• سه شنبه 12 مهر 1401
  • الثُّلاثَاء 8 ربیع الاول 1444
  • 2022 Oct 04
سه شنبه 14 بهمن 1399
کد مطلب : 123516
+
-

تفنگ پدر بر بام‌های تهران

تفنگ پدر بر بام‌های تهران

کتاب پیشنهادی برای مطالعه در پایان این هفته، اثری با حال و هوای روزهای انقلاب اسلامی در سال 57 و با عنوان «تفنگ پدر بر بام‌های تهران» نوشته حسن بهرامی است که از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده و درباره لحظه‌ها و روزهای خاطره‌انگیز بهمن 57 است. شخصیت اصلی این داستان مردی به نام حکیم است که از دو زاویه متفاوت به دنیای داستان نگاه می‌کند. او در اصل به روایت روزهای انقلاب اسلامی می‌پردازد که به همراه دوستانش؛ داریوش، نواز، صابر به مبارزه با مأموران حکومت طاغوت پرداخته و سرانجام پیروز شده‌اند.
حکیم در زمان وقوع حوادث انقلاب، یک دانشجوی شهرستانی است که در تهران تحصیل می‌کند و به لحاظ حضور در بطن وقایع، رفتارهای هوشمندانه‌ای از خود نشان می‌دهد و سعی می‌کند حضور مؤثری در جریان انقلاب اسلامی و به ثمر نشستن آن داشته باشد. او در این راه تا حدودی هم موفق می‌شود؛ وقتی احساس می‌کند باید در درگیری‌های انقلاب اسلامی حضور به مراتب مؤثرتری داشته باشد، به شهر محل سکونت خانواده اش(دوگنبدان) بر می‌گردد و تفنگ قدیمی پدر را برمی‌دارد و دوباره به تهران باز می‌گردد و این بار با تفنگ مأموران حکومت طاغوت را نشانه می‌گیرد.
شخصیت‌های دیگر داستان هم پرداخت موفقی دارند. داریوش نمونه کاملی از یک کاراکتر اجتماعی نیمه فعال در جریان مبارزات انقلابی است. او شخصیت دو آتشه‌ای نیست، مدام سیگار می‌کشد و تصنیف‌های قدیمی را در گرامافون قدیمی‌اش گوش می‌کند. البته به موقع هم به همراه حکیم و بقیه دوستانش در فعالیت‌های انقلابی شرکت می‌کند. شخصیت‌نواز هم نمونه‌ای از کاراکترهای آشنا در ایام انقلاب است. او یک جوان شهرستانی است که دل در هوای ولایت خود دارد، اما حالا که در مرکز جریان‌های انقلاب اسلامی در تهران قرار گرفته، به‌عنوان یک مبارز تمام‌عیار مقاومت می‌کند. 

این خبر را به اشتراک بگذارید