• شنبه 2 مهر 1401
  • السَّبْت 27 صفر 1444
  • 2022 Sep 24
پنج شنبه 31 شهریور 1401
کد مطلب : 172300
+
-

دیپلماسی همه‌جانبه در حاشیه مجمع‌عمومی سازمان ملل

رئیس‌جمهور در حاشیه برگزاری مجمع‌عمومی سازمان‌ ملل در شهر نیویورک، در دیدار با سران برخی کشورها، دیدگاه‌های جمهوری‌اسلامی پیرامون تحولات منطقه‌ای و جهانی را تبیین کرد. سیدابراهیم رئیسی در دیدار با همتای فرانسوی خود، ارتقای روابط کشورمان با اروپا را در گرو استقلال اراده کشورهای این قاره از خواست و نظر آمریکا دانست و شرایط حصول توافق عادلانه و پایدار از دیدگاه جمهوری‌اسلامی را تبیین کرد. رئیسی در دیدار امانوئل ماکرون با تأکید بر اینکه ایران آماده دستیابی به یک توافق عادلانه و پایدار است، لازمه حصول این توافق را تضمین‌های اطمینان‌بخش و بسته شدن پرونده‌های پادمانی ایران دانست و گفت: سطح همکاری‌ها و روابط ایران و فرانسه قابل ارتقا‌ست، ضمن اینکه اروپا باید در عمل نشان دهد سیاست‌هایش مستقل است و تابع خواست و سیاست آمریکا نیست. رئیس‌جمهور باز ماندن پرونده‌های ایران در آژانس را مانع جدی دستیابی به توافق برشمرد و ادامه داد: رویکرد آژانس به مسائل باید فنی و به دور از فشارها و القائات دیگران باشد و معتقدیم بدون مختومه شدن پرونده‌های ایران، دستیابی به توافق امکان‌پذیر نیست. ماکرون نیز در این دیدار استمرار کار برای پیشرفت در توافق هسته‌ای را لازم دانست و اضافه‌کرد: ایران و آژانس با همکاری یکدیگر قادر به حل پرونده‌های موجود هستند و ما در این زمینه فشار سیاسی به آژانس وارد نخواهیم کرد. 
بررسی آخرین وضعیت مذاکرات برجامی و همچنین ضرورت ارتقای مناسبات دوجانبه از مهم‌ترین محورهای گفت‌وگوی رئیس‌جمهور با همتای سوئیسی خود بود. رئیسی در این دیدار با بیان اینکه دولت کنونی آمریکا مدعی مخالفت با تصمیم‌های دولت قبل و بازگشت به توافق است، گفت: ما تاکنون رفتار عملی و جدی که نشانه جبران رفتارهای گذشته و رفع تحریم‌های ظالمانه باشد، مشاهده نکرده‌ایم. 

قدردانی از میزبانی خالصانه عراقی‌ها
رئیس‌جمهور همچنین در دیدار با مصطفی الکاظمی، ضمن ابراز تقدیر صمیمانه رهبرمعظم انقلاب و دولت ایران از دولت و ملت عراق به‌خاطر میزبانی خالصانه و برگزاری باشکوه مراسم اربعین امسال، گفت: امیدواریم هرچه سریع‌تر روند سیاسی در عراق با تفاهم و گفت‌وگو به تشکیل دولتی مقتدر منجر شود. رئیسی همچنین با اشاره به سخنان نخست‌وزیر عراق درباره لزوم تسریع در تکمیل پروژه مسیر ریلی بصره به شلمچه اظهارکرد: رفع گره کوچک این پروژه و تکمیل سریع‌تر آن نتایج و دستاوردهای عظیمی در گسترش تعاملات و همکاری‌های دوجانبه و نیز تسهیل تردد زائران به اماکن مقدسه 2کشور خواهد داشت.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید