• شنبه 17 خرداد 1399
  • السَّبْت 14 شوال 1441
  • 2020 Jun 06
شنبه 6 مرداد 1397
کد مطلب : 24657
+
-

من عزتم بچه سنگلج!

کافه کتاب
من عزتم بچه سنگلج!

کتاب «من عزتم بچه سنگلج» شناخت‌نامه‌ای برای «عزت‌الله ‌انتظامی» است که به قلم «غزاله سلطانی» به رشته تحریر درآمده است. سلطانی در این کتاب بخشی از زندگی هنری ‌انتظامی، بازیگر پیشکسوت سینمای ایران را منعکس می‌کند. نخستین فیلمی که انتظامی بازی کرد «واریته بهاری» بود در سال 1328. او در آثار سینمایی مشهوری مثل گاو، روسری آبی، اجاره‌نشین‌ها و... به ایفای نقش پرداخت. بخشی از زندگینامه هنری آقای بازیگر سینمای ایران به ایفای نقش‌هایی بی‌بدیل روی صحنه تئاتر خلاصه شده و این میان حافظه تاریخی تئاتر سنگلج با هنر بازیگری ممتاز و متمایز ‌انتظامی گره خورده است. بخش‌هایی از کتاب «من عزتم بچه سنگلج» نیز به نمایش‌های این بازیگر متولد محله سنگلج روی صحنه این تماشاخانه قدیمی اختصاص دارد.

سلطانی در مقدمه کتاب آورده است: «همه چیز از مهر 1386 شروع شد. روزهایی زرد و نارنجی که برای فیلم مستند... و آسمان آبی در خانه قیطریه سراغ گنجه‌های کتابخانه ایشان رفتم. آنجا چیزهای بسیاری یافتم. این من بودم که تک‌تک آنها را کشف می‌کردم، می‌بوییدم و پرتاب می‌شدم به روزگارانی رنگی، دور و رمزآلود. روزهای اکران فیلم اما جای کتاب را خالی دیدم و تلاش کردم اتفاقی که باید و لازم است رقم بخورد؛ یادگارهایی از عزت انتظامی برای تماشاگرانش که قدرش را می‌دانند و با چشم‌ها و خنده‌هایش زندگی‌ها کرده‌اند.

دوستان همراه و من، بر آن بودیم کتابی آلبوم ‌ـ خاطره تهیه کنیم که خواننده با داشتن، ورق‌زدن، خواندن و لمس‌کردنش همان احساس کشفی را داشته باشد که ما در روزهای نخستین داشتیم. ما با مردی هزارساله همسفر تاریخ، فرهنگ و هنر این مرز و بوم بودیم و لذت این همراهی تکرارنشدنی را با شما تقسیم کردیم.» کتاب من عزتم بچه‌ سنگلج، سال 1392 در 240 صفحه توسط انتشارات «سخن» منتشر و روانه بازار کتاب شده است. 

این خبر را به اشتراک بگذارید