• دو شنبه 10 بهمن 1401
  • الإثْنَيْن 8 رجب 1444
  • 2023 Jan 30
یکشنبه 27 شهریور 1401
کد مطلب : 171850
+
-

نژادپرستان علیه وینی

شهرآورد امشب مادرید زیر سایه شادی‌های بعد از گل وینیسیوس قرار گرفته است

نژادپرستان علیه وینی

فعلا در مادرید همه درباره وینیسیوس حرف می‌زنند. ستاره برزیلی 5 بازی پشت‌سرهم موفق به گلزنی شده اما عده‌ای علیه او جبهه گرفته و عده دیگری به جبهه او در آمده‌اند. پدرو لوپس، رئیس اتحادیه ایجنت‌های بازیکنان، شادی گل وینیسیوس را با میمون‌ها مقایسه کرده و کوکه، کاپیتان اتلتی نیز تهدید کرده که اگر وینی در متروپولیتانو گل بزند و این‌گونه شادی کند، اتفاق خوبی در انتظارش نیست. اسطوره‌هایی مثل پله از وینی در برابر رفتارهای تند نژادپرستانه حمایت کرده‌اند. خاویر آگیره، سرمربی مایورکا در بازی رودرروی 2‌تیم به بازیکنانش دستور داده بود وینیسیوس را بزنند و مصدوم کنند. خود وینی ویدئویی پر کرده و به این شکل با هواداران، دشمنان و منتقدانش حرف زده است: «تا زمانی که رنگ پوست مهم‌تر از درخشش چشمان باشد، جنگ ادامه دارد. این جمله‌ای است که روی بدنم خالکوبی کرده‌ام. این تفکر همیشه در ذهن من است. این رفتار و فلسفه‌ای است که سعی می‌کنم در زندگی‌ام پیاده کنم. می‌گویند که شادی، ناراحت‌کننده است. شادی یک سیاهپوست برزیلی موفق در اروپا خیلی ناراحت‌کننده‌تر است. اما انگیزه من برای بردن، لبخندم و درخشش چشمانم خیلی بزرگ‌تر از آن هستند. حتی نمی‌توانید تصورش را بکنید. من قربانی نژادپرستی شده‌ام اما این چیزی نیست که از دیروز شروع شده باشد. چند هفته است شروع کرده‌اند که شادی‌های من را تبدیل به یک جرم کنند. در حالی که این نوع شادی متعلق به من نیست بلکه متعلق به رونالدینیو، نیمار، رونالدوی برزیلی، دنی آلوز، پاکتا، گریزمان، ژائو فلیکس، ماتیوس کونیا و دیگران است. باید آن را پذیرفت و احترام گذاشت. من متوقف نمی‌شوم. از کشوری آمده‌ام که فقر بسیار زیادی در آنجا وجود دارد، مردم به تربیت دسترسی ندارند و در خیلی از موارد حتی غذا هم سر سفره خود نمی‌بینند. نمی‌شود علنا در مورد انتقادها بحث کرد. به من حمله می‌کنند و صحبتی نمی‌کنم. از من تمجید می‌کنند و همچنان صحبتی نمی‌کنم. کار خودم را می‌کنم، سخت کار می‌کنم. درون و بیرون زمین تلاش می‌کنم. اپلیکیشنی را توسعه داده‌ام که به تربیت بچه‌ها در مدارس کمک می‌کند و هیچ‌کس در آن به من کمک مالی نکرده است. مدرسه‌ای را به نام خودم ساخته‌ام. کارهای زیادی برای تربیت انجام می‌دهم. می‌خواهم نسل‌های بعدی آماده باشند تا همچون من با نژادپرستی بجنگند. همیشه تلاش می‌کنم تا حرفه‌ای و یک شهروند الگو باشم. اما این کارهایم تبدیل به خبرهای کلیک‌خور، ترند اینترنتی یا دلیلی برای صحبت کردن خشونت‌آمیز ترسوها در مورد من نمی‌شوند. این نقشه همیشه با یک عذرخواهی یا اینکه از حرف‌هایم سوء‌برداشت شده تمام می‌شود اما برای تو تکرار می‌کنم، نژادپرست! از رقصیدن دست نمی‌کشم. چه در میدان سامبا، چه در برنابئو چه در هر جای دیگری. با احترام و لبخند از جانب یک مرد خوشحال؛ وینیسیوس جونیور. برقص وینیسیوس.» رئال مادرید هم از توهین‌کنندگان شکایت کرده. رئالی‌ها می‌گویند وقتی گریزمان در برنابئو رقصیده چرا وینی در وندا متروپولیتانو نرقصد؟ بیشتر بازیکنان برزیلی و بسیاری غیربرزیلی ازجمله ماگالائش، ژسوس، میلیتائو، پاکتا، تیاگو سیلوا، ریچارلیسون، پائولینیو، نیمار، رافینیا، کاماوینگا، ژاوی، موراتا و... از وینیسیوس حمایت کرده‌اند. نیمار برایش نوشته: «دریبل بزن، برقص و خودت باش! همینجوری که هستی خوشحالم، برو پسرم، گل بعدی و رقص بعدی.» رافینیا هم نوشته: «دوست دارم رقص بعدی‌ات را ببینم».
    وینیسیوس در بازی رئال‌مادرید و لایپزیش به 178‌بازی در رئال رسید و به چهارمین برزیلی تاریخ رئال از نظر تعداد بازی تبدیل شد. وینی از رونالدو نازاریو عبور کرد و حالا فقط کاسمیرو با 336، روبرتو کارلوس با 527و مارسلو با 546بازی را بالاتر از خود می‌بیند. بنزما البته با 611‌بازی در میان خارجی‌های تاریخ رئال رکورددار است. ساویو با 160، روبینیو با 137، کاکا با 120، رودریگو با 114و میلیتائو با 96‌بازی دیگر برزیلی‌های تاریخ رئال از نظر تعداد بازی هستند.
    وینیسیوس در 8بازی آغازین فصل 686‌دقیقه بازی کرده؛ 5گل زده و 3پاس‌گل داده. او در 3‌فصل اول حضورش در رئال فقط 14گل زده بود اما فصل گذشته با 22‌گل، 16پاس‌گل و گرفتن 4‌پنالتی پیشرفت زیادی کرد و روی 27.5درصد گل‌های تیمش تأثیر مستقیم گذاشت.
    وینی از زمان پیوستنش به رئال مادرید 11241‌دقیقه بازی کرده. 41‌گل زده، 46‌پاس‌گل داده و 7‌جام کسب کرده است.

     از زمان مصدومیت کریم بنزما در بازی با سلتیک، رئال موفق شده 9گل به حریفان بزند و تنها 4گل بخورد. وظیفه گلزنی بین 7‌بازیکن تقسیم شده. رئال در دوران پس از کریستیانو بدون بنزما 16‌بازی را برده، 4بار مساوی کرده و 6تا را باخته است.
    کورتوا به میان هواداران عصبانی اتلتیکو می‌رود. او که 2‌فصل به‌صورت قرضی از چلسی در این باشگاه بازی کرده بود، هنوز هیچ مسابقه‌ای را به اتلتیکو نباخته است. کورتوا مقابل اتلتیکو‌مادرید؛ 10‌بازی، 6‌برد، 4‌تساوی، 4‌گل خورده و 6‌کلین‌شیت.
    اوضاع والورده هم خیلی خوب است. او بهترین بازی‌هایش را مقابل اتلتیکو انجام داده. فده در 4‌بازی اخیر موفق به ثبت 2‌گل و 2پاس گل شده. والورده در کل فصل گذشته موفق به زدن 3‌گل شده بود و حالا که در اواسط سپتامبر هستیم او موفق به زدن همین تعداد گل شده. کارلتو گفته اگر این بازیکن در این فصل 10‌گل نزند، مدرک مربیگری خودش را پاره می‌کند.
    آنچلوتی برای هجدهمین‌بار روبه‌روی سیمئونه به‌عنوان سرمربی قرار می‌گیرد. مربیانی که آنچلوتی بیشترین بازی را مقابل آنها انجام داده؛ لوچانو اسپالتی (24‌بازی)، کاپلو (22بازی)، فرانچسکو گویدولین و روبرتو مانچینی (21‌بازی)، والتر نوولینو (19‌بازی)، لوییجی دل‌نری و دیه‌گو سیمئونه (17‌بازی). آمار در 17‌رویارویی قبلی؛ 6‌برد برای کارلتو، 7برد برای سیمئونه و 4‌تساوی بوده است.
    آنچلوتی یکصدمین پیروزی خود در لیگ قهرمانان را جشن گرفت. حالا تنها 2‌سرمربی موفق شده‌اند در این رقابت‌ها ۱۰۰‌پیروزی یا بیشتر را به چشم ببینند؛ سر الکس فرگوسن (۱۰۲‌برد) و دون کارلو آنچلوتی (۱۰۰‌برد).
    باشگاه اتلتیکو تلاش زیادی برای رساندن اوبلاک به این بازی انجام داده اما شاید این دروازه‌بان اسلوونیایی به این مسابقه نرسد. بنزما هم وضعیت مشابهی دارد. لوکاس واسکس هم از رئال به این بازی نمی‌رسد. مصدومان اتلتی بیشترند؛ خیمنس، لمار، ساویچ و رگیلون در تمرینات گروهی غایب بودند.
    ژائو فلیکس هنوز نتوانسته در یک‌بازی رسمی مقابل رئال‌مادرید گل بزند. این ستاره گرانقیمت پرتغالی در این فصل پایش به گلزنی باز نشده و گل‌های اتلتی را موراتا و گریزمان 3‌گل، کوریا و کونیا یک‌گل زده‌اند.
    رئال تیم نیمه‌های دوم است. آنها که عادت کرده‌اند ابتدا از حریف عقب بیفتند و سپس موتورشان روشن شود، در نیمه‌های دوم این فصل 16گل وارد دروازه حریفان کرده و گلی نخورده‌اند.

امشب بهترین اتفاق پیش از 2‌هفته تعطیلی فیفادی رخ خواهد داد و دشمنان دیرینه در مادرید به جان هم می‌افتند. ال‌داربی حدود 117سال سابقه دارد و 2‌تیم اتلتیکو و رئال برای دویست‌وسی‌امین بار با هم روبه‌رو می‌شوند. تاکنون 113بار پیروزی برای رئال‌مادرید بوده و 56بار اتلتیکو برنده از زمین خارج شده و در این میان 60بازی هم نتیجه‌ای بهتر از مساوی نداشته؛ 374‌گل برای رئال و 282‌گل برای اتلتیکو و عجیب اینکه در 13بازی دوستانه، 10بار رئال برنده بوده و فقط در یک‌بازی اتلتیکو به پیروزی رسیده است.

گریزمان همچنان کمتر از نیم ساعت در هر مسابقه به میدان می‌رود. اتلتیکومادرید در فصل تابستان پیشنهادی ۲۰‌میلیون یورویی به بارسلونا برای دائمی کردن قرارداد آنتوان گریزمان ارائه داده که با مخالفت بارسا روبه‌رو شده بود. پاسخ اتلتی به رد این درخواست، محدود کردن زمان بازی گریزمان برای فعال نشدن بند ۴۰‌میلیونی بوده است. سیمئونه نیز به باشگاه اطمینان داده همگام با سیاست‌های آنها حرکت می‌کند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید