• پنج شنبه 16 تیر 1401
  • الْخَمِيس 7 ذی الحجه 1443
  • 2022 Jul 07
چهار شنبه 23 مهر 1399
کد مطلب : 113102
+
-

هم زیارت هم سیاحت

گردشگری
هم زیارت هم سیاحت

آرامگاه بی‌بی شهربانو از آن دست مکان‌های زیارتی و تاریخی است که حضور در آن باعث آرامش روح و روان انسان می‌شود؛ آرامگاهی که بر فراز صخره‌ای کوهستانی در شهرری قرار دارد و براساس کتیبه موجود در این آرامگاه و باور اهالی منطقه20، مقبره همسر امام حسین(ع) و مادر امام سجاد(ع) است. معماری این آرامگاه درخور توجه است و هسته اصلی آن را در دوران ساسانی ساخته‌اند.
در جنوب‌شرقی آرامگاه بنای چهار گوش با پوشش ضربی سنگ و آجر وجود دارد که از عهد آل بویه، حرم و اتاق طویل جنوبی آن از دوران ساسانی و دیوارهای خارجی صحن از عصر سلجوقیان به یادگار مانده است. گنبد بقعه هم از عهد دیالمه است و روی صندوق منبت شده روی مزار، حدیث‌هایی از پیامبر(ص) و لقب‌های شهربانو را نوشته‌اند.
این صندوق بنابر نوشته‌های روی آن در سال ۸۸۸هجری قمری ساخته شده و اسم‌بانی و سازندگان آن ذکر شده ‌است. بنای اصلی بقعه از سنگ و گچ ساخته شده و طاق‌های آن آجری است. در جلو مقبره دهلیزی وجود دارد که در گذشته به‌صورت ایوانی بوده و بخشی از حیاط اندرونی بقعه را شامل می‌شد. در پایین پله‌های بقعه بی‌بی شهربانو و در سمت راست، غاری وجود دارد که تنگ و باریک است و زائران در آن برای نذورات خود شمع روشن می‌کنند. هروقت دلتان گرفت و دوست داشتید در محیطی با هوای تمیز به زیارت بروید، پیشنهاد می‌کنیم سری به آرامگاه بی‌بی شهربانو بزنید. البته بهتر است این کار را پس از فروکش کردن ویروس کرونا و شیوع آن انجام دهید تا بی‌دغدغه در این مکان به زیارت و راز و نیاز بپردازید. 
 

این خبر را به اشتراک بگذارید