• سه شنبه 24 فروردین 1400
  • الثُّلاثَاء 1 رمضان 1442
  • 2021 Apr 13
پنج شنبه 8 آبان 1399
کد مطلب : 114295
+
-

از توکیو تا تالین

حضور نمایندگان سینمای ایران در جشنواره‌های ژاپن، استونی و اتریش

از توکیو تا تالین

آرش نهاوندی_روزنامه نگار

در سالی که اغلب جشنواره‌های جهانی به‌دلیل شیوع کرونا یا برگزار نمی‌شوند یا به‌صورت مجازی برگزار می‌شوند، سینمای ایران در بیشتر جشنواره‌های آسیایی، اروپایی و آمریکایی نماینده‌ای دارد. بعد از حضور موفق در جشنواره‌های ونیز و شیکاگوی امسال، اخباری از حضور سینمای ایران در جشنواره‌های توکیو، تالین و وین می‌رسد. این گزارش مروری است بر جشنواره‌هایی که در پاییز امسال با حضور فیلم‌های ایرانی برگزار می‌شود.

به‌گزارش ورایتی‌فیلم، سی‌و‌سومین دوره جشنواره فیلم توکیو قرار است از 31اکتبر تا 9نوامبر2020 (10 تا 19آبان) با همکاری «توکیو فیلمکس» برگزار شود. در این دوره به‌دلیل شرایط خاص شیوع کرونا، 3بخش اصلی جشنواره، شامل بخش رقابتی و بخش ‌فیلم‌های آسیایی و فیلم‌های سینمای ژاپن در بخش «توکیو پرمیر» ادغام شده‌اند. براساس آخرین اخبار، فیلم‌های «دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی، «مجبوریم» به کارگردانی رضا درمیشیان، «تی‌تی» به کارگردانی آیدا پناهنده و «شیطان وجود ندارد» به کارگردانی محمد رسول‌اف در جشنواره فیلم توکیو، حضور خواهند داشت. فیلم‌های «مجبوریم» و «تی‌تی» در بخش «توکیو پرمیر» (نخستین‌های توکیو) حضور خواهند داشت و فیلم‌های «دشت خاموش» و «شیطان وجود ندارد» هم در بخش تمرکز جهانی جشنواره فیلم توکیو نمایش داده خواهند شد. در این دوره از جشنواره، جایزه هیأت‌داوران اهدا نخواهد شد و به جای اهدای این جایزه، در جشنواره فیلم توکیو2020 یک جایزه به انتخاب مخاطبان به فیلم‌های حاضر در جشنواره اختصاص خواهد یافت.
این دوره از جشنواره به‌صورت فیزیکی برگزار خواهد شد، اما به‌دلیل محدودیت‌های ناشی از سفر و پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با ویروس کرونا، بیشتر کارگردانان و بازیگران ژاپنی در این جشنواره حضور فیزیکی دارند  و کارگردانان و بازیگران خارجی به‌صورت آنلاین در این جشنواره حاضر می‌شوند و گفت‌وگو با چهره‌های جهانی سینما نیز به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد. در سی‌وسومین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو، گفت‌وگوهایی نیز با کارگردانانی نظیر جیا ژانکه از چین، کیوشی کوروساوا و هیروکازو کورئدا از ژاپن، کیم بورا از کره‌جنوبی صورت می‌گیرد. در بخش «توکیو پرمیر» 32فیلم از کارگردانان قدیمی و شناخته‌شده و کارگردانان جدیدی که روند رو به رشدی در فیلمسازی را تجربه می‌کنند، نمایش داده خواهد شد. از 32فیلم این بخش، 25فیلم جهانی و 7فیلم آسیایی برای نخستین‌بار نمایش داده می‌شوند. در این دوره، همچنین در مجموع 10فیلم ژاپنی نمایش داده شده و فیلم افتتاحیه سی‌و‌سومین دوره جشنواره توکیو نیز فیلمی از این کشور به نام «بازنده»به کارگردانی «ماساهارو تاکه» خواهد بود. او پیش‌تر نیز فیلم «100ین عشق» را کارگردانی کرده بود. از دیگر فیلم‌های مطرح ژاپنی حاضر در این دوره می‌توان به فیلم‌های «مانعم شو» به کارگردانی آکیکو اکو و «آمد و رفت» به کارگردانی لیم کاه وای، فیلمساز ژاپنی ساکن مالزی اشاره کرد.

6فیلم ایرانی در تالین 
فیلم «تومان» به کارگردانی مرتضی فرشباف در میان فیلم‌های بخش اصلی جشنواره «شب‌های سیاه تالین» حضور خواهد داشت و برای کسب جایزه گرگ طلایی رقابت می‌کند. فیلم «دشمنان» به کارگردانی علی درخشنده نیز در بخش رقابتی «نخستین فیلم‌ها» نمایش داده خواهد شد. فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی و «دشت خاموش» ساخته احمد بهرامی نیز همراه 2فیلم «درخت گردو» ساخته محمدحسین مهدویان و «یلدا» از مسعود بخشی در بخش «موج‌های جاری» جشنواره سینمایی شب‌های تالین حضور دارند. به گزارش «سینه اروپا»، جشنواره فیلم «شب‌های سیاه تالین» به‌عنوان تنها جشنواره سینمایی شمال اروپا و کشورهای حوزه دریای بالتیک، از 13نوامبر (23آبان) تا 29نوامبر(9آذر) 2020، در شهر تالین، پایتخت کشور استونی برگزار می‌شود. براساس آخرین اخبار 25فیلم در بخش رقابتی این جشنواره حضور خواهند داشت.
5فیلم حاضر در بخش رقابتی جشنواره تالین نیز قرار است برای نخستین‌بار در این جشنواره به نمایش درآیند؛ فیلم «آرموگان» به کارگردانی خو سول از اسپانیا و فیلم «شب مطبوع» به کارگردانی میکا کاوریسماکی از کشور فنلاند ازجمله مهم‌ترین فیلم‌هایی هستند که قرار است برای نخستین‌بار در«شب‌های سیاه تالین» نمایش داده شوند. میکا کاوریسماکی فیلم «شب مطبوع» را بدون فیلمنامه از پیش نوشته شده، به‌صورت بداهه به‌عنوان اصلی‌ترین شیوه پردازش داستان این فیلم، ساخته است. «شب مطبوع» داستان 3مردی است که در یک کافه در شهر هلسینکی در دوران شیوع کرونا برای نخستین‌بار با یکدیگر ملاقات کرده‌اند. «ریسمان بازگشت» ساخته اروین گوگل، «جاده در مسیر بهشت» به کارگردانی باکیت موکول، «داستان ژاپر اولوو» از قرقیزستان و فیلم «درباره آب و هوا» به کارگردانی پیتر سیم از استونی، از دیگر فیلم‌هایی هستند که برای نخستین‌بار در «شب‌های سیاه تالین» نمایش داده می‌شوند. سینمای کره نیز با فیلم «مکان دور» اثر پارک کان یونگ در «شب‌های سیاه تالین» حضور دارد. در این فیلم، داستان هنرمندی اهل سئول روایت می‌شود که برای زندگی نزد یک خانواده محلی می‌رود و زندگی جدید و متفاوتی را تجربه می‌کند.

2فیلم در وین 
فیلم‌های «جنایت بی‌دقت» به کارگردانی شهرام مکری و «شیطان وجود ندارد» به کارگردانی محمد رسول‌اف در فهرست فیلم‌های منتخب پنجاه و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم وین حضور دارند. جشنواره فیلم وین تاریخ ۲۲اکتبر تا اول نوامبر (یک تا ۱۱آبان) در حال برگزاری است. جشنواره ویناله با فیلم «خانم مارکس» از کشور ایتالیا افتتاح شده است.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید