• سه شنبه 24 تیر 1399
  • الثُّلاثَاء 23 ذی القعده 1441
  • 2020 Jul 14
شنبه 6 مرداد 1397
کد مطلب : 24607
+
-

سونامی دوپینگ در کشتی فرنگی

سونامی دوپینگ در کشتی فرنگی

 سهل‌انگاری و خطای 2 کشتی‌گیر فرنگی‌کار سبب شد تا این رشته مدال‌آور بار دیگر به صدر اخبار بیاید. خبر دوپینگ دو کشتی‌گیر فرنگی‌کار در آستانه بازی‌های آسیایی جاکارتا و مسابقات جهانی دلهره و نگرانی را در بین اهالی کشتی تشدید کرد. گرچه این دو کشتی‌گیر جزو نفرات اصلی تیم‌ملی نبودند و با هماهنگی فدراسیون قبل از حضور در مسابقات برون مرزی از آنها تست دوپینگ گرفته شده است.
    دوپینگ سبک و سنگین فرنگی‌کاران
بارها دیده شده که ورزشکاران برای رسیدن به تیم‌ملی و کسب مدال‌ دنبال راه‌های میانبر می‌گردند که همه این راه‌ها بی‌راهه است و به تباهی عمر ورزشی‌ها ورزشکاران ختم می‌شود. خیلی از این خطاها به‌دلیل استفاده از مکمل‌های آلوده است که سبب می‌شود تا تست دوپینگ ورزشکاران مثبت شود. ماجرای کشتی‌گیران فرنگی‌کار هم همین‌طور بوده است. این دو کشتی‌گیر در انتخابی تیم‌ملی عملکرد خوبی داشتند و هر دو به اردوی تیم‌ملی دعوت شدند ولی در کمتر از سه ماه نتیجه تست آنها مثبت اعلام شد و هردو از تیم‌ملی کنار گذاشته شدند. این کشتی‌گیران در اوزان  55 و 130 کیلوگرم رقابت می‌کردند نکته جالب اینکه هیچ‌کدام نتوانستند در وزن خود قهرمان شوند و فقط عملکرد قابل قبولی داشتند. تست دوپینگ با هماهنگی مسئولان فدراسیون کشتی از این کشتی‌گیران گرفته شده است و پیش از اعزام این کشتی‌گیران به مسابقات برون‌مرزی نتیجه مشخص شده است و به همین دلیل محرومیتی فدراسیون کشتی‌ را تهدید نمی‌کند و فقط محرومیت شامل کشتی‌گیر خاطی می‌شود. پیش از مسابقات انتخابی تیم‎ملی در مرحله نهایی، فدراسیون کشتی از کشتی‌گیران تست سلامت گرفت و اجازه شرکت به برخی کشتی‌گیران را در این مرحله نداد. گرفتن تست سلامت از مدتی قبل در فدراسیون کشتی باب شد که حالا فدراسیون‌های دیگر از جمله تکواندو و دوچرخه‌سواری از آن استفاده می‌کنند. از مدت‌ها پیش فدراسیون کشتی با همکاری با ماموران نادو و وادا کشتی‌گیران را به صورت رندوم مورد آزمایش قرار می‌دهد تا کشتی‌گیران مشکلی از بابت تست دوپینگ در مسابقات برون مرزی نداشته باشند.
    بنی‌تمیم: کشتی‌گیران نبودند
حمید بنی‌تمیم، نائب رئیس فدراسیون کشتی با تایید خبر مثبت شدن تست دوپینگ دو کشتی‌گیر فرنگی گفت:«فدراسیون کشتی برای اعزام تیم‌های پاک به مسابقات بین المللی و اصلی، زمانبندی مشخصی را برای انجام  تست دوپینگ و تست سلامت در حین تمرینات و در مسابقات غیر اصلی از کشتی‌گیران مدعی در هر وزن تنظیم کرده است. در این راستا همکاری بسیار نزدیکی با وادا و همچنین نادو داریم و و نادو  با هماهنگی کامل فدراسیون کشتی با حضور در تمرینات و مسابقات غیر اصلی از نفرات مد نظر تست دوپینگ و سلامت می‌گیرد. هدف از این برنامه این است که تا حد ممکن با معضل دوپینگ در مسابقات  اصلی  خود روبه‌رو نشویم و تهدید و محرومیت‌های جدی  اتحادیه جهانی و وادا را برای کشتی ایران به حداقل برسانیم. نفراتی که تست آنها مثبت اعلام شده است جزو نفرات اصلی و مدنظر کادر فنی نبودند و اسامی آنها پس از تایید نهایی از سوی وادا به‌صورت رسمی اعلام خواهد شد. از آنجا که متاسفانه مرجع رسمی در داخل کشور برای مشخص کردن مکمل‌های پاک از مکمل‌های آلوده وجود ندارد باید این روند را به‌صورت جدی دنبال کنیم تا در مسابقات اصلی خود کمتر دچار مشکل شویم.»

این خبر را به اشتراک بگذارید