، یعنی حمله و پیشروی صدام بعد از پذیرش قطعانه‌۵۹۸ از جانب ایران و بعد از آن، حمله‌ مرصاد، نشان داد اگر در مقطع آزادی خرمشهر، دفاع پایان می‌یافت، صدام حتما مجددا پیشروی می‌کرد، به‌خصوص اینکه بخش‌های زیادی از ایران عزیز، در آن مقطع هنوز در اشغال متجاوزان بود.

تبدیل «تهدیدی بزرگ» به «فرصتی بزرگ» 
ایشان تجزیه‌ ایران و جدا‌کردن خوزستان، به‌عنوان بخشی مهم از کشور، به زانو درآوردن ملت، براندازی جمهوری اسلامی و در دست‌گرفتن سرنوشت ملت ایران را اهداف اصلی امپراتوری کینه‌توز سلطه از تحمیل جنگ به ایران برشمردند و تأکید کردند که نباید این حقایق آشکار را فراموش کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تبدیل جنگ ۸ساله از تهدیدی بزرگ به فرصتی بزرگ را دومین حقیقت دفاع‌مقدس دانستند و گفتند: «جوشش انقلاب، رهبری تعیین‌کننده امام‌خمینی(ره) و خصوصیات برجسته و تاریخی ملت ایران»، 3عنصر و عامل مهمی بودند که این حقیقت شورانگیز را رقم زدند که باید در تبیین آن به‌خوبی کار شود، به‌خصوص اینکه فرصت‌های به‌وجود آمده از دل تهدید سهمگین جنگ، هنوز برای اکثر مردم ناشناخته است.
فرمانده کل قوا، دادن درس عبرت به ملت‌های دیگر را ازجمله اهداف زیاده‌خواهان جهانی از به‌راه انداختن جنگ تحمیلی برشمردند و افزودند: آنها می‌خواستند با سرکوب ملت ایران، باب گشوده شده‌ مقاومت را کاملا ببندند، اما ملت، همه اهداف جبهه استکبار را خنثی کرد و برخلاف تصور دشمنان، خود را بالا کشید و فرصت‌های بسیار آفرید.
رهبرمعظم انقلاب یکی از دستاوردهای دفاع‌مقدس را ایستادگی مردم، به‌ویژه مردم خوزستان و عرب‌زبان‌ها و بی‌توجهی آنها به وسوسه‌های دشمن برای تجزیه کشور دانستند و گفتند: دفاع‌مقدس همچنین زمینه‌ساز بروز باورهای دینی و برترین سجایای اخلاقی ملت ایران شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به بروز گذشت‌، فداکاری‌ و دین‌باوری‌ در دوران دفاع‌مقدس، به‌ویژه گذشت خانواده‌های رزمندگان و شهدا، افزودند: در دوران دفاع‌مقدس، همه‌ کشور به عمق دفاعی جبهه‌ها تبدیل شد و شهر و روستا، مسجد و هیئت، حوزه و دانشگاه، همه در خدمت دفاع و انقلاب قرار گرفتند.

اتحاد و انسجام ملت؛ اقتدار نظامی کشور
ایشان اتحاد و انسجام ملت را از دیگر دستاوردهای دوران دفاع‌مقدس برشمردند و خاطرنشان کردند: در سال‌های ابتدایی انقلاب به‌دلیل اختلاف‌های سیاسی در سطوح بالای کشور و اقدام‌های تفرقه‌افکنانه گروهک‌ها، مردم دسته‌دسته شده بودند، اما دفاع‌مقدس همه آحاد مردم را یکپارچه کرد.
رهبرمعظم انقلاب یکی دیگر از دستاوردهای دفاع‌مقدس را که زمینه‌ساز تبدیل تهدید به فرصت شد، مسئله اقتدار نظامی کشور دانستند و گفتند: در شروع جنگ تحمیلی وضع کشور از لحاظ نظامی خوب نبود اما دفاع‌مقدس از یک طرف تبدیل به آزمون وفاداری ارتش به نظام مقدس جمهوری‌اسلامی شد و از طرف دیگر زمینه‌ساز سربرآوردن سپاه به‌عنوان یک حقیقت درخشنده شد. فرمانده کل قوا با تأکید بر اینکه اقتدار نیروهای مسلح موجب محبوبیت آنها نزد مردم و ایجاد احساس امنیت برای کشور شد، افزودند: البته این نکته باید مدنظر فرماندهان محترم ارتش و سپاه باشد که این محبوبیت و اقتدار تا زمانی است که حرکت پیش‌رونده نیروهای مسلح با همان شتاب قبلی ادامه داشته باشد و دستخوش توقف و عقبگرد نشود، زیرا هرگونه توقف درمقابل حرکت روبه‌جلوی دشمن، به‌معنای عقبگرد است و برهمین اساس مسئولان نظامی و کشوری، پشتیبانی از نیروهای مسلح را از کارهای واجب خود بدانند.
ایشان تأکید کردند: به لطف الهی امروز کشور از لحاظ دفاعی به مرحله بازدارندگی رسیده‌است و از لحاظ تهدید خارجی، نگرانی وجود ندارد و دشمنان نیز این موضوع را به‌خوبی می‌دانند.

به‌کارگیری راه‌کنش‌های ابتکاری در دفاع‌مقدس
رهبرمعظم انقلاب در ادامه به یک نکته مهم اشاره کردند و گفتند: برخی اوقات در مورد دفاع‌مقدس تعابیری همچون استفاده از موج انسانی به‌کار برده می‌شود، درحالی‌که محور همه حرکات و اقدام‌ها و عملیات در ۸سال جنگ، تدبیر و عقلانیت بود و روش‌ها و راه‌کنش‌‌های ابتکاری در عملیات مختلف قابل تدریس در دانشگاه‌های نظامی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ازجمله دستاوردهای دفاع‌مقدس را ثابت‌شدن یک اصل مهم برای ملت ایران دانستند و تأکید کردند: در دوران دفاع‌مقدس ثابت شد که صیانت کشور و بازدارندگی درمقابل تهدیدهای دشمن، تنها از راه مقاومت به‌دست می‌آید و نه تسلیم. ایشان افزودند: در همان اوایل جنگ افرادی معتقد به تسلیم بودند و غیرمستقیم این موضوع را مطرح می‌کردند، اما امام‌(ره) محکم ایستادند و درنهایت برای ملت ایران نیز ثابت شد که پیروزی و پیشرفت و صیانت کشور با مقاومت حاصل می‌شود. رهبرمعظم انقلاب با اشاره به استفاده از اصل مقاومت در مسائل مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خاطرنشان کردند: این مقاومت هوشمندانه موجب شد اولا یک اطمینان و اعتماد‌به‌نفس داخلی در فعالان سیاسی و فرهنگی به‌وجود آید، ثانیا به دشمن آموخت در محاسبات خود، همواره قدرت داخلی ایران را به‌حساب بیاورد، چراکه ما با همین روحیه توانستیم در بسیاری از موارد همچون فشار حداکثری یا طرح خاورمیانه جدید یا تعرض به مرزهای هوایی و دریایی ازجمله ساقط‌کردن پرنده متجاوز دشمن یا توقیف شناورهای خاطی آنان، دشمن را ناکام بگذاریم.

لزوم روایتگری درست
ایشان به تأکید مکرر خود بر لزوم روایتگری درست، اشاره کردند و گفتند: فعالیت‌هایی که تاکنون در این زمینه انجام شده خوب است، اما همه آنها زیرساخت هستند و باید خروجی کارها مشاهده شوند.
رهبرمعظم انقلاب تأکید کردند: هنگامی می‌توانید از نتیجه‌ کار خود در روایتگری دفاع‌مقدس احساس رضایت کنید که نوجوان دبیرستانی و جوان دانشگاهی با همان چشمی که شما به دفاع‌مقدس نگاه می‌کنید، به مسائل آن بنگرد و همان برداشت را داشته باشد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه اگر این مهم اتفاق بیفتد موفقیت در میدان‌های گوناگون آینده، حتمی خواهد بود، افزودند: حضور جوان‌هایی که برای دفاع از حرم به میدان رفتند و برخی هم به شهادت رسیدند، از تأثیرات روایت درست بود، زیرا این جوان‌ها دفاع‌مقدس را ندیده‌بودند. 

مکث
 ضرورت پاسخگویی به روایت‌های دروغ و مخدوش 

فرمانده‌کل قوا با اشاره به تلاش دشمن برای انکار فرازها و اوج‌های دفاع‌مقدس و بزرگنمایی برخی نقاط ضعف احتمالی گفتند، آنها با کار «فرهنگی، تبلیغاتی و رسانه‌ای» پرحجم تلاش می‌کنند زرق و برق دروغین استکبار را به رخ جوانان بکشند و تلخی‌ها و تاریکی‌های خود را پنهان کنند و درمقابل، با پنهان‌کردن نقاط قوت و دستاوردهای دفاع‌مقدس، زمینه‌ساز ترس مردم از قدرت و هیبت ظاهری استکبار شوند که نتیجه‌ آن، ترس از دشمن در میدان سیاسی و خودکم‌بینی درمقابل دشمن در میدان فرهنگی است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پاسخگویی به روایت‌های دروغ و مخدوش از دفاع‌مقدس و اصل انقلاب اسلامی را ضروری خواندند و افزودند: آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها با نگارش کتاب و تولید فیلم در این زمینه مشغول هستند که باید با استفاده از افراد اهل‌فکر و هنر درمقابل آنها تلاش و اقدامات مناسب انجام داد. دراین دیدار، سردار سرلشکر محمدباقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به برگزاری «سومین آیین تجلیل و تکریم سراسری از یک میلیون پیشکسوت دفاع‌مقدس و مقاومت»، گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های انجام‌گرفته در زمینه حفظ و ترویج فرهنگ و ارزش‌های دفاع‌مقدس بیان کرد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :