• دو شنبه 23 فروردین 1400
  • الإثْنَيْن 29 شعبان 1442
  • 2021 Apr 12
پنج شنبه 19 فروردین 1400
کد مطلب : 127659
+
-

بفتا برای آنگ‌لی

آنگ ‌لی، کارگردان، بالاترین نشان آکادمی فیلم بریتانیا بفتا را دریافت می‌کند

بفتا برای آنگ‌لی

آنگ‌لی که ساخت فیلم‌هایی چون «ضیافت عروسی»، «عقل و احساس»، «ببر خیزان، اژدهای پنهان»، «کوهستان بروکبک» و «زندگی پی» را در کارنامه دارد، جایزه آکادمی فیلم بریتانیا را در مراسم سالانه اعطای جوایز بفتا در تاریخ ۱۱آوریل  (۲۲ فروردین) دریافت خواهد کرد.
 چارلی چاپلین، آلفرد هیچکاک، استیون اسپیلبرگ، شون کانری، الیزابت تیلور، استنلی کوبریک، آنتونی هاپکینز، لاورنس اولیویه، جودی دنچ، ونسا ردگریو، کریستوفر لی، مارتین اسکورسیزی، آلن پارکر، هلن میرن، سیدنی پوآتیه، مل بروکس، ریدلی اسکات و تلما شون میکر از جمله چهره‌هایی هستند که تا‌کنون این جایزه آکادمی فیلم بریتانیا را دریافت کرده‌اند. 
به‌گزارش هالیوود ریپورتر،آنگ‌لی، فیلمساز برجسته تایوانی-آمریکایی در سال۱۹۹۳ با ساخت فیلم ضیافت عروسی به شهرت جهانی دست یافت. این فیلم جایزه‌ خرس طلای جشنواره‌ برلین و جایزه‌ بهترین فیلم بفتا را به دست آورد و فیلم عقل و احساس در سال۱۹۹۶ دومین خرس طلای برلین را برای او به ارمغان آورد. لی در سال۲۰۰۰ فیلم ببر خیزان، اژدهای پنهان را ساخت که برنده اسکار بهترین خارجی و نامزد بهترین فیلم و کارگردانی جوایز اسکار شد و در جوایز «گلدن گلوب» و جشنواره‌ تورنتو نیز جایزه‌ بهترین فیلم را به‌ خود اختصاص داد. کوهستان بروکبک در سال۲۰۰۵ بود که جایزه‌ اسکار بهترین کارگردانی، شیر طلای ونیز و جایزه‌ گلدن گلوب بهترین فیلم را کسب کرد. این کارگردان در سال۲۰۰۷ با فیلم «شهرت، احتیاط» برای دومین‌بار شیر طلای جشنواره‌ ونیز را کسب کرد و تنها کارگردان سینمای جهان است که موفق به کسب دو جایزه بهترین فیلم از دو جشنواره ونیز و برلین شده است. این کارگردان تایوانی در سال۲۰۱۳ با ساخت فیلمی بر اساس رمان برنده بوکر زندگی پی موفق به کسب دومین جایزه اسکار بهترین کارگردانی شد و پیاده‌روی بیلی لین بین دو نیمه (۲۰۱۶) و «مرد‌ماه جوزا» (۲۰۱۹)، دیگر ساخته‌های او به شمار می‌روند.

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :