• شنبه 2 مهر 1401
  • السَّبْت 27 صفر 1444
  • 2022 Sep 24
چهار شنبه 8 بهمن 1399
کد مطلب : 122938
+
-

محرومیت‌زدایی از کوره‌پزخانه‌ها به روایت اعضای گروه جهادی شهرداری منطقه ۱۸

چشم امید بچه‌ها به شماست

چشم امید بچه‌ها به شماست

مریم قاسمی

  ساکنان کوره‌پزخانه‌های شمس‌آباد از پله‌های گلی بالا و پایین می‌روند. بعضی با لباس‌های محلی و برخی نیز با پوشش معمولی، نگاه ما را به سمت خود جلب می‌کنند. هرکسی مشغول‌کاری است. بانوان کارهای ساده‌تر و آقایان کارهای سنگین‌تر را انجام می‌دهند. کودکان و نوجوانان هم ازقافله عقب نمانده و عصای دست خانواده شده‌اند. با اینکه وضعیت اقتصادی و درآمد مناسبی ندارند به استقبال‌مان می‌آیند و رسم مهمان‌نوازی را خوب به‌جا می‌آورند. در فضای چند هزار متری کوره‌پزخانه‌ها که قدم می‌زنیم نرمی خاک را زیر پای‌مان احساس می‌کنیم. همین خاکی که منبع رزق و روزی این اقشار شده تا بتوانند لقمه نانی حلال به دست بیاورند و سر یک سفره بنشینند. در اینجا امکانات زیر صفر است. بعضی خانه‌ها حتی از داشتن حمام و سرویس بهداشتی مناسب محروم است و خانواده‌ها برای شست‌وشو و استحمام با مشکلات زیادی روبه‌رویند. از وضعیت تحصیلی بچه‌های کوره‌پزخانه‌ها که بخواهیم صحبت کنیم باید به ترک تحصیل اجباری بعضی از آنها و اشتغال در کارگاه‌ها و ازدواج زودهنگام دختران اشاره کنیم. همه این مسائل باعث شده تا گروه جهادی ناحیه ۷ شهرداری منطقه ۱۸، برحسب وظیفه انسانی و تعهدی که نسبت به خدمت‌رسانی به نقاط محروم داردپا به میدان بگذارد و داوطلبانه به کمک ساکنان کوره‌پزخانه‌ها بیاید.

اعضای گروه جهادی ناحیه ۷، شامل شهردار و مدیران اداره اجتماعی، فنی و ترافیک، شهرسازی، سامانه ۱۳۷ و... است که در طول سال، به‌طور مرتب به محل زندگی خانواده‌های ساکن در کوره‌پزخانه‌ها مراجعه و برای حل مسائل آنها چاره‌جویی می‌کنند.
«امیر محمدی» به شرایط سخت زندگی این اقشار اشاره می‌کند و می‌گوید: «اغلب ساکنان کوره‌های آجرپزی مهاجران ایرانی، افغانستانی و پاکستانی‌اندکه برای پیدا کردن شغل به اینجا آمده و به‌صورت گروهی در کوره‌پزخانه‌ها مشغول کار شده‌اند.»


امیر محمدی/ شهردار ناحیه ۷

به گفته مدیر جهادی ناحیه ۷، ساکنان کوره‌پزخانه‌های شمس‌آباد زندگی کارگری دارند و از آنجا که توانایی مالی زیادی ندارند، نمی‌توانند شرایط زندگی‌شان رابهبود ببخشند. آنها در خانه‌های فرسوده و کوچک زندگی می‌کنند و فقط به فکر تأمین معاش روزمره و سیر کردن شکم خود هستند. محمدی که‌بانی اقدامات خیرخواهانه در کوره‌پزخانه‌ها بوده، می‌گوید: «از ابتدای سال تاکنون با مشارکت عوامل اجرایی، مدیران اداره‌های مختلف شهرداری ناحیه ۷، کارهای داوطلبانه بسیاری انجام شده که یک مورد از آن تهیه اقلام بهداشتی از جمله مواد ضد عفونی‌کننده، ماسک و دستکش و توزیع آنها میان ساکنان کوره‌پزخانه‌هاست که البته تلاش کردیم کار جدیدی انجام دهیم و به همین دلیل از یک کارشناس تقاضا کردیم به این محل بیاید و طریقه دوخت ماسک را به دختران و بانوان آموزش دهد. استفادهصحیح از ماسک و سایر نکات بهداشتی را به‌طور دقیقبه آنها آموزش دادیم که به گفته بانوان کوره‌های آجرپزی، بسیار مفید بوده است.»
شهردار ناحیه ۷ از دغدغه اصلی اعضای گروه جهادی در آغاز سال تحصیلی صحبت می‌کند و می‌گوید: «این نگرانی وجود داشت که دانش‌آموزان ساکن در کوره‌پزخانه به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی و نبود امکانات؛ از جمله گوشی همراه و تبلت از برنامه‌های آموزش «شاد» دور بمانند، به همین دلیل با همکاری فرماندهی حوزه مقاومت بسیج گلدسته و تعدادی از خیّران تعدادی گوشی همراه، تبلت و... تهیه شد و در اختیار همه دانش‌آموزان کوره‌پزخانه‌ها قرار گرفت. تعدادی معلم هم داوطلب شدند تا به‌صورت چرخشی به این محل بیایند و با رعایت فاصله اجتماعی کلاس‌های رفع اشکال برای بچه‌های کوره‌پزخانه شمس‌آباد برگزار کنند.»
امیر محمدی عنوان می‌کند که با تلاش عوامل اجرایی ناحیه ۷ مشکلات ساکنان کوره‌پزخانه‌ها در زمینه سرویس بهداشتی و حمام مناسب تا حدود زیادی رفع شده است.


عباس فلاح/ معاون ناحیه 7 شهرداری منطقه 18

 نقاشی کودکانه روی درخت آرزوها
«عباس فلاح» معاون ناحیه ۷ شهرداری منطقه ۱۸ که در بازدید میدانی از محله‌ها و کوره‌پزخانه‌ها اعضای گروه جهادیرا همراهی می‌کند، می‌گوید: «هدف از این کار خدمت به نیازمندان و خانواده‌های ضعیف و کم درآمد است و فرقی نمی‌کند که در لباس خادمان شهرداری باشیم یا گروه جهادی. این گروه به ابتکار شهرداری ناحیه ۷ تشکیل شد و توانستیم ارتباط خوبی با ساکنان کوره‌پزخانه‌های شمس‌آباد برقرار کنیم، موضوعی که تا پیش از این کمتر اتفاق می‌افتاد. اکنون ساکنان روستاها و کوره‌پزخانه‌ها با روی باز از عوامل شهرداری استقبال می‌کنند، چراکه می‌دانند هر بار با آمدن اعضای گروه جهادی گره‌ای‌ از مشکلات‌شان باز می‌شود.»


محمد رحمانی/ رئیس اداره شهرسازی ناحیه 7 منطقه ۱۸

«محمد رحمانی» رئیس اداره شهرسازی ناحیه ۷ منطقه ۱۸ که یکی از اعضای فعال گروه جهادی است، می‌گوید: «وقتی که با رفتار محبت‌آمیز ساکنان کوره‌پزخانه‌ها مواجه و متوجه می‌شویمکه از حضورمان خوشحال می‌شوند، احساس خوبی پیدا می‌کنیم که قابل وصف نیست.»
رحمانی می‌گوید که ساکنان کوره‌های آجرپزی شمس‌آباد افراد قانع و آبرومندی هستند و از کسی توقعی ندارند. بارها اتفاق افتاده که بسته‌های بهداشتی و ارزاق مورد نیازشان را آورده‌ایم، اما به دستان ما نگاه نکرده‌اند و با اندک داشته‌های خود مثل چای و آب از گروه جهادی پذیرایی کرده‌اند.
«کرم عزیزی‌منش» مدیراجتماعی ناحیه ۷ شهرداری منطقه ۱۸ نیز که در این کار خیر مشارکت دارد، می‌گوید: «در بین بچه‌هایی که در کوره‌پزخانه‌ها زندگی می‌کنند استعدادهایی وجود دارد که گمنام مانده‌اند. یکی از برنامه‌های اداره اجتماعی، اجرای برنامه‌های متنوع ورزشی، فرهنگی و هنری است تا این استعدادها کشف و با حمایت شهرداری و افراد خیر فرصتی برای رشد و شکوفایی آنها فراهم شود.»
عزیزی‌منش از اجرای طرح درخت آرزوها، ویژه کودکان و نوجوانان ساکن در کوره‌پزخانه‌ها صحبت می‌کند: «قصد داریم با همکاری افراد خیر آرزوهای کودکان کوره‌پزخانه‌ها را برآورده کنیم، به این صورت که برگه‌هایی در اختیارشان قرار می‌گیرد که می‌توانند روی آنها آرزوهای‌شان را بنویسند و نقاشی کنند. بعد از این مرحله این نوشته‌ها در اختیار افراد خیر و گروه جهادی قرار می‌گیرد تا در نخستین فرصت برای برآورده کردن آرزوها اقدام کنند.»

می خواهم پزشک کودکان‌کار شوم
من کلاس سوم ابتدایی هستم، آرزو دارم که روزی پزشک کودکان شوم و بچه‌های مریض و بیمار را به‌طور رایگان درمان کنم.
هانیه یارعلی، دانش‌آموز ساکن کوره‌پزخانه شمس‌آباد

رسیدن به آرزوها با کمک «معلم‌یار»
گاهی وقت‌ها به دلیل اینکه در کارگاه آجرپزی مشغول کار هستیم از درس عقب می‌مانیم، اما غصه‌ای نداریم چون هر هفته «معلم‌یار» به اینجا می‌آید و به ما در درس خواندن کمک می‌کند تا به آرزوهای‌مان برسیم.
فاطمه احدزاده، دانش‌آموز ساکن کوره‌پزخانه شمس‌آباد

شهروند شاغل در روستای گلدسته:
آنها الگوی جوانان هستند
«یوسف بهارلو» شهروند شاغل در شهرک گلدسته که از نزدیک شاهد اقدامات خیرخواهانه گروه جهادی ناحیه ۷ شهرداری منطقه ۱۸ بوده، می‌گوید: «تا قبل از این به مشکلات ساکنان کوره‌پزخانه‌ها توجهی نمی‌شد، اما در چند ماه اخیر اقدامات خیرخواهانه و هدفمند آنها باعث شده تا جوانان ساکن در شهرک گلدسته از آنها الگوبرداری کنند و برای انجام فعالیت‌هایی مشابه این گروه در مناطق محروم اعلام آمادگی کنند.»

این خبر را به اشتراک بگذارید