• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
پنج شنبه 3 شهریور 1401
کد مطلب : 169672
+
-

حساب و کتاب یک جنگ 180روزه

محاسبه تخمینی هزینه‌های جانی و مالی جنگ اوکراین  تصویری تاریک از یکی از ویرانگرترین جنگ‌های معاصر جهان به‌دست می‌دهد

جنگ اوکراین و روسیه 6ماهه شد. جنگی که براساس گزارش جدید صلیب سرخ جهانی، انسان‌های زیادی را در آستانه سقوط به بحرانی‌ترین وضعیت حیات قرار داده و تأثیرات مخرب آن ازجمله بحران کمبود غذا و سوخت با تداوم جنگ بزرگ‌تر و فراگیرتر خواهند شد. صلیب‌ سرخ جهانی هشدار می‌دهد حتی اگر جنگ همین لحظه به پایان برسد، ترمیم آسیب‌هایی که به شهرها، خانه‌ها و خانواده‌ها وارد شده به سال‌ها زمان نیاز خواهد داشت. هر روز که از آغاز جنگ اوکراین می‌گذرد، پرونده خسارات جانی و مالی آن قطورتر می‌شود. همانطور که انتظار می‌رود غیرنظامیان اوکراینی اصلی‌ترین قربانیان این جنگ هستند اما به ظاهر، خسارات جانی به نیروهای نظامی برای روسیه سنگین‌تر بوده است. اوکراین علاوه بر تلفات جانی و مالی، کنترل 20درصد از خاک خود از جمله کل استان «لوهانسک» و بیشتر مناطق «خرسون» را از دست داده است. با وجود حجم بالای خسارات جانی و مالی، هیچ نشانی از تمایل به پایان جنگ از سوی طرفین جنگ  دیده نمی‌شود و هیچ دولت یا رهبر قدرتمندی که توان یا تمایلی به پایان دادن به این روند ویرانگر داشته باشد، به چشم نمی‌خورد.

تلفات غیرنظامیان
سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرده که از ابتدای جنگ تا به امروز 5هزار و 587غیرنظامی اوکراینی در جنگ کشته شده‌اند که این تعداد شامل 362کودک بوده است. همچنین نیویورک‌تایمز به نقل از این گزارش نوشته است که در طول این جنگ 7هزار و 890غیرنظامی مجروح شده‌اند. اما این ارقام، آمار تأیید شده هستند. مقامات اوکراینی باور دارند که تعداد حقیقی تلفات جانی غیرنظامیان در این جنگ قطعا بالاتر از این رقم و در حدود ده‌ها هزار نفر است. این تخمین پس از ماه‌ها بازیابی اجساد از شهرهای مورد هجوم روسیه به‌دست آمده‌اند. در شهر «بوچا» که در نزدیکی کی‌یف واقع شده است، شهروندان هنوز درحال دفن حدود 400کشته‌ای هستند که طی درگیری یک ‌ماهه در این شهر جان داده‌اند. همچنین پلیس اوکراین گزارش کرده‌ است که در کی‌یف دست‌کم هزار و 500نفر جان خود را در درگیری‌ها از دست داده‌اند و در شهر ماریوپل که برای چند‌ماه درگیر حملات مستقیم روسیه بود، حدود 22هزار نفر کشته شده‌اند.

تلفات نظامیان
اگرچه هر دوطرف جنگ آمار تلفات نظامیان خود را کاملا محرمانه نگه داشته‌اند، اما تحلیل‌های بین‌المللی نشان از وارد شدن تلفات سنگین به نیروهای نظامی دو طرف خبر می‌دهند. مقامات نظامی اوکراین اعلام کردند در خطوط مقدم جنگ درحدود 9هزار نیروی خود را از دست داده است. روسیه آخرین بار کمی بیش از یک ماه پس از آغاز جنگ، آمار تلفات نظامیان خود را اعلام کرد که براساس آن هزار و 351نیروی روس در جنگ کشته شده بودند. در آن زمان تخمین مقامات آمریکایی از تلفات نظامی روسیه حدود 5هزار نفر بود. 4ماه پس از آن ارتش انگلیس تخمین زد 25‌هزار نیروی نظامی روسیه در جنگ کشته شده و ده‌ها هزار نفر از آنها مجروح شده‌اند.
پنتاگون در همین ماه جاری، مجموع تلفات جانی نظامیان روس را 20هزار نفر تخمین زده است. این آمار براساس تصاویر ماهواره‌ای، اطلاعات جاسوسی، شبکه‌های اجتماعی و گزارش‌های میدانی به‌دست آمده‌اند.

خسارات مالی
براساس گزارش مدرسه اقتصاد کی‌یف، از ابتدای جنگ تاکنون بیش از 130هزار ساختمان در سراسر اوکراین تخریب شده است. همچنین گزارش مدرسه اقتصاد کی‌یف که مبتنی بر آمار گزارش‌ وزارتخانه‌های مختلف اوکراین است نشان می‌دهد که آسیب مالی ناشی از تخریب‌های به بار آمده از جنگ حدود 113.5میلیارد دلار بوده است. کارشناسان اقتصادی در اوکراین باور دارند که برای جبران خسارات وارد شده به 200میلیارد دلار سرمایه نیاز خواهد بود. دولت اوکراین هم تخمین زده است که برای حفظ خدمات ضروری و اقتصاد آسیب‌دیده این کشور ماهانه به 5میلیارد دلار نیاز خواهد داشت، انتظار می‌رود این رقم در پاییز و زمستان افزایش یافته و در نهایت رقم مورد نیاز اوکراین برای احیای کشور به 750میلیارد دلار برسد. جنگ همچنین به کشاورزان اوکراینی و شرکت‌های وابسته به کشاورزی 23میلیارد دلار خسارت وارد کرده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :