• شنبه 2 بهمن 1400
  • السَّبْت 18 جمادی الثانی 1443
  • 2022 Jan 22
یکشنبه 14 آذر 1400
کد مطلب : 147241
+
-

در زمان داربی اتفاق افتاد

مروری بر آمارهای لحظه‌های جهان و خبرهای جالبی که در دقایق برگزاری مسابقه استقلال و پرسپولیس منتشر شد

گزارش
در زمان داربی اتفاق افتاد

شهرام فرهنگی- روزنامه‌نگار

 خیلی سخت است وقتی داربی برگزار می‌شود، پشت به تلویزیون بنشینی و سرت به‌کار خودت باشد؛ دست‌کم برای جماعتی که حتی در روزگاری که بازی استقلال - پرسپولیس از تلویزیون زنده پخش نمی‌شد، رادیو را 90دقیقه در بغل می‌گرفتند و گوش می‌چسباندند به بلندگوی رادیو تا از روی اطلاعاتی که گزارشگر می‌داد، بازی را زنده، در خیال تصویرسازی کنند. داربی 97را انداخته‌اند شنبه ساعت 16/15 دقیقه بعدازظهر؛ درست در اوج کار و زندگی روزمره. لابد برای اینکه کمتر دیده شود یا هرچی. به هرحال اینجا اروپا نیست که شنبه بعدازظهر تازه اول ولو شدن باشد. برعکس، آدم‌ها تازه برای شروع هفته‌ای پرمشغله پابه توپ می‌شوند. البته هستند آدم‌هایی که غرولند صاحبکار را به جان بخرند و از آن بالاتر حتی خطر از دست دادن کار را به جان بخرد و بروند بنشینند پای تلویزیون و داربی‌شان را ببینند؛ حتی اگر آخرش دوسر باخت باشد؛ باخت تیم محبوب و اخراج از محل کار؛ آن هم در این وضعیت اقتصادی که آدم‌ها برای کاری با درآمد زیرخط فقر، صندلی از زیر هم می‌کشند. حالا بحث را سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و... نکنیم. این کلمه‌ها در فاصله 15دقیقه تا شروع داربی 97 (شنبه 13آذر 1400ساعت 4بعدازظهر) در حکم گرم کردن برای شروع بازی است. بازی این است؛ پشت به بازی، آمارها و اتفاق‌های جالب ایران و سایر نقاط کره‌زمین را در زمان برگزاری مسابقه استقلال و پرسپولیس دنبال می‌کنیم.
16/15دقیقه، در لحظه شروع بازی: طبق آخرین رقم ثبت شده در پایگاه آمار لحظه‌ای جهان، جمعیت کره زمین در این لحظه 7میلیارد و 911میلیون و 94هزار و 353نفر است. اگر طبق ادعای 2تیم پرطرفدار فوتبال ایران، یکی 40میلیون هوادار داشته باشد و آن یکی 30میلیون، الان بیش از 70میلیون نفر از جمعیت حال حاضر جهان چشم و ذهن‌شان درگیر مسابقه پرسپولیس و استقلال است. در همین حال که آنها شروع بازی را می‌بینند، آمار آنهایی که تازه چشم به جهان گشوده‌اند و خودشان هم هنوز نمی‌دانند کجا آمده‌اند، یعنی آمار متولدان روز 13آذر 1400به 259هزار و 882نفر رسید و آنهایی که چشم از این جهان بستند 109هزار و 105نفر. همین ابتدای کار سری به سایت نتایج زنده بازی‌های فوتبال می‌زنیم که ببینیم بازی چند چند است. دقیقه 4، همان صفر - صفر معروف. درست در همین لحظه، آمار مواد شیمیایی رها شده در آب و هوا و خشکی توسط صنایع در سال‌جاری به 9میلیون و 58هزار و 939تن رسید. تعداد افرادی که اضافه وزن دارند به یک‌میلیارد و 719میلیون و 676هزار و 332نفر رسید و 20هزار و 753نفر از گرسنگی مردند. آمار افراد بدون دسترسی به آب آشامیدنی سالم به 786میلیون و 414هزار و 371نفر رسید و تعداد سیگارهای دود شده امروز در جهان هم در لحظه شروع مسابقه استقلال و پرسپولیس، 10میلیارد و 281میلیون و 789هزار و 671نخ بود که احتمالا چند میلیون نخ از آن در هیجان شروع داربی دود شده است.
4و 45دقیقه، بیست و اندی دقیقه از بازی گذشته و هنوز صفر - صفر. سری می‌زنیم به خبرهای جالب ایران و جهان که همزمان با برگزاری داربی تهران در خبرگزاری‌ها منتشر شده‌اند. آخرین درخواست مرکل از آلمانی‌ها: «آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در آستانه کناره‌گیری‌اش، آخرین درخواست خود را خطاب به آلمانی‌ها مطرح کرد و از آنها خواست علیه کووید-19واکسینه شوند.» پوپولیسم علیه دمکراسی: «پاپ فرانسیس هشدار داد که «پاسخ‌های آسان» پوپولیسم و «استبداد» مسئله دمکراسی در اروپا را تهدید می‌کند.» وزیر ورزش: در حال بررسی حضور بانوان در ورزشگاه‌ها هستیم... .
17/07 دقیقه، حتی پشت به تلویزیون هم از روی صورت‌های آدم‌های دور و بر که هیچ‌یک نه سرخ است و نه آبیِ کبود، می‌شود حدس زد بازی در آستانه پایان نیمه اول هنوز صفر - صفر مساوی است. الان بازیکنان به رختکن می‌روند که یحیی و فرهاد با داد و رفتارهای انگیزشی دیگر برای نیمه دوم به هیجان بیاورندشان، ولی بازی ما با مروری بر خبرهای جالب روز، بدون استراحت بین 2نیمه ادامه دارد: براساس گزارش نشنال دی کلندر در روز جهانی یوزپلنگ، تنها حدود ۷۱۰۰ قلاده یوزپلنگ در طبیعت باقی مانده است.
17/31 دقیقه، صدای جیغ سرخ آمد، ولی کسی از صندلی کنده نشد. این یعنی موقعیت گل روی دروازه استقلال، ولی سایت نتایج زنده روی صفر‌‌‌-صفر فیکس شده؛ هنوز همان صفر - صفر لعنتی. برگردیم به مرور خبرها، جایی که علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه می‌گوید: «آمریکا 2اصل تضمین‌دادن و راستی‌آزمایی را پذیرفته است/ به آینده مذاکرات خوش‌بینیم.» از این گفته‌ها اینطور برمی‌آید که نبرد ایران - آمریکا هم همچنان صفر - صفر مساوی پیش می‌رود و احتمالا باید این مقابله را در وقت اضافه دنبال کنیم. تا آن زمان می‌توانیم دلمان را به خوردن گیلاس در زمستان یا لیموشیرین در چله تابستان خوش کنیم؛ چون براساس خبری که هم‌اکنون به نقل از صادق رحمتی، مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان روی خروجی خبرگزاری ایسنا قرار گرفت که پوششی برای نگهداری فرآورده‌های تازه‌ تولید شده روی سطح میوه قرار می‌گیرد و به لحاظ زیستی، ماندگاری میوه را افزایش می‌دهد.
6عصر، بازی به دقیقه 80رسیده و از آدم‌هایی که مثل یخِ در حال آب شدن، مدام در صندلی‌ها فرو و فروتر می‌روند، ندید معلوم است این از آن داربی‌های بی‌خاصیت است که اگر تا پایان جهان هم ادامه داشته باشد، هیچ - هیچ باقی می‌ماند. جیغ‌های آبی! ولی نه، هیچ گلی از این دو تیم برنمی‌آید. بهتر است برگردیم سراغ مرگ و تولد که هر لحظه هر دفاعی را دور می‌زند و به ثمر می‌رسد. در فاصله سوت شروع تا پایان داربی تهران، جمعیت کره زمین به 7میلیارد و 911میلیون و 112هزار و 371نفر رسید که یعنی حدود 16هزار نفر یا یک‌دهم تماشاگر نداشته داربی تهران؛ اگر فرض کنیم این از آن بازی‌هایی می‌شد که 100هزار نفر را به ورزشگاه آزادی می‌کشاند. در همین 90و خرده‌ای دقیقه، آمار متولدان روز 13آذر 1400به عدد 290هزار و 938نفر رسید و 122هزار و 143نفر هم سوت پایان بازی به صدا درنیامده از دنیا رفتند. بیش از 3هزار تن به میزان مواد شیمیایی رها شده در آب و هوا و خشکی توسط صنایع در سال‌جاری افزوده شد. تعداد افراد بدون دسترسی به آب آشامیدنی سالم به عدد 786میلیون و 412هزار و 292نفر رسید. تعداد کسانی که از گرسنگی مردند، از ابتدای بازی تا پایان آن حدود 4هزار نفر بیشتر شد و سیگار سیگار سیگار که 10میلیارد و 281میلیون و 789هزار و 671نخ سوت آغاز بازی، به 11میلیارد و 507میلیون و 114هزار و 159نخ در لحظه سوت پایان رسید. یک‌میلیارد و خرده‌ای مصرف بیشتر سیگار فقط در 90دقیقه. گرچه هنوز تلاش برای آرام کردن اعصاب از درد تماشای یک صفر - صفر دیگر باقی مانده و این هم می‌تواند آمار نخ‌های دود شده را بازهم بالاتر ببرد؛ دست‌کم در جامعه آماری بیش از 70میلیونی طرفداران آبی و قرمز.

این خبر را به اشتراک بگذارید