• چهار شنبه 20 فروردین 1399
  • الأرْبِعَاء 14 شعبان 1441
  • 2020 Apr 08
سه شنبه 23 مرداد 1397
کد مطلب : 26912
+
-

اختراع پوشش ارگانیک از جنس آب


محققان به‌تازگی پوشش‌های ارگانیکی تولید کرده‌اند که دوستدار محیط‌زیست بوده و به جای محلول‌های شیمیایی، آب در آن به‌کار رفته است. محققان دانشگاه TU Wien اتریش راهکار جدیدی را برای تولید پوشش‌های ارگانیک پیشرفته ابداع کرده‌اند که در آن حلال‌های سمی با آب جایگزین شده‌اند.

به گزارش ساینس دیلی، در این شیوه محققان آب را تا 180درجه سانتی‌گراد در فشار معینی گرم می‌کنند. در این شرایط فشار به‌شدت افزایش یافته و در نتیجه بخش عمده آب به‌صورت مایع باقی می‌ماند اما ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی آن تغییر می‌کند.

این وضعیت تعداد پیوندهای هیدروژنی هریک از مولکول‌های آب را با سایر مولکول‌ها کاهش داده و تعداد یون‌های آزاد +H3O  یا - OH در آن را افزایش می‌دهد. در این حالت آب هم دارای خاصیت اسیدی می‌شود و هم مانند یک کاتالیزور عمل می‌کند.

همچنین امکان حل‌شدن مولکول‌هایی که در دمای عادی محلول در آب نیستند، در این شرایط فراهم می‌شود. در نتیجه می‌توان مولکول‌های پوشش ارگانیک را با غلظت زیاد درون آب حل کرد تا پس از سرد‌شدن به صورت کریستال درآیند.

این در حالی است که در روش‌های فعلی از حلال‌های سمی برای تبدیل مولکول‌های پوشش ارگانیک به کریستال استفاده می‌شود که برای محیط‌زیست مضر هستند.

پوشش‌های ارگانیک علاوه بر رنگ‌های فوق‌العاده، دارای یک کاربرد فنی مهم هستند. این پوشش‌ها گروهی از مواد با ویژگی‌های بسیار خاص هستند که در انواع محصولات الکترونیکی از نمایشگرها گرفته تا کاغذ الکترونیکی و تراشه‌ها کاربرد دارند. خواص الکترونیکی این مواد در حالت کریستالی که مرتب‌ترین حالت مولکولی آنها محسوب می‌شود، بهبود می‌یابد و کاربردهای جدیدی را در اختیار محققان می‌گذارد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید