• دو شنبه 20 آذر 1402
  • الإثْنَيْن 28 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 11
سه شنبه 30 آبان 1402
کد مطلب : 209915
+
-

اسرار خانه مرد اسم‌ و‌ رسم‌دار شهرری

اسرار خانه مرد اسم‌ و‌ رسم‌دار شهرری

متحول شدن و بازگشت به آغوش جامعه انگار فصل مشترک زندگی بسیاری از لات‌های تهران قدیم بوده است. برخی از آنها به واسطه همنشینی با روحانیون یا حشر و نشر با پهلوان‌ها و عابدان و زاهدان محلی به کلی تغییر رفتار داده‌اند و دست آخر عاقبت‌به‌خیر شده‌اند. عابدین‌سیاه، یکی از لات‌های مشهور شهرری که در دهه 50 آوازه‌اش به محله‌های تهران هم رسیده بود، چنین سرنوشتی داشت. حمید ناصری، نویسنده و تهران‌پژوه، درباره شرح زندگی عابدین‌سیاه می‌گوید: «شهرت عابدین در یک برهه‌ای آنقدر زیاد می‌شود که حتی لات‌های تهران هم به قول معروف از او حساب می‌بردند. بدون‌‌‌‌ تردید می‌توان از او به‌عنوان اسم و رسم‌دارترین آدم شهرری در دهه 50 نام برد.»
آشنایی با یاران اصلی امام(ره) و عناصر اصلی انقلاب اسلامی نقطه عطف زندگی عابدین‌سیاه به‌حساب می‌آید و آشنایی با حلقه نزدیکان آیت‌الله ‌بهشتی او را وارد مسیر تازه‌ای می‌کند. حمید ناصری می‌گوید: «عابدین در بحبوحه مبارزه انقلابیون با رژیم شاه با یاران و نزدیکان شهید بهشتی آشنا و گفته می‌شود در جلسات مخفیانه آنها برای ضربه زدن به حکومت پهلوی حضور پیدا می‌کند. همین رفت‌وآمدها در نهایت او را به شهید بهشتی نزدیک می‌کند.» عابدین‌سیاه در یک بازه زمانی نسبتاً کوتاه به لحاظ رفتاری و اخلاقی متحول می‌شود و به‌عنوان فردی انقلابی به حلقه یاران و افراد مورد اعتماد شهید بهشتی می‌پیوندد. ناصری پناه دادن به عناصر اصلی انقلاب را مهم‌ترین بخش زندگی عابدین‌سیاه می‌داند: «وقتی انقلاب در آستانه پیروزی بود و شاه می‌خواست یاران اصلی امام(ره) را از صحنه محو کند، عابدین‌سیاه با اعتبار و مقبولیتی که بین مردم شهرری پیدا کرده بود، وارد میدان شد و شهید بهشتی، شهید مطهری و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را در خانه دنج و کوچکی در حوالی چشمه‌علی پنهان کرد تا گزندی به روند فعالیت‌های انقلابی آنها وارد نشود. گفته می‌شود یاران امام (ره) 40روز در چشمه‌علی مهمان عابدین‌سیاه بوده‌اند و او در این 40 روز به‌طور ویژه‌ای از مهمانانش پذیرایی کرده است.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، عابدین‌سیاه هم مثل بسیاری از لات‌های تهران که برخی از آنها ید طولایی در قداره‌کشی داشتند، اما به کلی تغییر رویه دادند و برای ادامه زندگی به مرام و مسلک لوطی‌ها متوسل شدند، همین سرنوشت را داشت. ناصری می‌گوید: «عابدین‌سیاه حتی بین مقامات انقلابی هم احترام پیدا کرد و بعد از پیروزی انقلاب نزدیک‌ترین فرد به شهید بهشتی بود. او سال‌ها در حلقه محافظان شهید بهشتی فعالیت کرد و در کنار همه فعالیت‌های روزمره دستگیر نیازمندان هم بود تا رستگار شود. وقتی در دهه 70 از دنیا رفت مردم پیکرش را تا ابن‌بابویه بدرقه کردند و مرد خوشنام شهرری با احترام به خاک سپرده شد.»
 

این خبر را به اشتراک بگذارید