• یکشنبه 28 اسفند 1401
  • الأحَد 26 شعبان 1444
  • 2023 Mar 19
دو شنبه 13 مرداد 1399
کد مطلب : 106606
+
-

بازی بدون دخالت دست

یک مهندس، ابزاری طراحی کرده که با قرار گرفتن در دهان و با استفاده از حرکت زبان، می‌تواند باعث شود که افراد کم‌توان از لذت بازی‌های ویدئویی بهره‌مند شوند

بازی بدون دخالت دست

عمادالدین قاسمی‌پناه- خبر‌نگار

عده‌ای ممکن است نمونه اولیه محصولی را که یک جوی استیک دهانی است، به سخره بگیرند، اما این فناوری که بدون دخالت دست کار می‌کند، می‌تواند یک پیشرفت واقعی برای کسانی باشد که دچار محدودیت‌های جسمی هستند.
به‌گزارش نیویورک‌پست، این ابزار که به‌عنوان بخشی از پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد مهندس «دوروتی کلاسن» توسعه یافته، دریچه‌ای دیگر به موضوع تعامل انسان و کامپیوتر باز می‌کند. این قطعه دهانی یک زائده کوچک دارد که می‌تواند با زبان و از طریق سنسورهای مغناطیسی بسیار حساس کنترل شود. این وسیله با یک نگهدارنده پلاستیکی به سقف دهان و دندان بازیکن محکم می‌شود و به یک فرستنده بی‌سیم که در پشت گوش قرار می‌گیرد، از طریق تعدادی سیم کوچک متصل می‌شود. کلاسن برای نشان دادن عملکرد این وسیله که نام In Brace را برای آن انتخاب کرده از بازی ویدئویی کلاسیک «پونگ» استفاده کرد که به این ترتیب تکان‌های ساده زبان توانستند علائم را منتقل کنند.
کلاسن می‌گوید که برای تسلط بر این دستگاه باید تمرین کرد؛ زیرا بیشتر انسان‌ها در زندگی عادی نیازی به ایجاد هماهنگی بین زبان و چشم ندارند. با این حال، او به سرعت مهارت‌های لازم را به دست‌آورد تا بتواند از این تجربه جدید برای بازی‌های ویدئویی استفاده کند.
از آنجا که اکثر رابط‌های الکترونیکی با انگشت کنترل می‌شوند، In Brace برای افرادی که با محدودیت‌های بدنی در دست و انگشتان خود مواجه هستند و درعین حال نیاز به دسترسی محیط‌های مختلف دیجیتال ازجمله استفاده از لپ‌تاپ دارند، بسیار ارزشمند خواهد بود. امروزه، ده‌ها نمونه از فناوری‌های کمکی تولید شده که می‌توانند عملکردهای مشابهی را مانند حرکت چانه، دم و بازدم از طریق لوله‌ای که به دهان وصل می‌شود یا چشمک زدن اجرا کنند. با این حال، این گجت‌ها دارای محدودیت‌هایی هستند؛ به‌خصوص هنگامی که مهارت‌های بالای حرکتی، مثلا در بازی‌های ویدئویی، مورد نیاز است. بعضی از بازی‌های ویدئویی برای بسیاری از افراد کم‌توان، به همین دلیل قابل استفاده نیستند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید