• دو شنبه 10 مهر 1402
  • الإثْنَيْن 17 ربیع الاول 1445
  • 2023 Oct 02
پنج شنبه 31 شهریور 1401
کد مطلب : 172344
+
-

پوشش ۷۰درصدی هزینه‌های توانبخشی معلولان در بخش‌خصوصی

رئیس سازمان بهزیستی کشور از انعقاد تفاهمنامه همکاری سازمان بهزیستی کشور و بیمه سلامت در راستای «پوشش دهی ارائه خدمات درمانی برای افراد دارای معلولیت» خبر داد.
علی‌محمد قادری در مراسم انعقاد تفاهمنامه همکاری سازمان بهزیستی کشور و بیمه سلامت پیرامون «پوشش دهی ارائه خدمات درمانی برای افراد دارای معلولیت» که با حضور مدیرعامل بیمه سلامت برگزار شد، بیان کرد: ما افرادی را در سازمان بهزیستی تحت پوشش داریم که خانواده آنها دارای چند معلول است و افرادی هستند که مستمرا نسبت به دریافت خدمات توانبخشی تقاضا دارند.
او با اشاره به تفاهمنامه مذکور گفت: این تفاهمنامه نقاط جاذبی دارد که خانواده‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند. باید تلاش کنیم این خدمات در نظام بودجه‌ای کشور ریشه دار شوند که مستمرا بتوانیم این خدمات را که حدود ۵۹ کد خدمت ستاره دار توانبخشی است برای آحاد افراد دارای معلولیت به‌عنوان یک رویه هدفمند در بودجه داشته باشیم.
کاظمی، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور نیز با بیان اینکه امسال تفاهمنامه سال گذشته را تمدید می‌کنیم، اظهار کرد: در این تفاهمنامه قرار است بخش عمده‌ای از هزینه‌ای که برعهده خانواده دارای فرد معلول است و از خدمات مراکز غیردولتی بهره‌مند می‌شود، پرداخت شود؛ به‌طوری‌که ۷۰درصد تعرفه مرکز کار درمانی، فیزیوتراپی، گفتاردرمانی و شنوایی سنجی و هر مرکز دیگری که افراد دارای معلولیت مراجعه و خدمات توانبخشی را دریافت می‌کنند، از محل این تفاهمنامه پرداخت خواهد شد و کلیه خدمات ستاره دار حوزه توانبخشی در این تفاهمنامه گنجانده شده است.
وی با اشاره به اینکه این تفاهمنامه دو تفاوت مهم نسبت به سال گذشته دارد، اظهار کرد: از حدود ۸ خدمت ستاره دار به ۵۹ خدمت ستاره‌دار ارتقا پیدا کرده و تعرفه بخش دولتی به بخش غیردولتی تبدیل شده است.
کاظمی افزود: دریافتی خرید خدمت یک مرکز توانبخشی از محل این تفاهمنامه افزایش چشمگیر یافته است. وقتی خانواده‌ای دارای فرزند معلول می‌شود، مداخله بسیار زودهنگام باید صورت گیرد و بعد از تشخیص اولیه باید وارد کلینیک‌های توانبخشی شود و به‌طور متمادی و شاید سال‌ها خدمات خاص توانبخشی را دریافت کند. اکنون هزینه‌های این خدمات بالا رفته و شاید عمده اقتصاد خانواده را در بر می‌گیرد و بخش زیادی از آن درآمد خانواده را تحت پوشش قرار می‌دهد و حتی از لحاظ نظام عاطفی خانواده اثرگذار است.
معاون توانبخشی بهزیستی کشور ادامه داد: امیدوارم امسال با این دو تحول مهم لحاظ شده در تفاهمنامه از هر جهت هم خانواده با فراق خاطر بیشتری فرزندان خود را از این خدمات توانبخشی بهره‌مند کنند و هم به نظام اقتصادی خانواده فشار کمتری وارد شود.
ناصحی مدیرعامل بیمه سلامت نیز با بیان اینکه این نگاه در سازمان بیمه سلامت تقویت شده است که بخشی از خدمات یا منابع ‌ و یا با همکاری سازمان بهزیستی منابع جدیدی را جذب و جلب کنیم، گفت: این اتفاق مهم سال قبل افتاده و تفاهمنامه‌ای برقرار شده است. به‌خاطر اینکه تعرفه‌های دولتی پوشش داده می‌شد و مابه‌التفاوت برای این افراد در گرفتن خدمت، بخش زیادی بوده و شاید آن هم قابل پرداخت نبود، تصمیم مشترکی گرفتیم و آن را در شورای‌عالی بیمه مصوب کردیم که خدمت با تعرفه همان مکان پرداخت شود یعنی اگر خیریه است، ۷۰درصد تعرفه خیریه و اگر بخش خصوصی است، ۷۰درصد بخش خصوصی را پرداخت کنیم. منبع: ایسنا

 

این خبر را به اشتراک بگذارید