• پنج شنبه 6 مهر 1402
  • الْخَمِيس 13 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 28
سه شنبه 17 فروردین 1400
کد مطلب : 127359
+
-

اتوبوس شبانه شمال

اتوبوس شبانه شمال

کتاب پیشنهادی برای مطالعه در پایان این هفته، اثری با عنوان «اتوبوس شبانه شمال» نوشته منیر خدابخش حصار است که قصه آدم‌های آشنا در سال‌های نه چندان دور را روایت می‌کند.
نویسنده در این کتاب در بستری داستانی، وقایع تاریخی دوران اولیه انقلاب اسلامی را روایت کرده است. منیره خدابخش حصار در رشته تاریخ تحصیل کرده و در زمان انقلاب برای بازتاب این رویداد بزرگ اجتماعی در میان توده‌ها، به میان طبقات روستایی و کارگری رفته و به کار گزارشگری می‌پرداخت. او تا به حال فعالیت‌های زیادی از جمله تهیه‌کنندگی، نویسندگی و خبرنگاری را تجربه کرده است. خدابخش‌حصار در دوره اول فعالیت ادبی خود سه رمان «عزیزترین»، «لیلا در مه» و «آسمان آبی» را منتشر کرده که همگی مضمونی اجتماعی‌ـ انتقادی دارند.  
همچنین دو رمان «مهتاب‌رو» و «در خیابان خبری نیست» را هم به چاپ رسانده است. نویسنده در کتاب «اتوبوس شبانه شمال» هم مانند دیگر آثارش داستان را از زبان سوم شخص روایت می‌کند. داستانی که مسائل اجتماعی روز جامعه را بازتاب می‌دهد. از حضور گروه‌های فعال در دانشگاه‌ها و فعالیت‌هایشان در فضای فرهنگی گرفته تا حضور رزمنده‌ها در جبهه و جنگ به شکلی در این اثر و در زندگی و خانواده زنی تحصیل‌کرده و استاد دانشگاه به اسم عطیه انعکاس پیدا کرده است.  
در بخشی از این کتاب «اتوبوس شبانه شمال» می‌خوانیم: «اتوبوس شبانه شمال با همه مسافرانش در مهی غلیظ و نمناک فرو رفت و به سرعت گم شد. حالا همراه باران شدید و رعد و برق، طوفان هم زور آزمایی می‌کرد، چیزی نمانده بود که چتر بی‌رنگ پلاستیکی عطیه به همراه برگ‌ها و شاخه‌ها سبک درختان به پرواز درآید. زن دو پایش را چون دو ستونی به زمین محکم فشرد و با دست از بالا رفتن چتر جلوگیری کرد. کمی ثبات از ترسش کاست و به او مهلت داد تا اطرافش را بپاید، به این امید که مسافر دیگری چون او منتظر اتوبوس لنگرود باشد. تا چند‌متر آن طرف‌تر که چشم از لابه‌لای هوای خیس می‌دید، کسی دیده نمی‌شد. ترس افتاد به دل زن، شاید ایستگاه چند قدم بالاتر است. اگر تنها در آن هوا و در سر پیچ می‌ایستاد امکان داشت دیده نشود.  
 

این خبر را به اشتراک بگذارید