• دو شنبه 11 مهر 1401
  • الإثْنَيْن 7 ربیع الاول 1444
  • 2022 Oct 03
شنبه 24 مهر 1400
کد مطلب : 142947
+
-

بایدها و نبایدهای کوهپیمایی در گفت‌وگو با رئیس هیئت کوهنوردی شمیرانات و رئیس کمیته جست وجو و نجات فدراسیون کوهنوردی

لذت کوهنوردی همراه با ایمنی

لذت کوهنوردی همراه با ایمنی

شهره کیانوش راد

  کوه‌های شمال شهر مقصد بسیاری از گردشگران مناطق مختلف تهران است. کوهنوردی ورزشی کم هزینه و به ظاهر آسان است. اما ناآشنا بودن با فوت و فن پیمایش کوه می‌تواند خطرات بسیاری را برای افراد غیرحرفه‌ای به وجود آورد. دکتر «حمید مساعدیان» رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی شمیرانات در این راهنما چند نکته طلایی برای کوهنوردی ایمن کوهنوردان را توضیح داده است. 

داشتن تجهیزات کوهنوردی استاندارد بسیار مهم است. استفاده از کفش مناسب کوهنوردی در هر فصل با رعایت استاندارهای جهانی از عوامل پیشگیری‌کننده درصدمات به اندام های تحتانی پاها و تخریب مفصل زانو است. حمل کوله‌های سنگین یکی دیگر از عوامل تخریب‌کننده مفصل زانوست و سبب کمردرد نیز خواهد شد. بیشترین وزنی که هر کوهنورد مجاز به حمل آن است باید حداکثر ١/٤ وزن خودش باشد.

در ارتفاع دمای هوا متغیر است. پوشیدن لباس آستین بلند در تابستان و همراه داشتن لباس گرم در زمستان شما را از خطر آفتاب سوختگی پوست در اثر گرما و سرما محافظت می‌کند.

برنامه‌ریزی و زمانبندی قدم نخست برای شروع هر کار است. اگر برای بار اول می‌خواهید کوهنوردی را تجربه کنید بهتر است روزی را انتخاب کنید که هوا برای کوهنوردی مساعد باشد.هنگام صعود آب به اندازه کافی همراه داشته باشید. نوشیدن مایعات فراوان هنگام کوهنوردی به‌خصوص خوردن آب سبب هیدراته شدن بدن می‌شود و از آسیب‌های وارده به مفصل زانو در درازمدت جلوگیری می‌کند.

 برخی از کوهنوردان روز بعد از بارش برف به کوه می‌روند و تصور می‌کنند چون هوا صاف است خطری تهدیدشان نمی‌کند. درحالی که این‌طور نیست. قبل از صعود به‌ویژه در زمستان وضعیت هوای کوهستان را بررسی کنید.


 در طول مسیر تماشای مناظر کوه لذت‌بخش است. اما یادتان باشد که در صورت توقف‌های زیاد هنگام صعود، احتمال تاریک شدن هوا در زمان برگشت از کوه زیاد است و ممکن است راه را گم کنید.


شروع حرکت قبل از روشن شدن هوا موجب می‌شود تا شما زمان بیشتری از روز را در اختیار داشته باشید و بتوانید قبل از عصر به پایین برسید.

اگر هوا به‌صورت ناگهانی سرد شد، مسیرصعود را ادامه ندهید.قبل از رفتن به کوه آب و هوای کوهستان را از سایت‌های کوهنوردی رصد کنید.

کوهنوردی انفرادی به طور کلی مذموم است. به‌خصوص برای افراد غیرحرفه‌ای که خطرات بیشتری نیز دارد. انتخاب همنورد مناسب از ضروریات کوهنوردی سالم است. از ناراحتی و بیماری همراهتان آگاهی کامل داشته باشید تا در صورتی که اتفاقی برای او افتاد بدانید چه‌کاری باید انجام دهید.

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشگیری‌کننده از صدمات مفصل زانو استفاده صحیح از باتوم کوهنوردی است. این کارموجب می‌شود تا وزن شما به‌خصوص هنگام پایین آمدن از کوه و در سراشیبی‌ها به باتوم، منتقل و فشار کمتری به زانو وارد شود.


تابستان به دلیل مساعد بودن هوا بهترین زمان برای کوهنوردانی است که می‌خواهند نخستین بار این ورزش را تجربه کنند. سرد شدن هوا و احتمال بارش برف و باران مسیر را برای شما سخت‌تر می‌کند و لازم است هنگام رفتن به کوه نکات بیشتری را رعایت کنید.

مسیرهای اصلی را که سایر کوهنوردان در حال صعود هستند انتخاب کنید. 

این خبر را به اشتراک بگذارید