• دو شنبه 2 خرداد 1401
  • الإثْنَيْن 21 شوال 1443
  • 2022 May 23
پنج شنبه 7 بهمن 1400
کد مطلب : 152166
+
-

چگونه نقشه کرونایی‌کشور قرمز شد؟

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران از افزایش 40درصدی ابتلا و 100درصدی مراجعه‌های سرپایی خبر می‌دهد

مریم سرخوش- روزنامه‌نگار

پس از 48روز، رنگ قرمز به نقشه ماسک و محدودیت‌های کرونا به شهرهای نارنجی و قرمز باز گشت. شیب ابتلا به کرونا روند صعودی خود را حفظ کرده و روز گذشته وزارت بهداشت از شناسایی ۱۱۸۵۱بیمار جدید خبر داد.
به‌گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران، به‌طورکلی شیوع کرونا در زمینه ابتلا بیش از 40درصد و برای مراجعات سرپایی 100درصد افزایش پیدا کرده است. براساس آخرین اعلام برنامه ماسک هم، از روز گذشته وضعیت شهرستان اردکان یزد قرمز شد و ۸شهر کاشان، فردوس، تربت حیدریه، بستک و ابرکوه، خاتم، مهریز و میبد هم در وضعیت نارنجی قرار گرفتند. ۱۱۴شهر وضعیت زرد را تجربه می‌کنند و ۳۲۵شهر هم در وضعیت آبی مانده‌اند. در این میان اما در تهران و بسیاری از استان‌ها هشدار موج جدید بیماری به صدا درآمده چرا که میزان مراجعه روزانه به مراکز درمانی به‌شدت افزایش پیدا کرده است. همچنین براساس اعلام تیمور حسینی، جانشین پلیس راهور ناجا از روز گذشته اعمال جریمه برای تردد خودروهای شخصی به/از شهرهای قرمز و نارنجی بدون تأییدیه واکسن و یا نداشتن پی‌سی‌آر منفی در هر ۲۴ساعت مبلغ یک میلیون تومان خواهد بود و در تردد خودروهای شخصی به شهرهای زرد بدون داشتن پی‌سی‌آر منفی (در وضعیت قرنطینه و بیماری نبودن) مبلغ ۵۰۰هزار تومان در هر ۲۴ساعت جریمه اعمال می‌شود.

افزایش 100درصدی مراجعات سرپایی در تهران
براساس آخرین گزارش‌ها، شهرهای پردیس، پیشوا، دماوند، فیروزکوه و ورامین تهران در وضعیت زرد قرار دارند، اما در همین نقاط و سایر مناطق استان موارد مراجعات سرپایی و ابتلا افزایشی است. نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران درباره شروع پیک جدید بیماری به همشهری می‌گوید: «هم‌اکنون براساس آخرین آمار 40 تا 50درصد موارد ابتلا در تهران اومیکرون است و نسبت به ماه گذشته در بحث سرپایی 100درصد افزایش داریم. البته در این‌باره 2نکته وجود دارد، اینکه این افزایش آمار، بیشتر منتهی به مراجعه بیماران سرپایی است و تعداد بستری، فوتی و ابتلای شدید هنوز افزایشی نیست. از سوی دیگر هر سال در این فصل شیوع آنفلوآنزای فصلی هم داریم و اکنون فصل بیماری‌های ویروسی است.»
 افزایش موارد بستری با توجه به تغییر رنگ‌بندی در برخی شهرها شروع شده است و توکلی در این‌باره توضیح می‌دهد: «علاوه بر افزایش بستری، موارد تست‌های مثبت هم در این‌باره درنظر گرفته می‌شود. مثلا برخی شهرستان‌ها ازجمله ملارد، بیمارستان ندارد که در چنین شرایطی بستری هم ثبت نمی‌شود اما با توجه به افزایش موارد ابتلا رنگ آن تعیین می‌شود.» به‌گفته توکلی، میزان بستری در کل تهران هم‌اکنون زیر هزار نفر است و بیش از 3هزار مراجعه سرپایی روزانه به مراکز درمانی گزارش شده است.

موج شدید بیماری در یزد ‌
اوایل این هفته، شهرستان اردکان یزد با افزایش موارد بستری، نخستین شهر نارنجی نقشه ماسک شد و حالا در فاصله کمتر از یک هفته به رنگ قرمز درآمده، ابرکوه، خاتم، مهریز و میبد هم نارنجی شد‌ه‌اند. مسعود شریفی، معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد درباره موج شدید بیماری در این استان به همشهری می‌گوید: «رعایت نشدن پروتکل‌ها و افزایش تجمعات سیر صعودی بیماری را رقم زده که قابل پیش‌بینی بود.» به‌گفته شریفی در مواجهه با موج جدید بیماری، تزریق دوز سوم ضرورت دارد: «در استان یزد از میان تمام افراد واجد شرایط (کسانی که بعد از 3ماه باید برای تزریق دوز سوم مراجعه کنند) هنوز 55درصد مراجعه نکرده‌اند و این یعنی کاهش ایمنی و نگرانی از ابتلای آنها. نکته مهمی در بررسی وضعیت بیماران بستری در اردکان هم این بود که برخی از بیماران یا هیچ واکسنی تزریق نکرده یا واکسیناسیون‌شان تکمیل نشده بود.» او در پاسخ به این سؤال که چرا یزد در افزایش موارد ابتلا و بستری، از سایر استان‌ها سبقت گرفته، توضیح می‌دهد: «بیشترین سرانه تخت کشور در یزد است و بستری شدن بیماران در این مناطق به‌راحتی صورت می‌گیرد، اما این اقدام، به‌معنی کم‌بودن بیماری نیست و همین حالا نزدیک به 300نفر بستری در بخش‌های کووید-19 مراکز درمانی استان داریم که 30درصد بیش از هفته گذشته است.»

این خبر را به اشتراک بگذارید