• سه شنبه 14 تیر 1401
  • الثُّلاثَاء 5 ذی الحجه 1443
  • 2022 Jul 05
یکشنبه 25 اردیبهشت 1401
کد مطلب : 160635
+
-

گزارش همشهری از وضعیت عرضه کالاهای اساسی با قیمت‌های جدید در تعدادی از میادین میوه و تره‌بار تهران

آرامش خرید در تره‌بار

گزارش
آرامش خرید در تره‌بار

میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران و شهروندان برای تهیه مایحتاج خود به این بازارها مراجعه می‌کنند. به‌گزارش همشهری، در روزهای گذشته، بعد از اینکه اعلام شد قیمت‌ها افزایش می‌یابد، سری به برخی از میادین میوه و تره‌بار شهر زدیم؛ بازارهایی که معمولا قیمت‌هایی مناسب‌تر نسبت به دیگر بازارها دارند و این روند، در روزهای اخیر نیز ادامه داشته است؛ طوری که کاهش قیمت در میادین میوه و تره‌بار همچنان محسوس است؛ درحالی‌که اقلام موردنیاز شهروندان در این بازارها موجود است. البته بعد از گزارش از 4بازار میوه و تره‌بار نتیجه چنین شد که «روغن مایع» مانند دیگر بازارها در میادین میوه و تره‌بار نیز کمیاب است. شاید تنها گلایه شهروندان نبود روغن مایع در بازار میوه و تره‌بار بود. با این حال، رضایت نسبی شهروندان از حضور در میادین میوه و تره‌بار قابل مشاهده بود.

میدان تره‌بار پیروزی
اثری از هجوم جمعیت و سروصدا دیده نمی‌شود. ساعت 10صبح میدان تره‌بار پیروزی در شرق تهران خلوت است. کامیون‌های یخچال‌دار که گوشت حمل می‌کنند، وارد می‌شوند و بار را روی سکو‌های پشت سالن پیاده می‌کنند. در سالن شماره یک طَبق‌های ‌میوه را بیرون چیده‌اند. فصل باقالا و نخود فرنگی است. قیمت‌های روی برچسب‌های زردرنگ، در همه غرفه‌ها کاملا یکسان است، اما کیفیت‌ها کمی با هم تفاوت دارد. گوجه‌فرنگی و خیار هر کیلوگرم 9هزار و 900تومان، سیب‌زمینی 13هزار و 800تومان و پیاز زرد 6هزار و 700تومان؛ در سطح شهر قیمت‌ها از این ارقام بالاتر است. کف سالن را آبپاشی و جارو کرده‌اند. صف مردم فقط در سمت جنوب سالن دیده می‌شود؛ غرفه‌ای که گوشت قرمز می‌فروشد.

صف از چند ساعت قبل شروع شده و ظاهرا مردم اسم‌نویسی هم کرده‌اند. گوشت گوساله اینجا هر کیلوگرم 139هزار تومان است. پیرمردی که در صف ایستاده، می‌گوید در قصابی‌های شهر همین گوشت تا 180هزار تومان هم فروخته می‌شود و یکی دیگر در میان حرفش می‌پرد و می‌گوید: «آقا گوشت گوساله در یکی از قصابی‌ها همین امروز 205هزار تومان بود.» 2ساعت بعد گوشت این غرفه تمام‌شده و فقط گوشت سردست به قیمت 120هزار تومان دارد. در همان ردیف و در سمت شمالی سالن، غرفه فروش مرغ و تخم‌مرغ قرار دارد. در اینجا صف فقط چند نفر است. هر شانه تخم‌مرغ 30عددی 71هزار تومان است. یک نفر 3شانه خریده است. قیمت مرغ گرم درون پلاستیک هم هر کیلوگرم 56و 900هزار تومان است. می‌گویند مرغ یخی هر کیلوگرم 10هزار تومان ارزان‌تر است.
در سمت دیگر خیابان اصلی، فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای قرار دارد. جای روغن مایع در آخرین ردیف است، ولی هیچ روغن مایعی دیده نمی‌شود. تمام قفسه‌های‌ مربوط به روغن‌های آشپزخانه کاملا خالی و تمیز است. فقط در یک طرف آن شیشه‌های روغن زیتون چیده‌اند. کمی آن‌طرف‌تر کیسه‌های قرمز برنج وارداتی هندی قرار دارد. اینجا هم کسی نیست، ولی جلوی یخچال لبنیات چندنفر با تردید کره و پنیر را برمی‌دارند و قیمت‌ها را می‌خوانند. آن‌سو در یخچال‌های افقی گوشت، هم رفتار شهروندان به همین شکل است. قیمت سوسیس و گوشت چرخ‌کرده را با دقت می‌خوانند و مقایسه می‌کنند.

میدان تره‌بار فرجام، تقاطع حیدرخانی
ساعت از 11صبح گذشته و میدان میوه و تره‌بار فرجام کمی خلوت‌تر نسبت به ساعتی قبل به‌کار خود ادامه می‌دهد. خانم 44ساله‌ای که به‌نظر می‌رسد سبد خرید خود را کامل کرده، می‌گوید: «مشکل خاصی نیست و روغن مایع نیست؛ البته نه در اینجا، بلکه به فروشگاه‌های دیگر هم که مراجعه کردم، روغن مایع نداشتند.»
آقایی 57ساله که از در میدان میوه و تره‌بار خارج می‌شود، تأکید می‌کند: «سبزیجات فراوان هست. بقیه اقلام هم موجود است، ولی روغن پیدا نمی‌کنم.»  غرفه گوشت و مرغ این بازار تعطیل به‌نظر می‌رسد و فردی که پشت پیشخوان ایستاده، در این رابطه می‌گوید: «بازار گوشت و مرغ بسته است. کسی که این غرفه را اجاره کرده بود، از پس هزینه‌های آن برنیامد؛ البته سهمیه مرغ هم نداشت و به همین دلیل، نتوانست بماند. الان نزدیک به 3ماه است که غرفه مرغ و گوشت تعطیل است. یک‌بار به مزایده گذاشته شد، ولی هنوز این غرفه را اجاره نکرده‌اند.»
خانم 70ساله‌ای نیز در مقایسه قیمت‌ها نسبت به هفته‌های گذشته، می‌گوید: «در بازار میوه و تره‌بار فرجام هر چه می‌خواهیم، هست و ما هم نسبت به نیازهای خودمان خرید می‌کنیم. قیمت‌ها هم هنوز مثل قبل بوده و حداقل در این بازار گران نشده است.»
میدان میوه و تره‌بار میرداماد
ساعت 3بعدازظهر است و میدان میوه و تره‌بار میرداماد همچنان فعال است. در این بازار، قیمت مرغ و گوشت مناسب به‌نظر می‌رسد. آقای 45ساله‌ای می‌گوید: «قیمت‌ها نسبت به نرخ‌هایی که به‌تازگی اعلام شده است، خیلی خوب بود. مرغ و گوشت همان قیمت قبلی و تنظیم بازار است؛ برای همین، از همین بازار میوه و تره‌بار خرید می‌کنم.»  

کاهش 20درصدی قیمت در پونک
در میدان میوه و تره‌بار پونک، قیمت‌ میوه و صیفی‌جات را با هفته اول اردیبهشت که مقایسه می‌کنیم، 20درصد ارزان‌تر است و طبق اعلام روابط‌عمومی میادین، این اقدام به همه 262بازار تره‌بار مربوط می‌شود. آنطور که مشخص است برگ مو با کاهش قیمت 4500تومانی و پیاز زرد با کاهش 100تومانی به‌ترتیب بیشترین و کمترین کاهش قیمت را داشتند. سراغ نرخنامه را از مسئول میدان محله پونک می‌گیریم. او می‌گوید: «12قلم محصول سبزیجات و صیفی‌جات و 8قلم میوه نسبت به نرخنامه پیشین کاهش قیمت داشته و برخی اقلام نیز با اندکی افزایش قیمت روبه‌رو بوده است.»

 

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :