• شنبه 8 مهر 1402
  • السَّبْت 15 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 30
پنج شنبه 27 آبان 1400
کد مطلب : 145836
+
-

زلزله‌ی هرمزگان و زلزله‌ی جا ماندن از تحصیل

چرخ اول
زلزله‌ی هرمزگان و زلزله‌ی جا ماندن از تحصیل

اول: یک‌شنبه‌ی گذشته که داشتیم صفحه‌های دوچرخه‌ی این هفته را آماده می‌کردیم، خبر آمد که استان هرمزگان سخت و طولانی لرزید. چند ویدیو از وقوع زلزله را دیدیم. وقتی کامیون‌‌ها و تریلی‌ها به لرزه در آمده و از کوه‌های آن سوی جاده گرد و غباری ترسناک به‌هوا رفته بود.
به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور، در ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه‌ی روز یک‌شنبه زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 4/6 درجه‌ی ریشتر در عمق ۱۵ کیلومتری زمین در شهرستان فین و درست یک‌ و نیم دقیقه‌ی بعد، زمین‌لرزه‌ی‌ دیگری به بزرگی3/6 درجه‌ی ریشتر در همین منطقه ثبت شد.
متأسفانه برخی از هم‌وطنان ما در این استان جانشان را از دست داده و تعدادی مصدوم شدند. آگاهی از نحوه‌ی پناه‌گیری از زلزله بسیار مهم است. دوستان نوجوان من، فرقی نمی‌کند کجای ایران هستید. این چند نکته را حتماً به‌خاطر بسپارید:
1. از پنجره‌ها و کمدهای بلندی که بدون مهار هستند و هم‌چنین اشیایی که ممکن است بر روی شما سقوط کنند، دور شوید.
2. زیر میز ناهارخور، میزتحریر یا تخت‌خواب پناه بگیرید و اگر در اثر زلزله حرکت کردند، پایه‌های آن‌ها را با دستانتان محکم بگیرید.
3. در کنج دیوارها پناه بگیرید و در حالی که سرخود را با بازوان خود گرفته‌اید، حرکت کنید.
4. از پله‌ها یا آسانسور استفاده نکنید.
5. اگر محل ایمنی وجود ندارد و شما در کریدور هستید، به کنار دیوار بروید و در حالی که نشسته‌اید، سر خود را روی زانوهایتان خم کنید و ضمن این‌که با کف دست‌هایتان پشت سر خود را گرفته‌اید، با بازوانتان از سر خود محافظت کنید.
دوم: در خبرهای هفته‌ی پیش خواندیم نزدیک یک میلیون دانش‌آموز در دو سال اخیر به‌خاطر کرونا و غیرحضوری‌بودن مدرسه‌ها، از تحصیل جامانده‌اند.
کاش مسئولان این زلزله را هم جدی بگیرند.  این آمار بسیار نگران‌کننده است. کاش مدرسه‌ها دست به کار شوند و با پی‌گیری، دانش‌آموزان خود را به مدرسه باز گردانند.
سوم: شاید باز هم لازم باشد یادآوری کنیم؛ خبر دارید که دوچرخه‌ی الکترونیک را کجاها می‌توانید بخوانید؟ احتمالاً می‌دانید که فعلاً هفته‌نامه‌ی دوچرخه به شکل کاغذی منتشر نمی‌شود. پس می‌توانید هرهفته دوچرخه‌ی الکترونیک را در سایت همشهری‌آنلاین به نشانی
hamshahrionline.ir/service/childrenو هم‌چنین در صفحه‌ی اینستاگرام و کانال تلگرام دوچرخه به‌ نشانی docharkheh_weekly@بخوانید و هم‌چنان با ما رکاب بزنید.

این خبر را به اشتراک بگذارید