• دو شنبه 10 مهر 1402
  • الإثْنَيْن 17 ربیع الاول 1445
  • 2023 Oct 02
پنج شنبه 30 بهمن 1399
کد مطلب : 124814
+
-

ویترین/ «فلسفه سیاسی فون‌های» و «فلسفه سیاسی هانا آرنت»

ویترین/ «فلسفه سیاسی فون‌های» و «فلسفه سیاسی هانا آرنت»

«فلسفه سیاسی فون‌های»نوشته جان گری و «فلسفه سیاسی هانا آرنت» نوشته  لی بردشا از مجموعه بزرگان اندیشه، 2 کتابی هستند که خشایار دیهیمی آنها را به فارسی برگردانده و به تازگی از سوی نشر نو منتشر شده‌اند.
مجموعه بزرگان اندیشه نشر نو با هدف آشنا کردن خوانندگان با مهم‌ترین فیلسوفان و مسائل فلسفی از آغاز تا به امروز است و مهم‌تر و فراتر از آن ترغیب خوانندگان به تفکر فلسفی و درگیر شدن با مسائل فلسفی است. به‌عبارت دیگر؛ این کتاب‌ها می‌خواهند شوق خواندن، فکر کردن و آموختن را برانگیزند و هراسی را که خوانندگان معمولا از «فلسفه» دارند برطرف کنند. با خواندن این کتاب‌ها شما فیلسوف یا متخصص فلسفه نخواهید شد، اما اگر خودتان را درگیر بحث‌های این کتاب کنید، قطعا درخواهید یافت که «فلسفه» آنگونه که تاکنون به ما القا شده است، امری انتزاعی و تجریدی نیست که فقط به‌کار پر ابهت کردن کلام و مرعوب کردن مخاطبان بیاید، بلکه دانشی است که به‌کار زندگی و پاسخ دادن به اساسی‌ترین سؤالات بشری می‌آید و نگاه ما را به مسائل ازلی و ابدی «وضع بشری»، از زندگی روزمره گرفته تا مسائل اجتماعی و سیاسی و روانشناختی، غنی‌تر و عمیق‌تر می‌کند.
هانا آرنت (1975-1906) از مهم‌ترین اندیشمندان قرن بیستم به شمار می‌آید و در ایران به سبب ترجمه بسیاری از آثارش چهره‌ای شناخته شده است. این زن فیلسوف یکی از مهم‌ترین متفکرانی بود که آرا و افکارش تأثیری ژرف در سده بیستم میلادی برجای گذاشت. هانا آرنت، سال‌ها در دانشگاه‌های ایالات متحده در رشته تئوری سیاسی تدریس کرد و جایزه آلمانی‌زبان لسینگ و فروید را نیز از آن خود کرد. در دفاع از عمل، عمل کردن در قلمرو نمودها، مسئله شر، حیات ذهن و زندگی نظر ورزانه و مسئولیت سیاسی عناوین 5 بخش این کتاب هستند. «فلسفه سیاسی هانا آرنت»‌ با شمارگان هزار و 100نسخه در 278صفحه به بهای 56هزار تومان منتشر شده است.
فریدریش فون هایک، نیز یکی از نظریه‌پردازان اجتماعی قرن بیستم است که احتمالا بیش از هر نظریه‌پرداز دیگری حقانیت خود را در نتیجه وقایعی که رخ داد محرز و مسلم دید، دست‌کم در اعتقاد اصلی و محوری خویش. او همچنین بیش از هر فیلسوف سیاسی معاصر دیگری شخصا نفوذ و تأثیر سیاسی چشمگیری داشت. هایک در آثارش به برخی از دشوارترین و هولناک‌ترین مسائل عصر می‌پردازد و سعی در روشن کردن آنها دارد و این کار را در چارچوب اندیشه‌ای به انجام می‌رساند که متفکران کلاسیک لیبرال پی ریخته بودند. او در صورت‌بندی تازه لیبرالیسم کلاسیک موفق می‌شود مجموعه‌ای از اندیشه‌ها را شکل دهد که به‌اندازه اندیشه‌های نویسندگان کلاسیک لیبرال قدرتمند است و درعین‌حال در برابر نقدها از خود لیبرالیسم کلاسیک مقاوم‌تر.
«فلسفه سیاسی فون‌های» با شمارگان 1100نسخه در 242صفحه به بهای 50هزار تومان منتشر شده است.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید