• دو شنبه 29 دی 1399
  • الإثْنَيْن 4 جمادی الثانی 1442
  • 2021 Jan 18
پنج شنبه 25 دی 1399
کد مطلب : 121946
+
-

رئیس‌شورای عالی استان‌ها:

با اصلاح قوانین شوراها موافق هستیم


پریسا امیرقاسم‌خانی ـ خبر‌نگار

 نشست خبری رئیس شورای‌عالی استان‌ها در ساختمان دوم شورای‌عالی استان‌ها برگزار شد. در این نشست، علیرضا احمدی گفت: یکی از وظایف شورای‌عالی استان‌ها ارائه طرح به مجلس شورای اسلامی است. 
هم‌اکنون 3طرح در زمینه فضای سبز، طرح مدیریت یکپارچه شهری و روستایی و مالیات بر خانه‌های خالی به مجلس ارائه شده است که در حال بررسی است. او ادامه داد: اگر شورای‌عالی استان‌ها در مسیر خود قدم بردارد می‌تواند مجلس دوم باشد؛ زیرا تنها 2دستگاه می‌توانند لایحه و طرح به مجلس ببرند که شورای‌عالی استان‌ها یکی از این دستگاه‌هاست.
 رئیس شورای‌عالی استان‌ها درباره عدم‌رسیدن شوراها به جایگاه واقعی خود گفت: دستگاه‌های دیگری هم داریم که به جایگاه واقعی خود نرسیده‌اند، اما شورا‌ها بیشتر از همه دستگاه‌ها با این مشکل روبه‌رو شد؛ یکی از دلایل این موضوع، تاسیس دیرهنگام شوراهاست. این نهاد تقریبا ۲۰ سال دیرتر از موعد مقرر شروع به‌کار کرده است؛ از سوی دیگر در قانون شوراها نقص زیادی داریم و ما با اصلاح قوانین شوراها کاملا موافق هستیم.

بودجه شورای‌عالی استان‌ها پاسخگوی نیازها نیست
او درباره بودجه شورای‌عالی استان‌ها گفت: شورای‌عالی استان‌ها ردیف بودجه مخصوص دارد، اما بودجه‌ای که به ما اختصاص یافته پاسخگوی نیازهایمان نیست و همه آنها صرف حقوق کارکنان می‌شود. تمام اقدامات ما در بحث هزینه‌کرد بودجه شفاف است و نیاز نیست درباره آن من از پشت تریبون بگویم. شما هرکدام می‌توانید با مراجعه به منابع از بودجه اطلاع پیدا کنید.  
او درخصوص تشکیل شوراهای راهبردی شورای‌عالی استان‌ها گفت: در شورای‌عالی استان‌ها ۱۱شورای راهبردی تشکیل شده است. این شوراها متشکل از نمایندگان مجلس و مدیران دستگاه‌های اجرایی است.  احمدی افزود: برای ساماندهی شوراها و اینکه از جمعیت شوراها به تفکیک روستاها و شهرها اطلاع داشته باشیم، سامانه جامع شوراهای اسلامی سراسر کشور را راه‌اندازی کرده‌ایم. در این سامانه اسامی تمام اعضای شوراهای اسلامی سراسر کشور از شوراهای روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان به اضافه دهیاری‌ها و شهرداری‌ها وارد شده است.

طرح جامع مدیریت یکپارچه شهری برای آلودگی هوا 
رئیس شورای عالی استان‌ها درباره آلودگی هوای تهران و نقش شورای‌عالی استان‌ها در کاهش این آلودگی نیز گفت: کمیسیون سلامت محیط‌زیست و خدمات شهری و روستایی شورای‌عالی استان‌ها طرحی را در زمینه آلودگی هوا تبیین کرده که آن هم طرح جامع مدیریت یکپارچه شهری و روستایی است.

راه مقابله با کوه‌خواری
 احمدی درباره لایحه فضای سبز و کوه‌خواری افزود: سرانه هر فرد در حوزه فضای سبز اهمیت بسیاری دارد. بسیاری از منابع طبیعی ما با ساخت‌وساز از بین می‌روند. یکی از دلایل عمده ما این است که مسکن را به‌صورت کالای سرمایه‌ای دیده‌ایم. سیاست دولت باید به سمتی برود که مسکن کالای سرمایه‌ای نباشد. برای جلوگیری از کوه‌خواری باید نگاه سرمایه‌ای به مسکن از بین برود.

توسعه حمل‌ونقل عمومی نیازمند هوشمندی نمایندگان مجلس و دولت است
رئیس شورای‌عالی استان‌ها درباره نوسازی و توسعه حمل‌ونقل عمومی شهر تهران هم گفت: دولت باید پاسخگوی نیازهای حمل‌ونقل عمومی در تهران باشد. شورای‌عالی استان‌ها نمی‌تواند یک طرح مختص حمل‌ونقل شهر تهران به مجلس ببرد؛ بنابراین بحث مشکلات حمل‌ونقل عمومی شهر تهران مسئله‌ای نیست که با یک طرح شورای‌عالی استان‌ها برطرف شود، بلکه نیازمند هوشمندی نمایندگان مجلس و اعضای دولت است. 

   شهرداری‌ها باید درآمد پایدار داشته باشند

رئیس شورای‌عالی استان‌ها با اشاره به درآمد شهرداری‌ها گفت: از درآمد پایدار شهری نمی‌توان غفلت کرد. برای ارائه خدمات نیازمند اعتبار هستیم. امروز دولت باید به نوعی سیاستگذاری کند که شهردارها بتوانند شهر خود را اداره کنند و امیدواریم دولت در این زمینه برنامه داشته باشد. او ادامه داد: زمانی که ما ماده100 را اصلاح‌ می‌کنیم باید جایگزینی برای درآمد شهرداری‌ها داشته باشیم. ما باید شهرداری‌ها را به سمتی ببریم که نیازی به درآمد ماده100 نداشته باشند. اکنون از 9درصد مالیات بر ارزش‌افزوده یک‌درصد سهم ورزش و سلامت و 4درصد سهم دولت و 4درصد سهم شهرداری‌هاست که از 100درصد سهم شهرداری‌ها 10درصد باید به‌حساب وزارت کشور واریز شود تا این وزارتخانه آن را توزیع کند که ما به این مسئله اعتراض کرده‌ایم و امیدواریم این مسئله حل شود.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید