05
پنج شنبه 6 شهریور 1399
شماره 8024
روز هفتم
123
123
پیامـک شما را درباره این صفحه می خوانیم

برادر رشید

روضه‌ای درباره شخصیت ابوالفضل العباس ع از آثار شهید مرتضی مطهری
یادداشت اول
در شب عاشورا اول کسی که نسبت به ابا عبدالله اعلام یاری کرد، همین برادر رشیدش ابوالفضل بود.
ویژه
از زبان شاعری که در میان آثارش، سروده‌های آیینی و عاشورایی متعددی دیده می‌شود، می‌شنویم که شعر آیینی می‌تواند با همه تصورات ما از این نوع آثار متفاوت باشد.
وقتی که از نواهای مداحی و مداحان و نوحه‌خوانان حال حاضر صحبت می‌کنیم، طبیعی است که برخی از اسم‌ها و صداها در حافظه شنیداری ما وجود داشته باشند.
بی‌شک یکی از قدیمی‌ترین و نوستالژیک‌ترین مکان‌های مذهبی و محرمی، سقاخانه‌ها هستند؛ فضاهای چندمترمربعی ضریح مانندی که به تأسی از سقای کربلا، برای سیراب‌کردن مردم ساخته شده و در عین حال محلی برای نذر و نیاز، شمع روشن کردن و دخیل بستن بودند.
قصه‌ی آسمانی هزاره‌های ابتدایی تاریخ روایت شد
دیوار قدیمی خیابان ناصر‌خسرو با انبوه پرچم‌ها، کتیبه‌ها و کتل‌ها پوشانده شده و بازار تهران این روزها حال و هوایی متناسب با روزهای محرم دارد.
محرم، ‌ماه عزاداری سید و سالار شهیدان امام‌حسینع است؛ در قالب محرم می‌توان درس اسلام‌شناسی و خداشناسی را آموخت.

از هشت‌سالگی برای امام حسین ع خوانده‌ام

خواننده مطرح و صدالبته محبوب سبک پاپ است، اما اگر بگوییم به همان اندازه یا حتی بیشتر از توانی که صرف تولید آهنگ‌های حوزه تخصصی‌اش می‌کند، دغدغه خواندن از امام‌حسینع و واقعه کربلا را دارد، بیراه نگفته‌ایم. قطعه‌های پرتعداد و ماندگارش در رثای شهدای دشت کربلا همچون «قرص‌ماه خونی»، «امیر کائنات»، «خواهر تنها»، «مرثیه»، «رنگ بارون» و... گواه این ادعاست.
ساخت «روز واقعه»‌ای دیگر تقریبا غیرممکن است

ساخت «روز واقعه»‌ای دیگر تقریبا غیرممکن است

گرچه در تصویرسازی حماسه بزرگی چون کربلا، آثار نمایشی چندانی در سینما و تلویزیون ایران ساخته نشده است، اما همان اندک ساخته‌های عاشورایی محبوبیتی خاصی بین مردم پیدا کرده‌اند.
الا یاران! نه من شمرم نه این خنجر
الا یاران! نه من شمرم نه این خنجر
می‌گفتند کرونا باعث تعطیلی تعزیه در تهران و شهرهای بزرگ خواهد شد اما چه‌کسی باور می‌کند که چراغ نمایش آیینی ایرانیان خاموش شود.
PDF روز هفتم
کوتاه روز هفتم
در‌15رجب‌سال60 ه.‌ق معاویه بن‌ابوسفیان درگذشت. برای درک اهمیت این واقعه و اثراتی که در وقایع بعد از خود داشته، باید کمی عقب‌تر برگردیم.