• شنبه 18 اردیبهشت 1400
  • السَّبْت 26 رمضان 1442
  • 2021 May 08
دو شنبه 13 اردیبهشت 1400
کد مطلب : 129783
+
-

علی ع ؛ الگوی تمام‌عیار امروز

دیدگاه
علی ع ؛ الگوی تمام‌عیار امروز

سید رضا اکرمی-عضو جامعه روحانیت مبارز

پیرامون امشب که شب قدر است و به نام حضرت علی(ع)، مولای متقیان مزین شده، باید به 3 نکته مهم، توجه کافی داشت تا بتوان به درک مناسبی از ابعاد شخصیتی آن امام همام رسید و ویژگی‌های اخلاقی و عرفانی آن حضرت را بهتر شناخت؛ آنگاه می‌توان درباره سیره حکومتی امیرالمومنین(ع) تحلیل درست‌تری به‌دست داد. نخستین نکته این است که امام‌المتقین، علی(ع) در عقل، علم، عرفان، عبادت، احسان و اخلاق از برترین بندگان خداست و بزرگ‌ترین سرور عالم بعد از رسول‌مکرم اسلام، حضرت محمد مصطفی(ص) به‌حساب می‌آید و بعد از پیامبر اکرم(ص)، کسی در ادب و اخلاق و انصاف به‌پای علی(ع) نمی‌رسد؛ برهمین اساس باید از نیکی و عظمت آن حضرت بسیار یاد کنیم تا جامعه بیش از پیش از معارف بلند نخستین امام شیعیان بهره‌مند شود؛چراکه عملی کردن سیره حضرت علی(ع) در جامعه ثمرات بسیاری در همه ابعاد به‌همراه خواهد داشت.
نکته دوم این است که در بررسی ابعاد وجودی امام‌المتقین، باید به این موضوع توجه کرد که ما گاهی «یاعلی» می‌گوییم و در زندگی از روح بلند آن حضرت مدد می‌جوییم. برخی اوقات نیز سجایای اخلاقی حضرت علی(ع) را در قامت یک پدر تمام‌عیار درنظر می‌گیریم که «بابا علی» است و می‌تواند الگوی اصلی مردان باشد تا جامعه در مسیر سعادت رهنمون شود. اما دراین میان نکته مهم‌تر در گزاره «با علی» نهفته است؛ این موضوع به ما یادآوری می‌کند که باید سیره عملی آن امام همام را همواره در زندگی خود مدنظر داشته باشیم، یعنی باید در اخلاق با علی(ع) همراه شویم و بسیار از او بیاموزیم تا بتوانیم انتظار جامعه‌ای علوی را داشته باشیم. با علی(ع) بودن یعنی اینکه من زندگی‌ام را به‌قدری ساده درنظر می‌گیرم که کسی نسبت به آن حسد نورزد؛ همه به یاد داشته باشیم که علی(ع) اهل تشریفات و تجملات نبود.
در نکته سوم باید به این موضوع مهم اشاره کرد که با وجود همه انواع دشمنی‌هایی که نسبت به حضرت علی(ع) روا داشتند تا جایی که درشب نوزدهم ‌ماه رمضان سال 40هجری قمری، فرق مبارک آن ‌حضرت را شکافتند، اما امیرالمومنین(ع) هیچ‌گاه جز دلسوزی و خیرخواهی برای امتش چیزی نخواست و در کارنامه آن‌ حضرت به‌غیر از پاک‌سرشتی سراغ نداریم. بنابراین نباید چنین پنداشت که حضرت علی(ع) هزار و 402سال قبل به شهادت رسیده ‌است و امروز نمی‌توان از او درس گرفت؛ امام‌المتقین در دیروز و امروز مناسب‌ترین الگو برای جامعه است که می‌توان از سیره عملی او همه‌چیز یافت؛ از حکومت عادلانه و علوی گرفته تا صداقت ، صلابت و دلسوزی برای مردم.
در این میان باید از سیره حکومتی و رفتاری امیرالمومنین(ع) برای اداره امور کشور درس‌های ویژه‌ای بگیریم و به یاد داشته باشیم که چونان او، به مردم احترام و به خواست آنان توجه کنیم. در روایات مکرر نقل شده ‌است که آن حضرت همواره غمخوار و یاریگر مردم بود و هرچه در توان داشت برای رفع مشکلات آنان انجام می‌داد. سیره عملی آن حضرت درس‌های گرانقدری برای زندگی امروز ما در همه ابعاد دارد؛ در جامعه و حکومت از آنها الگو بگیریم و به‌کار ببندیم.

این خبر را به اشتراک بگذارید