• شنبه 2 مهر 1401
  • السَّبْت 27 صفر 1444
  • 2022 Sep 24
شنبه 27 اردیبهشت 1399
کد مطلب : 100724
+
-

طرح دوگانه‌سوز کردن خودرو‌ها روی دست‌انداز

سامانه ثبت‌نام متقاضیان طرح دوگانه‌سوز کردن خودرو‌های بنزینی تغییر کرده و فعلاً فقط برای خودروهای عمومی امکان ثبت‌نام وجود دارد


طرح دوگانه‌سوز کردن رایگان خودرو‌های بنزینی که از سال گذشته با مصوبه شورای‌عالی اقتصاد آغاز شده بود حالا وارد فاز تازه‌ای شده و متقاضیان باید در سامانه جدید به آدرس GCR.NIOPDC.IR که در دامنه شرکت ملی پخش فراورده‌های ملی تهیه شده است ثبت‌نام کنند یا پیگیر ثبت‌نام قبلی خود باشند. نکته اینجاست که گویا در سامانه جدید، هنوز امکانی برای ثبت‌نام خودروهای شخصی ایجاد نشده و مالکان این خودروها فعلاً باید منتظر بمانند. به گزارش همشهری، طرح دوگانه‌سوز کردن خودروهای بنزینی هر دو طیف خودروهای عمومی و شخصی را در برمی‌گرفت اما در مرحله اول خودروهای عمومی شامل وانت‌های سبک و سنگین، تاکسی‌ها و مسافربر‌های شخصی در اولویت قرار گرفتند تا به‌صورت 100در صد رایگان گازسوز شوند و در مرحله بعد خودروهای شخصی با دریافت وام 5میلیون تومانی با نرخ کارمزد 4درصد و بازپرداخت 2ساله در نوبت گاز‌سوز شدن قرار خواهند گرفت.

شیفت بار انرژی از بنزین به گاز
در زمان تصویب این طرح، وزارت نفت اعلام آمادگی کرد تا هزینه دوگانه‌سوز کردن خودروهای عمومی را از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت این خودرو‌ها تأمین کند و همچنین با منابع حاصل از این محل، بانک‌ها را نیز برای تأمین مالی دوگانه‌سوز کردن خودروهای شخصی وارد میدان کرد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد با اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، میانگین مصرف روزانه گاز طبیعی فشرده، ۲ میلیون مترمکعب افزایش پیدا کرده و پیش‌بینی می‌شود با اجرای طرح رایگان دوگانه‌سوز کردن خودروهای عمومی، میزان مصرف سی‌ان‌جی در بلندمدت و با اجرای سیاست‌های تشویقی و حمایتی به روزانه ۲۴ میلیون مترمکعب افزایش یابد و البته با کاهش هزینه انرژی، حاشیه سود مسافربری عمومی افزایش یابد و احتمالاً مبلغ کرایه خودروهای عمومی را تعدیل کند.

ثبت‌نام در سامانه جدید
بعد از مصوبه شورای‌عالی اقتصاد و اعلام آمادگی وزارت نفت برای دوگانه‌سوز کردن رایگان خودروهای عمومی و شخصی، سامانه اطلاعات جامع خودروهای گازسوز به نشانی irngv.ir در دامنه اتاق اصناف تهران برای ثبت‌نام متقاضیان اختصاص یافت اما حالا، آنگونه که حمید قاسمی ده‌چشمه، معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی گفته است، فرایند ثبت‌نام از متقاضیان و پیگیری ثبت‌نام‌های قبلی به سامانه جدیدی به نشانی GCR.NIOPDC.IR ؛ در دامنه شرکت ملی پخش فراورده‌های ملی، منتقل شده و مالکان خودروهای متقاضی طرح دوگانه‌سوز کردن رایگان باید از طریق این سامانه اقدام کنند.
البته این تغییر نشانی، برای مدیریت کامل بر روند عملیات تبدیل و پاسخگویی به تقاضاهای مصرف‌کنندگان و صاحبان خودرو انجام شده تا شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی به‌عنوان متولی اصلی این طرح بتواند با تمرکز بیشتری دوگانه‌سوز کردن خودروها را به انجام برساند. از ویژگی‌های سامانه جدید که به‌زودی فعالیت آن آغاز خواهد شد، اتصال آن به زیرساخت‌های اطلاعاتی کشور مثل ثبت‌احوال، شاهکار و نظایر آن است. سامانه مزبور این امکان را به صاحبان خودرو می‌دهد تا با در اختیار داشتن شماره ملی و شماره تلفن همراه خود که می‌بایست حتما متعلق به مالک خودرو باشد، به این سامانه مراجعه و مراحل ثبت‌نام خود را پیگیری کنند. به گفته قاسمی ده‌چشمه، این سامانه به کارگاه‌های تبدیل و دوگانه‌سوز کردن خودرو‌ها متصل شده و افراد پس از ثبت‌نام، پیامکی را دریافت می‌کنند که به‌ترتیب زمان و محل سکونت مالکان خودرو عملیات فراخوان و تبدیل انجام خواهد شد.

مزایای دوگانه‌سوز شدن
براساس مصوبه شورای‌عالی اقتصاد دوگانه‌سوز کردن خودرو‌های عمومی شامل وانت‌های سبک و سنگین، تاکسی‌ها و مسافربرهای شخصی 100درصد رایگان بوده و هیچ هزینه‌ای برای مالکان خودرو در بر نخواهد داشت؛ اما پس از اجرای طرح، سهمیه بنزین خودروهای دوگانه‌سوز شده مانند خودروهای دوگانه‌سوز محاسبه می‌شود و اتفاقاً هزینه طرح نیز از این محل تأمین خواهد شد. البته در کنار کاهش سهمیه سوخت این خودروها، خودروهای دوگانه‌سوز هزینه انرژی کمتری به خانوارها تحمیل می‌کنند و قیمت آنها نیز نسبت به‌خودروهای بنزینی بالاتر محاسبه می‌شود.

پیامک‌های سامانه قبلی معتبر است
معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی درباره ثبت‌نام متقاضیان طرح رایگان دوگانه‌سوز کردن خودروهای عمومی در سامانه قبلی می‌گوید: پیامک‌های فراخوان ارسال شده به افرادی که پیش‌از این در سامانه قبلی ثبت‌نام کرده‌اند معتبر است و این افراد باید حتماً با مراجعه به سایت یا شماره تلفن‌هایی که در پیامک اعلام شده، تبدیل خودروهای خود را پیگیری کنند؛ در غیراین صورت نوبت آنها از بین می‌رود و باید دوباره برای این طرح ثبت‌نام کنند. به گفته او هم‌اکنون همه کارخانه‌ها و مراکز تبدیل با تمام ظرفیت در حال فعالیت هستند و با توجه به زیرساخت‌های مناسبی که فراهم شده است روند دوگانه‌سوز کردن خودرو‌های عمومی در سریع‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

شخصی‌ها منتظر بمانند
در طرح دوگانه‌سوز کردن خودروهای بنزینی، بخشی هم برای خودروهای شخصی درنظر گرفته شده که البته هزینه آن مانند خودروهای عمومی رایگان نیست اما در همکاری وزارت نفت و برخی بانک‌ها، تسهیلات 5میلیونی برای این متقاضیان اختصاص می‌یابد که نرخ کارمزد آن 4درصد است و باید در 24قسط تسویه شود. البته آنگونه که قائم‌مقام شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی می‌گوید: فعلاً در طرح دوگانه‌سوز کردن خودروها، اولویت با خودرو‌های عمومی است، اما پس‌ازاین مرحله نحوه ثبت‌نام دیگر خودرو‌ها ازجمله خودرو‌های شخصی نیز به‌ترتیب اطلاع‌رسانی خواهد شد.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید