• پنج شنبه 13 مرداد 1401
  • الْخَمِيس 6 محرم 1444
  • 2022 Aug 04
سه شنبه 2 آذر 1400
کد مطلب : 146204
+
-

از هیچکس توقعی ندارم

کاپیتان سابق ایران هنوز از دعوت به تیم‌ملی ناامید نشده است؛ او درباره مسئله طارمی می‌گوید این مشکل حل‌شدنی است و مهدی باید هرچه‌زودتر به تیم‌ملی برگردد

از هیچکس توقعی ندارم

محمد زارعی

مسعود شجاعی با 3دوره حضور در جام جهانی رکورد ویژه‌ای را به نام خودش ثبت کرده که هیچ ایرانی دیگری به آن نرسیده است. او حالا در 37سالگی همچنان در لیگ برتر حضور دارد و در این فصل به نساجی قائمشهر پیوسته تا رزومه حرفه‌ای‌اش را طولانی‌تر و پربارتر کند. شجاعی که معمولا خیلی کم مصاحبه می‌کند، در گفت‌وگویی با همشهری از شرایط این روزهای فوتبال و همچنین دوری‌اش از تیم ملی گفته است.

 بازی‌های این فصل لیگ را چطور می‌بینی؟ بازی‌های نساجی در 5هفته‌ای که از لیگ گذشته از نظرت راضی‌کننده بوده؟
نساجی امسال شرایط خیلی خوبی دارد و ان‌شاءالله تا آخر فصل بهترین فوتبالی را که ممکن است در بین تیم‌های لیگ‌برتری به نمایش می‌گذاریم. با توجه به تمریناتی که انجام می‌دهیم، تاکتیکی که مربیان اتخاذ کرده‌اند، سیستمی که بازی می‌کنیم و کیفیتی که بازیکنانمان دارند، در این 5هفته بازی‌های خوبی داشته‌ایم، هرچند نتیجه دلخواهمان نبوده است. با این حال فکر می‌کنم داریم کم‌کم به چیزی که می‌خواهیم، دست پیدا می‌کنیم. این فصل هم لیگ سختی داریم. تیم‌ها خیلی نزدیک به هم هستند، بردن و امتیاز‌گرفتن واقعا سخت شده است. از این نظر یکی از دشوارترین سال‌ها را داریم.

 گفته بودی که می‌خواهی به تیم ملی برگردی. این حرف چقدر جدی است؟
پوشیدن پیراهن تیم ملی آرزوی هر بازیکنی است و من هم از این قاعده مستثنی نیستم. سال‌های زیادی ملی‌پوش بودم اما یکی‌دو سال است که با تشخیص کادر فنی جدید از تیم ملی دور بودم ولی تلاش می‌کنم که اگر کادر فنی به صلاح دید و من هم توانایی کمک کردن داشتم، در خدمت تیم ملی باشم. فعلا تمرکزم روی تیم باشگاهی‌‌ام، تمرینات و بازی‌های لیگ است. اگر به تیم ملی دعوت شوم که خیلی عالی است، اگر هم نشد، همچنان برای تیم ملی آرزوی موفقیت می‌کنم.

 اما بعضی‌ها معتقدند توقع زیادی است که شما در 37سالگی در تیم ملی بازی کنید.
هر کسی می‌تواند نظر خودش را بگوید. من از نظرات مثبت انرژی مثبت می‌‌گیرم و به‌نظرات منفی خیلی توجه نمی‌کنم. آن چیزی را که فکر می‌کنم درست است و من را به ‌هدفم می‌رساند، انجام می‌دهم.

 تیم ملی در مقدماتی جام‌جهانی نتیجه گرفته است. با این حال از اسکوچیچ، کیفیت فنی و سبک بازی تیم ملی ایراد گرفته می‌شود. این نقدها را قبول دارید؟
اجازه بدهید به‌عنوان یک بازیکن درباره تیم ملی و سرمربی‌اش نظر ندهم. من فقط می‌توانم بگویم نتایج تیم خوب است، حالا اینکه از نظر فنی مشکلات هست یا نه، دوستان کارشناس و مربیان صاحب‌نظر و صاحب‌سبک نظر بدهند، بهتر است.

 بازیکنان تیم ملی به پاداش‌ها و لباس‌ها اعتراض دارند. در تیم کی‌روش هم این مشکلات بود؟
ما همیشه با این مسائل پیش‌پاافتاده درگیر هستیم. سال‌های سال است که فوتبال ایران درگیر مسائلی مثل زمین خوب، لباس و امکانات مناسب و... است و نمی‌دانم چرا هیچ‌وقت این مسائل حل نمی‌شود. این مشکلات در سطح باشگاهی هم هست. فقط یکی دو باشگاه هستند که شرایط حرفه‌ای را برای تیم فوتبالشان فراهم می‌کنند. در فوتبال حرفه‌ای این مشکلات را نمی‌بینیم، حتی در همین کشورهای همسایه که فوتبالشان تا چند سال پیش از ما عقب‌تر بود. نخستین چیزی که باید در فوتبال فراهم باشد، همین امکانات ابتدایی است. بعد از اینکه این امکانات فراهم شد، می‌توانیم از بازیکن بخواهیم همه تمرکزش را در زمین بگذارد و بازدهی بالا داشته باشد.

 مهدی طارمی به‌خاطر مشکلی که با سرمربی پیدا کرد، 2بازی را از دست داد. فکر می‌کنید مشکل آنها حل‌شدنی‌ است؟
تیم ملی متعلق به همه است و مسائل شخصی را نباید داخل تیم کنیم. با این حال، از این اتفاقات پیش از این هم در تیم ملی داشتیم. بعضی مواقع بین بازیکن و مربی اختلاف‌نظر پیش می‌آید، حتی شاهد بودیم که رئیس فدراسیون با مربی یا با بازیکن تیم ملی به مشکل خورده اما باید چاره‌ای بیندیشیم تا تیم ملی ضربه نخورد. مهدی طارمی یکی از آماده‌ترین و بهترین بازیکنان ماست و باید راهی پیدا کنیم تا او هر‌چه سریع‌تر به تیم ملی برگردد. به‌نظر این مسئله، مسئله بزرگی نیست و حل‌شدنی است. هم ما به مهدی احتیاج داریم و هم مهدی به تیم ملی نیاز دارد. بازیکنی که در تیم ملی بازی می‌کند، جایگاه خیلی بالاتری در اروپا دارد و بیشتر دیده می‌شود.

 شما و اشکان دژاگه به یکباره از تیم ملی کنار گذاشته شدید. اشکان گلایه دارد و می‌گوید حتی یک تماس با او نگرفتند. شما هم از نوع برخوردی که کردند، دلخورید؟
قبلا هم گفته‌ام از هیچ‌کس توقعی ندارم. تیم ملی متعلق به همه است و ما سعی می‌کنیم زمانی که پیراهن تیم ملی را بر تن داریم، بهترین عملکرد را داشته باشیم و برای کشورمان افتخارآفرینی کنیم. وقتی بازیکنی کنار گذاشته می‌شود، ممکن است دلخوری پیش بیاید. اشکان دژاگه بازیکن بزرگ و باکیفیتی است. از نظر فنی فوق‌العاده و از نظر اخلاقی هم بی‌نظیر بود. ما در فوتبال ایران مثل او نداشتیم. طبیعی است که او و من از نبودمان در تیم ملی ناراحت شویم، به هر حال مدت طولانی در تیم ملی بودیم و به تیم کمک کردیم. اگر نمی‌خواهند بازیکنی را دعوت کنند، به‌خصوص اگر آن بازیکن باتجربه و قدیمی است، به رسم احترام یک تماس می‌‌گیرند و اطلاع می‌دهند ولی متأسفانه این اتفاق در مورد ما نیفتاد. البته باز هم می‌گویم، من همیشه سعی کرده‌ام هیچ توقعی از هیچ‌کسی نداشته باشم تا بتوانم راحت‌تر زندگی کنم.

 شما دوره طولانی در تیم ملی بودید و با برانکو، امیر قلعه‌نویی، علی دایی، افشین قطبی، کی‌روش و ویلموتس کار کردید. از نظر شما این مربیان چه تفاوتی با هم داشتند؟‌
نتایج و عملکرد تیم ملی در هر دوره بازگوی همه‌‌چیز است و مشخص می‌کند هر مربی چه عملکردی داشته است. برای قضاوت این مربیان، زمان بهترین قاضی است. من از کار با همه این عزیزان استفاده کردم و لذت بردم و سعی کردم چیزهای جدید یاد بگیرم.

این خبر را به اشتراک بگذارید