• شنبه 2 بهمن 1400
  • السَّبْت 18 جمادی الثانی 1443
  • 2022 Jan 22
چهار شنبه 25 تیر 1399
کد مطلب : 104988
+
-

دلار، دشمن یحیی

5 مشکلی که افزایش قیمت ارز برای پرسپولیس به همراه آورده است

دلار، دشمن یحیی

بهروز رسایلی

افزایش قیمت ارز روی همه جنبه‌های زندگی مردم ایران تأثیر گذاشته و طبیعتا فوتبال هم از این قاعده جدا نیست. در این میان باشگاه‌های ایرانی که با مشکلات اقتصادی زیادی دست به گریبان هستند، از این به بعد با افزایش چشمگیر هزینه‌ها مواجه خواهند شد و کار برای آنها دشوارتر از قبل می‌شود. به این ترتیب مدافع و مدعی عنوان قهرمانی لیگ برتر هم برای حفاظت از جایگاه خود مشکلات مضاعفی خواهد داشت؛ آنقدر که شاید بتوان افزایش قیمت دلار را یکی از بزرگ‌ترین مشکلات یحیی گل‌محمدی روی نیمکت پرسپولیس دانست.

  حفظ بشار؛ تقریبا غیرممکن
بدون تردید یکی از کلیدی‌ترین بازیکنان فعلی پرسپولیس بشار رسن است. شاید او یک هافبک خارق‌العاده و بین‌المللی نباشد، اما همه می‌دانند در این سال‌ها خیلی به‌کار تیم آمده و حضورش در زمین یک نعمت برای سرخ‌هاست. گفته می‌شود بشار رسن برای تمدید قرارداد تقاضای 500هزار دلاری داشته است که همین یعنی تحمیل یک هزینه 11میلیارد تومانی به باشگاه. بدون تعارف حتی پرداخت نصف این دستمزد هم به بشار بسیار سخت است. تازه فراموش نکنیم قیمت دلار از لحظه عقد قرارداد تا پایان دوره همکاری باز هم ممکن است با رشد مواجه شود. از سوی دیگر رسن با توجه به بدقولی‌هایی که در این مدت دیده، پتانسیل بالایی برای جدایی دارد. اگر هم یک پلی‌میکر ایرانی و در دسترس خوب برای جایگزینی با بشار دیدید، سلام ما را به او برسانید!

   قیمت رادو 40درصد زیاد شد
افزایش قیمت دلار که بالاتر گفتیم دقیقا در مورد بوژیدار رادوشوویچ هم صدق می‌کند. دروازه‌بان کروات که بعد از جدایی بیرانوند گلر اول سرخ‌ها خواهد بود، چند‌ماه پیش قراردادش را با پرسپولیس تمدید کرد، اما هنوز فصل جدید شروع نشده، دستمزد رادو به ریال، 40تا 50درصد افزایش پیدا کرده و معلوم هم نیست این سیر صعودی شتاب‌آلود تا کجا ادامه خواهد داشت.

  وسوسه ستاره‌ها برای جدایی
پرسپولیس هم‌اکنون چند مهره کلیدی دارد که ممکن است با پیشنهادهای بین‌المللی مواجه شوند. غیراز مسائل فنی و سودای لژیونر شدن، نکته اینجاست که آنها هر چقدر در خارج از کشور پول بگیرند، بیشتر از دستمزد دریافتی‌شان از پرسپولیس خواهد بود. شجاع خلیل‌زاده، مهدی ترابی و علی علیپور ازجمله بازیکنانی هستند که با وسوسه کوچ به خارج از کشور دست به گریبان خواهند شد. از این بین علیپور مدت‌هاست که میل به حضور در فوتبال اروپا دارد و همین اواخر ایجنت مهدی طارمی از پیشنهاد ریوآوه برای جذب او خبر داده بود. قرارداد علیپور در پایان فصل خاتمه پیدا خواهد کرد. پیدا کردن جانشین برای هر کدام از جداشده‌های احتمالی بسیار دشوار است.

   جذب بازیکن خارجی؛ ممنوع و محال
برانکو یک جمله کلیدی داشت که زیاد هم تکرارش می‌کرد. او می‌گفت: «قهرمانی در آسیا بدون بازیکن تاپ چند میلیون دلاری غیرممکن است.» حالا چند میلیون دلاری به کنار، اما پرسپولیس و دیگر باشگاه‌های ایرانی حالا برای جذب فوتبالیست خارجی چند صد هزار دلاری هم مشکل خواهند داشت. البته وزارت ورزش استخدام بازیکن و مربی خارجی را تا اطلاع ثانوی برای سرخابی‌ها ممنوع کرده، اما حتی بدون این ممنوعیت هم اقدام به چنین کاری در شرایط فعلی ارزی، تقریبا محال است.

   اردوی خارجی روی هوا
معمولا برگزاری اردوی پیش‌فصل خارجی به‌خاطر امکانات و آرامش بیشتر، مورد علاقه مربیان است و در سال‌های گذشته (به استثنای ابتدای لیگ نوزدهم) این اتفاق به‌طور مرتب برای پرسپولیس رخ داده، اما بدیهی است که فراهم کردن چنین امکانی با دلار 22هزار تومانی دشوار خواهد بود. پرسپولیس همین حالا برای تهیه پول اقامت در قطر و حضور متمرکز در لیگ قهرمانان آسیا هم مشکل دارد، چه برسد به اینکه قرار باشد اردوی تابستانی برگزار کند. بنابراین ظاهرا این امتیاز هم شامل حال یحیی نخواهد شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید