• دو شنبه 24 مرداد 1401
  • الإثْنَيْن 17 محرم 1444
  • 2022 Aug 15
یکشنبه 30 دی 1397
کد مطلب : 45296
+
-

تناقض‌هایی از جنس آب و برق

بحران آب که امروزه یکی از چالش‌های بزرگ ایران است در سال82 توسط بعضی از مدیران میانی نفی می‌شد

تناقض‌هایی از جنس آب و برق

مائده امینی 

هم آب داشتیم، هم نداشتیم. هم برق داشتیم، هم نداشتیم! روزنامه‌های چاپ شده در ماه‌های مختلف سال82، مدام یکدیگر را نقض می‌کردند. درحالی‌که در اسفند‌ماه سال82، رئیس‌جمهور وقت، سیدمحمد خاتمی از مردم درخواست صرفه‌جویی در مصرف آب را کرده بود، در ابتدای همین سال، شانزدهم فروردین‌ماه، روابط‌عمومی سازمان آب منطقه‌ای تهران به کیهان گفته بود: تولید آب شرب در پایتخت افزایش پیدا کرده و تهران امسال کمبود آب نخواهد داشت.

اوضاع برق کشور هم به همین ساز می‌رقصیده است. مرداد‌ماه سال82، محمدرضا عارف، معاون اول رئیس‌جمهور وقت در یک همایش بین‌المللی اعلام کرده بود که اگر تولید برق افزایش پیدا نکند، باید منتظر خاموشی‌های فراگیر در کشور باشیم و از سوی دیگر، مدیران عامل شرکت‌های برق منطقه‌ای در برخی استان‌ها تأکید می‌کردند که امسال دیگر خطر کمبود برق در کمین شهروندان‌شان نیست. اظهارنظرهای غیرکارشناسی بعضی از مسئولان نه‌تنها مسبوق به سابقه است بلکه در این سال‌ها خلاصه نشده و به سال‌های بعدی هم رسیده است؛ بیاناتی که اغلب به جای آنکه پشتوانه علمی و پژوهشی داشته باشند برای جلب رضایت مقطعی مردم ایراد می‌شده و می‌شوند. آیا واقعا خشکسالی‌ها و کم آبی‌های دهه90، ‌در سال82 غیرقابل پیش‌بینی بوده است؟ خاموشی‌های تابستان امسال چطور؟

ضد‌و نقیض‌های آبی 

بحران آب که امروزه یکی از چالش‌ها و حتی ابرچالش‌های ایران است، در سال82 توسط برخی از مسئولان نفی می‌شد. البته بودند دلسوزانی که به جایگاه مقطعی خود فکر نمی‌کردند و از گفتن حقایق ابایی نداشتند.
شانزدهم فروردین‌ماه سال82، مدیر روابط عمومی سازمان آب تهران با اشاره به افزایش تولید آب شرب در پایتخت گفته بود: مشکل کمبود آب نداریم. با توجه به میزان بارش باران و برف کافی در سالی که گذشت و حجم بارانی که برای سال‌جاری پیش‌بینی می‌شود، مشکلی برای تأمین آب وجود ندارد.

این در حالی است که 25 اسفند‌ماه 82، ‌همین روزنامه کیهان به نقل از سیدمحمد خاتمی، رئیس‌جمهور وقت نوشت: اگرچه با طرح‌های اجرا شده در سال‌های اخیر میزان آب انتقالی به تهران از 9مترمکعب بر ثانیه به 26مترمکعب بر ثانیه افزایش پیدا کرده اما این هرگز به این معنا نیست که می‌توانیم از این پس در مصرف آب اسراف کنیم. او به شکل رسمی از مردم درخواست کرده بود تا آنجا که می‌توانند در مصرف آب صرفه‌جویی کنند. خاتمی در پایان سال 82 خبر از احداث 24 سد جدید در کشور داده و گفته بود در قالب یک چشم‌انداز بیست‌ساله، طرح‌های زیادی برای مدیریت مصرف آب تدوین شده است.

ضد‌و نقیض‌های برقی 

با همان الگوریتم تکراری در اردیبهشت سال82، علیرضا اسلامی مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای مازندران و گلستان اعلام کرد که سال گذشته 26میلیون کیلووات ساعت انرژی از کشور ترکمنستان وارد شبکه برق سراسری کشورمان شده و به‌نظر می‌رسد امسال هیچ‌گونه خاموشی ناشی از کمبود تولید انرژی در کشور نخواهیم داشت. تنها چندماه بعد محمدرضا عارف معاون اول رئیس‌جمهور وقت اعلام کرده بود که یکی از مهم‌ترین محدودیت‌های صنعت برق، ذخیره‌سازی در آن است و اگر ظرفیت تولید و مصرف به تعادل نرسد، دوباره خاموشی را تجربه خواهیم کرد.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید