• شنبه 2 مرداد 1400
  • السَّبْت 14 ذی الحجه 1442
  • 2021 Jul 24
سه شنبه 29 تیر 1400
کد مطلب : 136346
+
-

فعالیت حمل‌ونقل عمومی مانند روز‌های تعطیل

شهر تعطیل شده است، بانک‌ها هم تعطیل هستند اما تجربه تعطیل‌کردن یا تغییر ساعت کار بخشی از حمل‌ونقل عمومی در ابتدای شیوع کرونا نشان داد که نمی‌توان حمل‌ونقل درون‌شهری را متوقف کرد. به گزارش همشهری، سال گذشته چندبار اتوبوس‌ و مترو ساعت سرویس‌‌دهی را به خاطر اوج‌گیری کرونا محدود کردند اما حجم بزرگی از مسافران ساعات آخر شب و ابتدای صبح به حمل‌ونقل عمومی وابسته بودند و تعطیلی کسب‌وکار‌ها هم باعث حذف کامل این رفت‌وآمد‌ها نشد. حالا که به موج پنجم کرونا رسیدیم و میزان تلفات ناشی از این بیماری در تهران از 100نفر در روز گذشته، باید به تناسب 4روز تعطیل اضافی پایتخت، رفت‌وآمد در شهر نیز کاهش پیدا کند.

لغو طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا تا سوم مرداد
به‌گفته معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران محدودیت‌های طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا (زوج و فرد) از امروز تا سوم مرداد لغو شده است. سیدمناف هاشمی تأکید می‌کند: «در تعطیلات رسمی اجرای طرح ترافیک ملغی می‌شود و از این‌رو براساس تصمیم ستاد ملی کرونا مبنی بر تعطیلی 6روزه تهران، محدودیت‌های طرح ترافیک و طرح کاهش تا سوم مرداد لغو شده‌اند.» او به تعطیلی مراکز معاینه فنی خودرو هم اشاره می‌کند و می‌گوید: «مراکز معاینه فنی همواره از محل‌های شلوغ و پرازدحام هستند و از این‌رو تصمیم بر آن شد تا برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا در موج پنجم، این مراکز هم تا سوم مرداد‌ماه تعطیل شوند.» معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران در پایان ‌می‌افزاید: «با توجه به لغو طرح ترافیک و شرایط قرمز کرونا، مردم از تردد غیرضروری پرهیز کنند.»

سرویس‌دهی در مترو مانند  روزهای تعطیل صورت می‌گیرد
قائم‌مقام عملیات شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه نیز می‌گوید: «باتوجه به تعطیلی ادارات و سازمان‌ها، متروی تهران و حومه از ۲۹تیرماه تا ۳مردادماه همانند روزهای تعطیل سرویس‌دهی دارد.» به‌گفته مجید رستمی خدمات‌رسانی در تمام ایستگاه‌های خطوط هفت‌گانه متروی تهران و حومه چون روال ایام تعطیل انجام می‌شود.
او با اشاره به اینکه ایستگاه‌های خطوط متروی تهران و حومه تعطیل نیستند، تأکید می‌کند: «خدمات‌رسانی در این ایام با توجه به کاهش مسافر طبق زمان‌بندی روزهای تعطیل انجام می‌شود. عملیات ضدعفونی‌کردن ایستگاه‌ها و قطارهای متروی تهران و حومه در این روزها نیز به‌صورت کامل انجام می‌شود.» از سوی دیگر شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در 4روز تعطیل (سه‌شنبه، پنجشنبه، شنبه و یکشنبه)، برنامه حرکت روز‌های تعطیل (مانند جمعه‌ها) را اعمال می‌کند. شهروندان می‌توانند از اپلیکیشن رایا و ارسال کد ایستگاه به شماره پیامک2000111 برای اطلاع از روند حرکت اتوبوس‌ها استفاده کنند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید