• دو شنبه 13 آذر 1402
  • الإثْنَيْن 21 جمادی الاول 1445
  • 2023 Dec 04
پنج شنبه 1 آبان 1399
کد مطلب : 113877
+
-

در 7‌ماه امسال

بورس همچنان برنده بازارها

بازارها
بورس همچنان برنده بازارها


آمارها نشان می‌دهد با وجود آنکه بورس تهران از 20مرداد تاکنون وارد روند نزولی دامنه‌داری شده با این حال همچنان میزان بازده 7‌ماه بورس بیش از سایر بازارها بوده و سهامداران توانسته‌اند به‌طور متوسط 175درصد بازده در بورس به‌دست بیاورند البته سکه تحت‌تأثیر رشد‌های افراطی یک‌ماه گذشته و تحت‌تأثیر افزایش قیمت دلار، با 140درصد بازده به دومین دارایی برای جذب سرمایه‌گذاران تبدیل شده است.
به‌گزارش همشهری، شاید نزول بورس این روز‌ها خیلی‌ها را کلافه کرده باشد اما نگاهی به آمار و ارقام نشان می‌دهد میزان بازده بازار سهام در 7‌ماه گذشته بیش از سایر بازارها بوده است. این ارقام تأیید می‌کنند که نظریه کارشناسان درباره لزوم سرمایه‌گذاری بلندمدت در بورس نظریه درستی است و سهامداران صبور با وجود نزول‌های دوره‌ای می‌توانند در بلندمدت بازده بهتری نسبت به سایر بازار‌ها به‌دست بیاورند.

8درصد افت در هر ماه
بررسی‌های آماری نشان می‌دهد بازار سهام در سه‌ماه گذشته به‌طور میانگین هر ‌ماه 8درصد افت کرده است. شاخص کل بورس تهران از ابتدای امسال تا پایان مهر‌ماه 900هزار واحد معادل 175درصد رشد کرده است. این شاخص که بیانگر میزان بازده سرمایه‌گذاری در بورس است در ابتدای سال در محدوده 513هزار واحد بود اما در پایان مهر‌ماه با وجود 70روز نزول به یک‌میلیون‌و412هزار واحد رسید. شاخص کل بورس تهران در روز 19مرداد‌ماه توانسته بود قله 2میلیون‌و100هزار واحد را هم فتح کند اما بعد از آن با نزول مواجه شد و از آن زمان تاکنون نزدیک به 700هزار واحد و به‌طور میانگین در ماه‌های مرداد تا مهر‌ماه هر‌ماه 8درصد افت کرده است.

سود سکه و دلار
آمارها نشان می‌دهد قیمت هر سکه طرح جدید از ابتدای سال تاکنون 8میلیون‌و520هزار تومان رشد کرده و از محدوده 6میلیون‌و100هزار تومان به 14میلیون‌و620هزار تومان در پایان مهر‌ماه رسیده است. این ارقام نشان می‌دهد سرمایه‌گذارانی که در ابتدای سال سکه خریده بودند توانسته‌اند ظرف 7‌ماه نزدیک به 140درصد سود کنند. اما رتبه سوم پر بازده‌ترین بازار در 7‌ماه گذشته به بازار ارز اختصاص دارد. طبق اطلاعات موجود قیمت هر دلار آمریکا از اول امسال تاکنون دست‌کم 95درصد رشد کرده و قیمت آن از 15هزار تومان به 29هزارو100تومان در پایان مهر‌ماه رسیده است؛ قیمت هر دلار آمریکا در این مدت بیش از 14هزار تومان رشد کرده است.

مسکن جا ماند
در 7‌ماه گذشته اما بازار مسکن با وجود رشدهای عجیبش، از اول امسال تاکنون، در انتهای جدول در مقایسه با سایر بازارها قرار گرفته است.
 هرچند همین حالا هم قیمت مسکن به قدری افزایش یافته که تقریبا خرید خانه برای اغلب خانوارها تبدیل به رؤیا شده اما وقتی میزان رشد قیمت مسکن را با بازارهای طلا و ارز مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که میزان رشد بازار مسکن با وجود رشد حدود 10میلیون تومانی‌اش در 7‌ماه گذشته، کمتر از سایر بازارها بوده است. با وجود آنکه در مورد قیمت‌های پایان مهر اطلاعات دقیقی در دست نیست اما داده‌های موجود بیانگرآن است که قیمت هر مترمربع آپارتمان در شهر تهران از ابتدای سال تاکنون 60درصد افزایش یافته و از 15میلیون‌و659هزار تومان (مطابق اطلاعات وزارت راه‌وشهرسازی) به محدوده 25میلیون تومان در پایان مهرماه رسیده است. این رشد قیمت موجب شده متوسط قیمت یک آپارتمان 70متری در وسط شهر تهران به مرز 2میلیارد تومان برسد.

این خبر را به اشتراک بگذارید