• چهار شنبه 5 آبان 1400
  • الأرْبِعَاء 20 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 27
یکشنبه 13 تیر 1400
کد مطلب : 134891
+
-

دور پنجم محدودیت و تعطیلی مشاغل آغاز شد

رئیس اتاق اصناف تهران در گفت و گو با همشهری: بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با شیوع کرونا با قرار گرفتن تهران در فهرست شهرهای قرمز فقط مشاغل گروه یک و بخشی از مشاغل گروه 2 با یک سوم ظرفیت و رعایت ضوابط و پروتکل های ابلاغی مجاز به فعالیت بوده و مشاغل گروه 3 و 4 تعطیل است

کسب وکار
دور پنجم محدودیت و تعطیلی مشاغل آغاز شد

با قرار گرفتن تهران در فهرست شهرهای قرمز با موج جدید شیوع ویروس کرونا، از دیروز(شنبه) محدودیت‌های تازه‌ای برای فعالیت مشاغل و کسب‌وکارها در این کلانشهر وضع شده که براساس آن فقط مشاغل گروه یک و مشاغل گروه 2 با یک سوم ظرفیت مجاز به فعالیت خواهند بود و فعالیت مشاغل گروه 3و4 شغلی ممنوع است.
به گزارش همشهری، براساس آخرین تغییرات در نقشه رنگ بندی شهرستان‌های کشور تا دیروز 12تیر‌ماه ۹۲شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۸۳شهرستان نارنجی و ۱۷۳شهرستان در وضعیت زرد هستند. همچنین تعداد شهرستان‌های آبی همچنان صفر است و تهران نیز در موج پنجم شیوع کرونا به جمع شهرهای قرمز پیوسته است. با این روند براساس مصوبات قبلی و تازه ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد کم و کیف فعالیت مشاغل و کسب‌وکارها در شهرهای قرمز، فعالیت بسیاری از مشاغل و کسب‌وکارها تا فروکش کردن موج اپیدمی کرونا ممنوع شده است.
در دور اول تا سوم کرونا با قرار گرفتن شهرها در وضعیت قرمز جز مشاغل و کسب‌وکارهای مشمول گروه یک شغلی فعالیت بقیه مشاغل ممنوع اعلام و واحدهای صنفی متخلف مشمول جریمه و برخوردهای تعزیراتی شدند. اما طولانی شدن موج اپیدمی کرونا و به تبع آن تعطیلی مشاغل و کسب‌وکارها و از سوی دیگر محقق نشدن بسته‌های حمایتی و ناکارآمدی حمایت‌های حداقلی از کسبه موجب شده تا در دور پنجم شیوع کرونا، محدودیت‌های تعطیلی مشاغل و کسب‌وکارها به جدیت سابق اجرایی نشود. فشار اقتصادی ناشی از تعطیلی طولانی‌مدت کسب‌وکارها موجب مقاومت برخی کسبه برای تعطیلی واحد صنفی با وجود تشدید برخوردهای نظارتی شده است شاید بر این اساس ستاد ملی مقابله با کرونا در دور پنجم شیوع پاندمی کرونا علاوه بر مشاغل گروه یک برخی مشاغل گروه2 شغلی را نیز مجاز به فعالیت کرده است. اما فعالیت این مشاغل و کسب‌وکارها تابع رعایت جدی‌تر ضوابط ابلاغی این ستاد و اتاق اصناف خواهد بود و به‌گفته فعالان صنفی در این دوره نظارت‌های بازرسی اصناف و گشت‌های مشترک وزارت بهداشت بر اجرای این پروتکل‌ها جدی‌تر خواهد بود.

تهران نیمه‌تعطیل شد
با توجه به دیدگاه‌های مسئولان صنفی و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا جز مشاغل مشمول گروه یک شغلی که کالاها و خدمات ضروری و مورد نیاز مردم را تامین می‌کنند و بخشی از مشاغل مشمول گروه 2 با یک‌سوم ظرفیت مانند رستوران‌ها، اغذیه‌فروشی‌ها به‌صورت بیرون‌بر، فعالیت سایر مشاغل و کسب‌وکارهای مشمول گروه 2تا 4 تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود، گرچه برخی از تعطیلی 10روزه اینگونه مشاغل (از 10تا 22تیرماه جاری) خبر می‌دهند اما با توجه به وضعیت مبهم شیوع و کم و کیف مبتلایان و متوفیان کرونا، تشکل‌های صنفی، هرگونه تغییر این فهرست یا بازگشایی مشاغل مشمول گروه 2تا 4 شغلی را منوط به مصوبات تازه ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد فروکش‌کردن تب شیوع کرونا می‌دانند.
با این روند از دیروز تمامی بوستان‌ها، مراکز تفریحی، بازارها، مراکز شماره‌گذاری خودرو، آرایشگاه‌ها، باشگاه‌های بدنسازی و مراکز خرید در تهران تعطیل شده و با توجه به اینکه فعالیت کسبه بازاربزرگ تهران نیز در زمره مشاغل گروه ۲ و ۳ محسوب می‌شود، فعالیت این بازار نیز از دیروز تعطیل شده است. روابط عمومی تئاتر شهر نیز از تعطیلی فعالیت این مجموعه از ۱۲ تیرماه خبر داده و کلیه ورزشگاه‌ها و فعالیت‌های ورزشی در تهران تعطیل شده است با وجود این به‌نظر نمی‌رسد که هنوز همانند دوره‌های قبلی شیوع کرونا، تهران با تعطیلی کامل مواجه شده باشد و می‌توان گفت این کلانشهر به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است.

فهرست مشاغل مشمول تعطیلی
بررسی مشاغل مشمول گروه 2 تا 4 شغلی نشان می‌دهد که اکثریت مشاغلی که در موج پنجم شیوع کرونا تعطیل خواهند شد همان مشاغلی هستند که در 4موج قبلی شیوع این بیماری یا کسب‌وکارشان به‌صورت مقطعی آغاز و یا اینکه همانند مشاغل گروه 4 از قبیل تالارهای پذیرایی فعالیت نیم‌بند و کوتاه‌مدت آنها مشمول ضوابط و مقررات سختگیرانه‌ای بوده که موجب گرایش مشتریان به استفاده از مشاغل مشابه آنها مانند برپایی مراسم جشن در باغ‌ها و تالارهای غیرمجاز شده است. براساس گروه‌بندی اعلام شده، مشاغل گروه دوم شامل بوستان‌ها و مراکز تفریحی، بازارها و نمایشگاه‌های فروش انواع خودرو، مراکز شماره‌گذاری خودرو، باشگاه‌های ورزشی، سالن‌های بدنسازی، آرایشگاه‌های مردانه، مراکز فروش لوازم آرایشی و بهداشتی، مراکز فروش فرش و موکت، لوازم خانگی، پارچه، پرده، مبلمان، تزیینات داخلی، مراکز فروش کادویی، اسباب بازی، لوازم‌التحریر، مراکز فروش انواع پوشاک، کیف و کفش، خرازی، خیاطی، آتلیه و عکاسی، آژانس مشاور املاک، خدمات چاپ دیجیتال، مراکز تهیه و طبخ غذا با پذیرش مشتری، قنادی و شیرینی‌پزی ‌تر و خشک، آبمیوه و بستنی‌فروشی و مشاغل مشابه است. همچنین مشاغل گروه سوم را پاساژهای سرپوشیده، مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، زبان‌سراها، آموزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، مهدهای کودک، استخرهای سرپوشیده، سینما و تئاتر، موزه‌ها و باغ موزه‌ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی دربرمی‌گیرد و در فهرست مشاغل گروه 4 برپایی همایش‌ها، مراسم اجتماعی، فرهنگی و مذهبی، مدارس شبانه‌روزی، باشگاه‌های ورزشی مربوط به ورزش‌های پربرخورد، ازجمله کشتی، کاراته و جودو، کافه‌ها، چایخانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها با عرضه مواد دخانی، باغ وحش‌ها، تالارهای پذیرایی، شهربازی‌ها و برخی دیگر از مراکز مشابه قرار گرفته‌اند.

لازم‌الاجرا بودن مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا
 رئیس اتاق اصناف تهران در گفت‌وگو با همشهری با بیان اینکه با وجود شرایط بد اقتصادی واحدهای صنفی، به‌دلیل شیوع بیماری کرونا و برای حفظ جان مردم، اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد نحوه فعالیت مشاغل و کسب‌وکارها لازم‌الاجراست، گفت: پیش از این ستاد ملی مقابله با کرونا شرایط، ضوابط و گروه‌بندی مشاغل و کسب‌وکارها را براساس رنگ‌بندی شهرها از نظر شیوع بیماری کرونا ابلاغ کرده که اکنون با ورود کلانشهر تهران به فهرست شهرهای قرمز، رعایت این ضوابط الزامی است.
قاسم نوده فراهانی با بیان اینکه بر مبنای دستورالعملی که پیرو مصوبات قبلی ستاد به اصناف ابلاغ شده با قرمز شدن وضعیت شهرها علاوه بر مشاغل گروه یک برخی از مشاغل گروه 2 نیز تنها با یک‌سوم ظرفیت و براساس ضوابط و مقرراتی که ابلاغ شده، مجاز به فعالیت خواهند بود، افزود: اتاق اصناف تهران دیروز (12تیر ماه) این مصوبات و دستورالعمل‌ها را به تشکل‌های صنفی ابلاغ کرده است. با وجود این با توجه به وضعیتی که مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر سرایت ویروس جدید کرونا از شرق به سایر نقاط کشور اعلام کرده همه مردم باید مراقب باشند تا به‌دلیل حاد شدن وضعیت این بیماری کشور دچار مشکلات بعدی نشوند. نوده فراهانی با تأکید بر اینکه صرف رعایت این ضوابط در مشاغل و کسب‌وکارها تضمینی برای کاهش موج همه‌گیری کرونا نیست، افزود: دیروز (شنبه) دستورالعمل‌ها و ضوابط مربوط به فاصله‌گذاری پرسنل و کم و کیف فعالیت مشاغل به واحدهای صنفی ابلاغ شده که در آن مثلا تعداد رستوران‌هایی که باید صرفا به‌صورت بیرون‌بر فعالیت کنند، ذکر شده است.

تعطیلی مشاغل از 2 تا 4

رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه در دور پنجم همه‌گیری کرونا فقط مشاغل مشمول گروه یک شغلی و برخی از مشاغل مشمول گروه 2 مجاز به فعالیت بوده و مشاغل مشمول گروه 3و 4 شغلی تعطیل خواهند بود، گفت: برای اجرای صحیح مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا به بازرسی و نظارت اصناف دستور برخورد با تخلفات احتمالی در اجرای این مصوبات را داده شده است و علاوه بر این از امروز (یکشنبه) بازرسان اصناف در قالب گشت‌های مشترک با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نحوه فعالیت مشاغل و اجرای این ضوابط را رصد می‌کنند. نوده فراهانی با تأکید بر اینکه باید همه مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی زمینه مقابله با شیوع کرونا را فراهم کنند، چرا که نمی‌توان برای نزدیک به 300هزار واحد صنفی بازرس و گشت نظارتی گذاشت و دستورالعمل‌ها و ضوابط جدید برای فعالیت مشاغل نیز در چارچوب مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ شده است. او افزود: در مشاغل گروه 2 تعدادی از رستوران‌ها فعال خواهند بود که باید صرفا به‌صورت بیرون‌بر و با رعایت دقیق ضوابط و پروتکل‌های ابلاغی فعالیت کنند. رئیس اتاق اصناف تهران، افزود: مشاغل گروه یک شغلی مانند خواربارفروشی‌ها، نانوایی، میوه‌فروشی، مراکز بهداشتی و درمانی، اورژانس، آتش‌نشانی و... که مایحتاج یا خدمات ضروری مورد نیاز مردم را تامین کنند همچنان مجاز به فعالیت خواهند بود اما کسب‌وکارهای مشمول گروه 3 و 4 شغلی تعطیل است. نوده فراهانی در مورد مدت زمان اجرای تعطیلی مشاغل، افزود: این تعطیلی‌ها تا هر زمانی که ستاد ملی با بررسی وضعیت همه‌گیری کرونا و بر مبنای شمار مبتلایان و افراد متوفی تشخیص دهد که شرایط کاهش همه‌گیری کرونا بهبود یافته یا خیر، ادامه خواهد یافت.

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :