• چهار شنبه 15 آذر 1402
  • الأرْبِعَاء 23 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 06
دو شنبه 10 مهر 1402
کد مطلب : 204487
+
-

فرودگر چین تا سال آینده روی‌ماه فرود می‌آید

رقابت فضایی بین کشورهای مدعی به مرحله‌ای شبیه جنگ فضایی رسیده است. پس از آنکه هند موفق شد به‌عنوان نخستین کشور فضاپیمای خود را روی قطب جنوبی ‌ماه بنشاند، چین نیز اعلام کرده است سال آینده یک فضاپیمای بدون سرنشین به قطب جنوبی‌ماه می‌فرستد تا 2کیلوگرم نمونه سنگ را به زمین بازگرداند. به گزارش آسیاتایمز، اداره ملی فضایی چین گفت که فضاپیمای چانگ-ای6 را به دورترین نقطه‌ ماه می‌فرستد که هنوز توسط دانشمندان کشف نشده است. این سازمان همچنین گفته است که ماهواره‌ای به‌نام Queqiao2 یا Magpie Bridge2 را برای انتقال ارتباطات به‌ماه و از‌ماه در اوایل سال2024 پرتاب خواهد کرد.
برخی از مفسران چینی گفته بودند که هند، نمی‌تواند به‌طور معتبر ادعا کند که به قطب جنوب‌ماه رسیده است و چین این شانس را دارد که در این زمینه پیشگام باشد. سال گذشته، اداره فضایی چین گفت که پرتاب Chang’e-6 در سال2025 انجام می‌شود. اوایل سال‌جاری، زمانبندی را به بین سال‌های 2024 و 2025 تغییر داد و اکنون هدف جدیدی برای سال آینده اعلام کرده است.
به‌گفته چینی‌ها، 2 چیز وجود دارد که باید در مورد ماه‌نشین هندوستان روشن شود. اولا، توضیحات مربوط به محل فرود آن نادرست است. دوم، اینکه مردم نسبت به‌وجود یخ آب در قطب جنوب بیش از حد خوشبین هستند. فرودگر چاندرایان-3 حداقل 619کیلومتر با منطقه قطبی جنوبی‌ماه فاصله دارد، بنابراین اشتباه است که بگوییم هند به قطب جنوب رسیده‌یا حتی به آن نزدیک شده است.
چین می‌گوید کاوشگر‌ماه چانگ‌ای-6 که محموله‌هایی از فرانسه، ایتالیا، پاکستان و آژانس فضایی اروپا حمل می‌کند، به حوضه «آیتکن» در قطب جنوب‌ماه می‌فرستد تا به‌دنبال یخ و سنگ‌های باستانی باشد. وانگ‌کیونگ، معاون طراح ماموریت چانگ‌ای-6 گفت: «فضانوردان زیادی تاکنون 10بار نمونه‌های‌ماه را به زمین آورده‌اند که همه آنها در سمت نزدیک‌ماه انجام شده است.» دانشمندان بر این باورند که نمونه‌های قدیمی‌تر خاک را می‌توان در قسمت دور ‌ماه یافت. وانگ گفت که نمونه‌های سنگ در سنین مختلف می‌توانند به دانشمندان در درک تاریخچه‌ماه کمک کنند.بسیاری از کشورهای جهان، ازجمله ایالات متحده، ژاپن و چین، در تلاش برای کشف قطب جنوب‌ ماه هستند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید