• سه شنبه 24 تیر 1399
  • الثُّلاثَاء 23 ذی القعده 1441
  • 2020 Jul 14
سه شنبه 26 فروردین 1399
کد مطلب : 98174
+
-

ایمنی گله‌ای نداریم

جهانپور: در بدترین شرایط 15درصد مردم به کرونا مبتلا می‌شوند


سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تشریح آخرین نتایج روش‌های درمانی مورد مطالعه برای درمان بیماران کرونا، در عین حال از احتمال تولید واکسن کرونا بین ۹‌ماه تا یک سال آینده خبر داد. به گزارش ایسنا، کیانوش جهانپور در ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران، با اشاره به برگزاری هفته سلامت از یکم تا هفتم اردیبهشت ماه، گفت: شعار هفته سلامت که از اول تا هفتم اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود، با هشتگ «کرونا را شکست می‌دهیم» بوده و شعار اصلی آن «حمایت همگانی از مدافعان سلامت» است که براساس شعار سازمان بهداشت جهانی انتخاب شده است. شعار جهانی نیز «حمایت از پرستاران و ماماها»ست و چون بهورزان و نیروهای بهداشتی هم در ایران اقدامات پرستاران و ماماها را انجام می‌دهند، این شعار را بومی‌سازی‌ و انتخاب کردیم. محوریت برنامه‌های هفته سلامت، مقابله با کرونا طبق بسیج ملی مقابله با کروناست. جهانپور درباره آخرین وضعیت روش‌های درمانی کرونا، گفت: برنامه‌های مطالعات بالینی داروی فاویپراویر در دست اجراست و با توجه به اینکه در ژاپن و چین برای این دارو با توجه به عوارض آن، اثربخشی خاصی برای درمان کووید۱۹ گزارش نشده است، این دارو وارد فاز مطالعات بالینی شد و هر نوع تجویز مستلزم نتایج مطالعات بالینی است. درمان‌هایی مانند همویرفیوژن هم در فاز مطالعاتی بوده و اثربخشی قطعی نشان نداده‌اند. داروی هیدروکسی کلروکین هم به‌عنوان دارویی با اثربخشی نسبی در پروتکل درمانی ما قرار دارد. استفاده از اکتمرا و آمپول رمدسویر (Remdesivir) هم فاز مطالعات بالینی را طی می‌کند.
وی افزود: سلول درمانی برای بهبود عوارض ریوی نیز روشی بود که در برخی بیماران اثربخشی آن دیده شده بود و دارد فاز مطالعاتی را طی می‌کند. باید توجه کرد که تاکنون هیچ کدام از این روش‌ها را نمی‌توانیم درمان اثربخش و حتی اثربخش نسبی محسوب کنیم، هر روشی برای درمان کرونا که در دنیا در حال مطالعه بوده، همزمان در ایران هم در حال مطالعه است و ده‌ها طرح مطالعاتی طب مدرن و مکمل در ایران در دست مطالعه قرار دارد.
وی افزود: همچنین امیدها این است ظرف ۹‌ماه تا یک سال و نیم آینده واکسن کرونا تولید شود که البته احتمالی است. در حوزه تشخیص هم از تست‌های PCR به‌عنوان تست اختصاصی، سی تی اسکن به‌عنوان تست با حساسیت تشخیص بالا استفاده می‌شود. تست‌های سرولوژیک که همزمان با کشوری چون آمریکا در ایران به تولید رسیده، برای تشخیص کرونا با روش الایزا در حال مطالعه است و قابلیت تولید آن وجود دارد. هنوز پروتکل‌های مورد استفاده تست‌های سرولوژیک با توجه به نوع آنتی بادی‌ها علیه کرونا تدوین نشده است و با تولید انبوه تست‌های الایزا بسیاری از آزمایشگاه‌ها می‌توانند از این فناوری استفاده کنند؛ چراکه فناوری تولید آن در کشور وجود دارد و به محض تأیید آن می‌توانیم حتی بیش از تست PCR آن را تولید کرده و آزمایشگاه‌های بیشتری را برای آن قرار دهیم.
جهانپور در پاسخ به سؤالی درباره برخی اظهارات مبنی بر ایمنی گله‌ای و یا قرنطینه کامل، گفت: ما بیش از ۶۰۰هزار نفر در کشور زیر مجموعه وزارت بهداشت داریم که تعدادی از آنها پزشک، پرستار و کارشناس بهداشت و به نوعی صاحب‌نظر هستند. به علاوه تعداد زیادی هیأت علمی داریم و قاعدتا ممکن است ۶۰۰ هزار نظر هم داشته باشیم. قاعدتا این‌ نظرها، نظر وزارت بهداشت تلقی خواهد شد. جهانپور ادامه داد: در عین حال باید توجه کرد که واحد شمارش انسان گله نیست و در مقابله با کرونا چیزی به نام ایمنی گله‌ای نداریم و اگر بخواهیم نامی بر آن بگذاریم، ایمنی گروهی است. تلاش ما این نیست که ما به سمت ایمنی گروهی برویم؛ چرا که ایمنی گروهی یک رویداد است که ما با آن روبه‌رو می‌شویم و در جایی جبرا اتفاق می‌افتد، اما نمی‌توان گفت استراتژی نظام سلامت این است که ایمنی گروهی ایجاد شود؛ ایمنی گروهی هم اگر جایی اتفاق بیفتد به‌خاطر این است که به نوعی یک بیماری ممکن است بر همه ابزارهای بشر غلبه کند و شما چاره برای مقابله با آن نداشته باشید. بنابراین مواجهه با این موضوع جبری است و اختیاری نیست و چنین انتخابی هم در وزارت بهداشت وجود ندارد.

چند درصد جمعیت کشور به کرونا مبتلا می‌شوند؟
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: شاید 5 تا ۱۰درصد جمعیت کشور یا در بدبینانه‌ترین حالت ۱۵درصد جمعیت یک کشور مبتلا شوند. بر همین اساس همه تلاش‌هایی که برای درمان و ایزولاسیون مبتلایان، قرنطینه افراد مشکوک یا مجاور با فرد مبتلا و اقدامات دیگری که تحت فاصله‌گذاری اجتماعی انجام می‌شود، آموزش‌ها و اعمال محدودیت‌ها، پروتکل‌هایی که تصویب، ابلاغ و اجرایی می‌شود، همه برای این است که ما به سمت ابتلای بخش زیادی از جامعه نرویم و زمان و فرصت بخریم و بار ترافیک و ازدحام ناگهانی به سیستم درمانی کشور تحمیل نکنیم تا بتوانیم از این مرحله عبور کنیم. در عین حال از این ستون تا آن ستون در هر اپیدمی بیماری نوپدید فرج است و ان شاالله گشایشی خواهد شد که در ماه‌ها و هفته‌های آتی راحت‌تر با این بیماری برخورد کنیم.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید