• دو شنبه 13 آذر 1402
  • الإثْنَيْن 21 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 04
چهار شنبه 4 مرداد 1402
کد مطلب : 198297
+
-

«دفتر یادداشت» عطاران فعلا بسته می‌ماند

رئیس ساترا از تفاوت‌های دیده شده میان تیزرهای تبلیغاتی و محتوای مجوزدار برخی محصولات نمایش خانگی گفت

نمایش خانگی
«دفتر یادداشت» عطاران فعلا بسته می‌ماند

ساترا پس از اینکه با مصوبه شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی به‌عنوان مرجع نظارت بر شبکه نمایش خانگی تعیین شد، حالا درصدد راه‌اندازی شورای جدیدی برای نظارت بر محتوای محصولات این شبکه است. به ‌گفته رئیس ساترا، اعضای این شورا که از نهادهای مختلف هستند روی محتوای شبکه نمایش خانگی نظارت خواهند داشت.

شورای جدید برای نظارت بر شبکه نمایش خانگی
سعید مقیسه، رئیس ساترا، درباره مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و واکنش‌هایی که در چند وقت اخیر نسبت به نظارت صداوسیما بر شبکه خانگی در پی داشته است به مهر گفت: بند ششم مصوبه اخیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به تأسیس یک شورای سیاستگذاری اشاره دارد که مهم‌ترین کارش این است که ضوابط محتوایی رسیدگی به سرویس‌ها و رسانه‌ها طراحی شود. این شورا اعضای مختلفی دارد؛ از نمایندگان قوای سه‌گانه گرفته تا رئیس صداوسیما، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی، 3 عضو حقیقی شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی، ۲ کارشناس حوزه رسانه و … و خود شورا هم ذیل شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی تشکیل می‌شود. این شورای سیاستگذاری، قوانین حوزه نظارت بر شبکه خانگی را بازنگری کرده، قوانین جدیدی را تصویب و ابلاغ می‌کند، ساترا هم برای نظارت بر شبکه‌های نمایش خانگی تابع همان قوانین خواهد بود.
مقیسه در پاسخ به اینکه این قوانین به مجلس خواهد رفت یا خیر گفت: شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نهاد قانونگذار است و حتی تدوین سیاست‌های کلان رسانه‌ها از مأموریت‌های این نهاد است؛ اگرچه برخی قوانین نیازمند تکمیل و اتمام کار در مجلس هم هستند؛ مثل بخش مربوط به «متخلفین» که مثلاً اگر کسی قوانین مربوط به حوزه سکوها و پلتفرم‌ها را اجرا نکرد و لازم بود با تخلف او برخورد شود، این تخلف با چه ضوابط و قوانینی باید بررسی شود. اینها مربوط به مجلس است.

تفاوت تبلیغات با محتوای مجوزدار
رئیس ساترا در ادامه درباره سریال جدید «دفتر یادداشت» با بازی رضا عطاران و شائبه نداشتن مجوز گفت: این سریال جزو مواردی بود که در طرح اولیه مشکلاتی داشت که جلسه با تیم تولید برگزار شد، آنها حضور پیدا کردند، نکات اصلاحی به آنها گفته شد و بنا شد اصلاحات را اعمال کنند تا مجوز سریال داده شود. رئیس ساترا درباره تیزرها و تبلیغات برخی سریال‌ها و حواشی آنها مثل «دفتر یادداشت» که باید مجوز دریافت کنند یا خیر عنوان کرد: اخیراً درخصوص چند سریال شاهد بودیم تیزری پخش شد که محتوای آن متفاوت از محتوای سریال دارای مجوز ساترا بود. از سوی دیگر عده‌ای همان تیزر را مستمسک قرار می‌دهند که فلان اتفاق در شبکه خانگی افتاده است، اما در سریال که نگاه می‌کنید اصلاً آن صحنه وجود ندارد. نمونه داشتیم که حتی صحنه‌ای منتشر شده، اما عوامل می‌گویند ما منتشر نکرده‌ایم و کارگردان و عوامل تولید خودشان آن صحنه را کنار گذاشته‌اند. البته این ابهام وجود دارد که ممکن است انتشار چنین صحنه‌هایی یک کار تبلیغاتی باشد، ما نفی نمی‌کنیم اما این فرض را تأیید هم نمی‌کنیم و راجع به هر موضوع مستقلاً بررسی می‌کنیم.
مقیسه در پایان گفت: با این حال هرگونه تخلف محتوایی برای رسانه و سکوها باعث کاهش امتیاز آنها خواهد شد که در کاهش حمایت مادی و معنوی ساترا از رسانه‌های دارای مجوز تأثیرگذار خواهد بود.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید