• پنج شنبه 1 آبان 1399
  • الْخَمِيس 5 ربیع الاول 1442
  • 2020 Oct 22
سه شنبه 23 مهر 1398
کد مطلب : 85275
+
-

حناچی: «06» ،پارک ملت دیگری می‌شود

پارک ملت دیگری در راه است. این مهمترین خبری بود که شهردا ر تهران روز گذشته در اجتماع مدیران شهری مطرح کرد.  «پادگان٠۶» تا پایان آبان‌ماه به مناسب میلاد با سعادت حضرت رسول اکرم (ص) در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت. 

پیروز حناچی از همکاری نیروهای مسلح کشور برای واگذاری «پادگان٠۶»به شهرداری تهران و تبدیل آن به فضای سبز خبر داد و گفت: ستاد کل نیروهای مسلح بهترین هدیه را به مردم تهران داد. «پادگان٠۶» با ارزش‌ترین پادگان کشور تلقی می‌شود و طوری برنامه‌ریزی شد تا بتوانیم پارکی مثل پارک ملت در آن احداث کنیم. 

حناچی روز گذشته، در همایش فصلی مدیران شهرداری تهران که با حضور رئیس و چند تن از اعضای شورای‌ شهر در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام اربعین حسینی گفت: با افتخار اعلام می‌کنم که تعداد زیادی از همکارانم در راستای خدمت‌رسانی به زائران سید و سالار شهیدان مشغول تلاش و فعالیت هستند. اربعین موضوعی ملی است و همه تلاش می‌کنند تا این مراسم، با شکوه و نظم کامل برگزار شود. امیدوارم سیره آن امام عزیز و یارانشان سرلوحه تمامی مسیر و اقدامات ما باشد.

وی با یادآوری جمله‌ای از امام‌حسین(ع) مبنی بر اینکه اگر دین ندارید یا به روز قیامت اعتقاد ندارید، لااقل آزاده باشید، ادامه داد: من از این فرمایش اینطور برداشت می‌کنم که آزادی و آزادگی باید هدایت به مسیر درست و عاقبت به خیری را نیز به‌دنبال داشته باشد. ما به‌عنوان خانواده شهرداری باید این فرمایش را چراغ راه خود بدانیم و در رفتار سازمانی خود نیز لحاظ کنیم. شهردار تهران در ادامه گفت: معتقدم ما در یک جنگ به سر می‌بریم که فقط گلوله‌ای در آن شلیک نمی‌شود. شرایط ما به جهت شرایط اقتصادی با سال۶۵ به بعد قابل مقایسه است که دیگر عملا امکان صدور نفت نداشتیم و صادرات نفتمان به حداقل رسیده بود. هم‌اکنون وضعیت به آن شکل نیست، اما کسانی‌که برایمان توطئه کرده‌اند و برنامه‌های شوم ریخته‌اند همین هدف را دنبال می‌کنند. پس ما این فضا را قبلا دیده‌ایم و با آن مواجه بوده‌ایم و تلاش می‌کنیم این تهدید را به یک فرصت تبدیل کنیم. دستیابی به این هدف بدون همکاری و باور به توانمندی خودمان میسر نمی‌شود. حناچی تصریح کرد: مولفه‌های اقتصادی نشان می‌دهند به سمت اقتصاد بدون نفت در حرکت هستیم و این یک نشانه خوب است. شرایط به‌گونه‌ای فراهم شده که راهی جز این نداریم. وی با بیان اینکه حجم بسیار زیاد نقدینگی در کشور یک تهدید به‌شمار می‌رود، گفت: به‌طور متوسط ٣٠درصد نقدینگی کشور در تهران متمرکز است که این برای ما یک فرصت است. باید بتوانیم با برنامه‌ریزی این نقدینگی را جذب و به‌طور متعادل هزینه کنیم. یکی از توصیه‌هایی که در تصمیم‌گیری‌های جهانی مطرح می‌شود اجرای یکپارچه تصمیمات و برنامه‌هاست. حناچی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: امروز یکی از روزهای خوب کاری من تلقی می‌شود؛ چه در دوران دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری و چه حالا که در شهرداری هستم. امروز درمورد «پادگان٠۶» به‌گونه‌ای توافق کردیم که همه عناصر ذی‌نفع بتوانند بهره‌ای ببرند. در این توافق ستاد کل نیروهای مسلح بهترین هدیه را به مردم تهران داد. 

«پادگان٠۶» با ارزش‌ترین پادگان کشور تلقی می‌شود و طوری برنامه‌ریزی شد تا بتوانیم پارکی مثل پارک ملت در آن احداث کنیم. از همه افرادی که در دولت و نهادهای دیگر برای این مهم زحمت کشیدند قدردانی می‌کنم چراکه کار بزرگی انجام شد.
به‌گفته وی؛ شهرداری تهران با اجرای برنامه‌های پیش‌بینی شده درمورد پادگان٠۶ تلاش می‌کند تا هدیه‌ای را به مناسبت هفدهم ربیع‌الاول به تهرانی‌ها تقدیم کند.  حناچی همچنین در این مراسم به موضوع شهرداری‌های نواحی نیز اشاره کرد و گفت: نواحی بسیار مهم‌اند و عملکرد آنها اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. تهدیدی که ممکن است نواحی را مورد تأثیر قرار دهد این است که در صف نیز کار ستادی انجام شود؛ نواحی نباید تبدیل به ستاد شوند و باید نسبت به مسائل و مشکلات اطراف خود حساس باشند.

وی ادامه داد: مردم از عملکرد شهرداری‌های نواحی درباره شهرداری تهران قضاوت می‌کنند از این‌رو از شهرداران می‌خواهم که این حوزه‌ها را مورد توجه ویژه قرار دهند. اگر از نواحی پالس مثبت به مردم بدهیم طبعا پالس مثبت نیز دریافت می‌کنیم و برعکس. یادمان باشد نواحی نقطه اتصال بین ما و مردم هستند و اگر اقدامات بسیاری انجام دهیم، اما در نواحی آسیب‌پذیر باشیم حتما ضربه خواهیم خورد. به‌عبارت بهتر، شهرداران نواحی هستند که تصویر شهرداری تهران را در ذهن مردم می‌سازند.

شهردار تهران در بخش دیگری از اظهارات خود با تقدیر از برگزاری آبرومندانه انتخابات شورایاری‌ها گفت: باید از این سرمایه انسانی حداکثر استفاده را ببریم و تصمیماتمان را به روح جمعی محلات بسپاریم. اگر تصمیماتمان اولویت مردم محلات نباشند یعنی به بیراهه رفته‌ایم. ما در کنار انتخابات شورایاری با وجود این مسیر سخت، چند کار دیگر هم انجام داده‌ایم. ما در این انتخابات در واقع بزرگ‌ترین مانور انتخابات الکترونیکی را برگزار کردیم که در دولت هم گزارش آن ارائه شد. این اقدام اگر قابل تقدیر است مربوط به افرادی است که در شهرداری تهران زحمت کشیدند. وی به حضور نوجوان شهردار مدرسه در همایش فصلی مدیران پرداخت و عنوان کرد: امیدوارم نسل جوان با راهنمایی و حمایت ما آینده کشورمان را به بهترین شکل بسازد. مدارسی که فضای تحرک، شادی و تکاپو برای دانش‌آموزان به‌وجود نیاورند و استعدادهای مختلف را نپرورانند یعنی ماموریت خود را درست انجام نداده‌اند. این وظیفه همه ماست که به این موضوع توجه کنیم. شهرداران ابزارهایی دارند که الزاما به بودجه مرتبط نیست.
وی درباره موضوع مناسب‌سازی نیز بیان کرد: موضوع مناسب‌سازی معابر فقط یک موضوع کارشناسی نیست بلکه مرتبط با کرامت انسانی است. تنها افرادی که عارضه بدنی دارند در مناسب‌سازی درگیر نیستند؛ بلکه این موضوع جمعیت بیش از ٣٠درصدی را در بر می‌گیرد. این ماموریت همه ماست که باید به آن حساس باشیم و جزو مأموریت‌های دائمی خود بدانیم.
شهردار تهران ادامه داد: شهر موجود پیچیده‌ای است؛ اقداماتی که ممکن است در یک منطقه مباح و مستحب باشد، نمی‌توانید در منطقه دیگر انجام دهید. باید به تفاوت‌های محلات توجه کنیم و در بخشنامه‌هایمان هم آنها را درنظر داشته باشیم.
وی تأکید کرد: سازمان‌هایی که امکان انتقاد در آنها وجود ندارد باید نگران باشند. نخستین قدم برای نقد، حسن نیت برای ایجاد تحول است. این فضا را ما باید در مجموعه‌های‌مان فراهم کنیم تا کارشناسان راحت با ما حرف بزنند. حناچی به موضوع ممیزی نیز اشاره کرد و گفت: ممیزی موضوع مهمی است و باید آن را با کمترین هزینه و با حداکثر استفاده از بضاعت داخلی مجموعه پیش ببریم. قرار نیست با ممیزی نیرویی اضافه شود؛ اطلاعات را باید طوری جمع‌آوری کنیم که برای تمام حوزه‌ها قابل استفاده باشد. همه وظیفه دارند در این موضوع کمک کنند چرا که نقش بسیار مهمی در آینده‌مان دارد. وی تصریح کرد: سیاستی که در زمینه کاهش آلودگی هوا و استفاده از حمل‌ونقل پاک مطرح کردیم و گاه تنها با استفاده از دوچرخه شناخته می‌شود مربوط به افزایش کیفیت زندگی در شهر و بهبود سلامت مردم است.

   دعوت شهردار از کارکنان شهرداری

حناچی گفت: شهرهای با رنکینگ بالای دنیا، بخشی از رنکینگ‌شان را از توسعه محورهای پیاده و توسعه قلمروی عمومی کسب کرده اند؛ این مسیر را همه شهرهای موفق دنیا طی کرده‌اند. او افزود: در درجه اول از همکارانم می‌خواهم که به این کمپین بپیوندند. در روایت‌هایمان هم داریم که «الناس علی دین ملوکهم». شاید اگر در این دوره به این کار توجه شده به این دلیل است که شهردار هم در آن قدم گذاشته است. در شهر وین چیزی حدود ٧درصد حمل‌ونقل عمومی با دوچرخه و ٢٣درصد با مسیرهای پیاده صورت می‌گیرد. مطمئن هستیم با درایت و تدبیر می‌توانیم این شرایط را پشت سر بگذاریم. انتقال این موضوع به بدنه که اگر مشکل سازمان را مشکل خودمان بدانیم و فضایی را فراهم کنیم که در آن همه احساس مشارکت کنند، ضروری است.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید